שתף קטע נבחר

"איך הרב ינהל טקסים ביום הזיכרון?"

"אני לא רואה כל אפשרות שהוא יוכל להמשיך", אומר ל-ynet אחד ממקורבי הרב הראשי הספרדי, שצפוי להעיד במשטרה. על הרבנית, ששוהה במעצר בית: "היא לא זזה חצי מטר מבלי ליידע אותו, אבל היא זו שחותכת את הדברים". לרב רוזנטל, מורו הרוחני של עמאר, אין צל של ספק: הוא לא ידע מכלום

העולם החרדי כמרקחה: אחרי חקירתו המביכה של הרב הראשי האשכנזי, יונה מצגר, עומד כנראה גם עמיתו הספרדי לשוחח עם חוקרי המשטרה - אולי אפילו תחת אזהרה. זאת בעקבות הטלנובלה אליה נקלעה משפחתו.    

 

האם יוכל הרב עמאר לשקם את מעמדו, לאחר המכה הציבורית שספג בסוף השבוע? "אני לא רואה כל אפשרות שהוא יוכל להמשיך", אומר ל-ynet אחד ממקורביו. "כיצד ינהל את הטקסים ביום הזכרון? איך הוא יתמודד עם זה?" הפרידה מן הנהג והלישכה, אומר המקורב, תהיה עבורו קשה - אך זאת כאין וכאפס לעומת הקושי שיהיה לבני-משפחתו, "שהתרגלו לתענוגות החיים".

 

"מאז נכנס עמאר לתפקיד", טוען המקורב, "רעייתו הרבנית השתכרה מהכוח והמעמד הרם, להם היא זוכה מתוקף תפקידו של בעלה. היא מקפידה להצטרף למסעותיו לחיזוק הקהילות היהודיות בתפוצות. יש לה קשרים עם יהודית יוסף ויפה דרעי, וכן עם אשתו של אלי ישי. בשנה האחרונה פיתחה גם קשרים עם נשים יהודיות עשירות מקהילות ברחבי העולם. כל זה סינוור אותה".

 

להערכת גורם המקורב לרב, אם רעייתו, השוהה כעת במעצר בית, אכן מעורבת בפרשה, כמעט בלתי אפשרי ש"הראשון לציון" עצמו לא ידע מאומה. "הרבנית לא זזה חצי מטר מבלי ליידע את הרב, היא מעדכנת אותו על כל מה שקורה".

 

אלא שלצד העדכון, מוסיף המקורב, הרבנית היא זו ש"חותכת את הדברים" בבית: "היא מדברת יפה, קולחת, מנהלת את הבית ביד רמה. היא מחליטה מי לשבט ומי לחסד. לעומתה, הרב נחשב למי שלא נכנס למריבות ורוצה להיות בסדר עם כולם. היא זו שמחליטה מי מגיע לאירוע ומי לא יכול להגיע אליו".

 

"הרב ישר ואמיתי, אין סיכוי שידע"

 

הרבנית מזל עמאר היא אשת חינוך, שמלמדת זה שנים רבות בבני-ברק. מכרים מספרים כי יש ביקוש רב להרצאותיה. בכנסים היא ממלאת אולמות, ונחשבת לשם-דבר בעולם החרדי. לאחרונה אף הצטרפה לצוות ההנהלה של מכללה חרדית בירושלים. 

 

לרב יעקב רוזנטל מחיפה - מורו ורבו של עמאר, והאיש ששידך בינו לבין הרבנית - אין צל של ספק: תלמידו המצטיין לא חשד בדבר, בכל הקשור בפרשה המביכה. "אני קובע במאה אחוז שהוא לא ידע מזה, מפני שאני מכיר אותו", אומר רוזנטל ל-ynet. "הוא ישר ואמיתי, הוא לא יעשה דבר כזה. ביום שלישי (יום המעצר) הוא, הרבנית והבת היו אצלי. הם באו לבקר כמו רבנים רבים אחרים וביקשו ברכה. הם ביקשו שיהיה להם נחת, ושהבת תתחתן. הם לא רמזו שום רמז, לכן אני קובע במאה אחוז שהרב לא ידע.

 

"הוא למד אצלי בישיבה, היה מהתלמידים המבריקים, למד הרבה שנים עד שנעשה רב ואחר-כך דיין. לימדתי והדרכתי אותו, הוא קיבל חינוך טוב, תלמיד חכם מובהק, ישר מאוד ובעל מידות טובות. חס וחלילה מלעשות דבר כזה". לשאלה בסוגייה ההלכתית - מהו דינה של בת שמקיימת יחסים לפני חתונה, השיב הרב רוזנטל: "צריך להשגיח על הבן או על הבת. אסור לקיים שום יחסים לפני חתונה, צריך להתחתן כדת משה וישראל. אני לא מאמין שהיו שום יחסים".

 

שולחים את הבת הסוררת לחו"ל

 

אחד ממכרי משפחת עמאר, המעורה בפרטי הפרשה, סיפר על מאיר, בנו בן ה-31 של הרב, שהודה כי חטף ותקף נער בן ה-17 בעקבות קשרים שקיים עם אחותו: "מדובר בחילוני שחזר בשאלה, עבריין פלילי שמתעסק ברכוש גנוב, לא בדיוק צדיק גדול. סך-הכל מדובר בצעיר פליליסט, שסיבך את המשפחה. ברור שלרב עצמו ברור שאין כל קשר לסיפור, השאלה היא עד כמה מעורבת הרבנית. כנראה שהיא נגררה לתוך זה".

 

"אני מכיר את הרבנית באופן אישי, מדובר באצילת נפש מיוחדת, חרדית מאוד", מספר האיש, שסירב להזדהות בשמו. "בעולם החרדי, מקובל שאשת רב מקבלת תואר רבנית, אך במקרה שלה היא קיבלה את התואר בזכות עצמה. היא יודעת ספר ותורה, קשה לחשוב עליה במונחי פשע".

 

על התופעה עצמה, של התמודדות המשפחה עם קשר שאינו במסגרת נישואים, סיפר המכר: "יש בעולם החרדי פתרונות הרבה יותר סולידיים - לדוגמה, שולחים את הבת למוסדות תורה בחו"ל, כדי להרחיק אותה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אזולאי
"ישר ובעל מידות טובות". הרב שלמה עמאר
צילום: מאיר אזולאי
צילום: אבי כהן
"מנהלת ביד רמה". הרבנית מזל
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
"פליליסט שסיבך משפחה". האח מאיר
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
הבת, איילה עמאר
צילום: אבי כהן
מומלצים