שתף קטע נבחר

פולארד לבג"ץ: עברתי עינויים בכלא האמריקני

בעתירה שהגיש, תובע פולארד ממדינת ישראל להכיר בו כאסיר ציון ולחקור את העינויים שעבר במהלך השנים. בעתירה שהוגשה, חושף פולארד את העינויים שעבר בצינוק. בין השאר טוען כי עבר עינויים במי קרח, הוחזק במשך שנה בערום מלא במחלקה לחולי נפש הנמצאת בכלא, וספג מכות חשמל. לטענתו, נדרש להפליל מנהיגים יהודים ובתמורה הובטחה לו "סביבת כליאה אנושית יותר"

בעדות ראשונה ומצמררת מגולל יונתן פולארד, המוחזק במאסר למעלה משני עשורים בשל ריגול לטובת ישראל, כיצד עונה קשות בכלא האמריקני. הפרטים הנמסרים על ידו לראשונה נחשפו בעתירה לבג"ץ אותה הגיש הבוקר (יום א') ובה תבע מהרשות לאסירי ציון במשרד הקליטה להכיר בו כאסיר ציון. פולארד מאשים את מדינת ישראל בהפקרתו ומבקש לחקור מדוע הופרה עסקת הטיעון אליה הגיע עם ארה"ב, וכן את עונש מאסר העולם חסר התקדים שהוטל עליו "והיחס האכזרי והשפל לו הוא זוכה במשך השנים".

 

תחת הסעיף "העותר עבר ועובר עינויים קשים" מגולל פולארד שורה ארוכה של עינויים פיסיים ונפשיים אותם חווה על בשרו בכלא, "עם מאסרו ולאורך כל תקופת כליאתו עונה העותר ויוסר קשות. במהלך 20 השנים האחרונות עבר תקופות ממושכות ואירועים רבים של עינויים אכזריים ויוצאי דופן בכלא", נכתב בעתירה.

 

פולארד טוען כי באחת הפעמים כאשר ביקשו סוהרים להעבירו מבית כלא אחד למשנהו סיפרו לו כי מדינת ישראל ביצעה עסקה לשיחרורו וכי הם התבקשו להוביל אותו לשדה התעופה. רק שבמקום להגיע לשדה התעופה הועבר, לדבריו, לצינוק שם הוחזק בבידוד מלא כשהוא ערום כביום היוולדו.

 

פולארד מספר בעתירה, כי בצינוק הנמצא במרתפי הכלא שררה טמפרטורה מקפיאה והוא הוחזק שם, לטענתו, בחורף במשך תקופות ממושכות. חוץ מבגדיו נלקחו ממנו גם משקפיו, ולטענתו, בית הכלא נמנע מלספק לו שמיכות או מיטה והוא נאלץ לישון "כחיה על לוח בטון".

 

"טיפולים בקרח, מכות חשמל ובדיקות חודרניות"

 

במקרה אחר טוען פולארד כי הוכנס לתא מיוחד, שם הושיבו אותו על כיסא ברזל ולאחר שכבלו אותו בידיו וברגליו בשלשלאות ברזל היו ממטירים עליו ללא רחמים מי קרח, "הוא לא היה יכול להימלט מהלחץ של מי הקרח הניטחים בפניו ועל כל גופו בלחץ אימים, המים היו כה קרים עד כי צרבו את כל גופו. ההתעללות הזו אשר נעשתה בו לעיתים קרובות ונטלה את כל שארית כוחו להישאר בחיים", נכתב בעתירה.

 

עוד עולה מהעתירה כי גם בכלא אחר, אליו הועבר, הוחזק במשך כשנה בערום מלא במחלקה לחולי נפש הנמצאת בכלא וזאת במטרה לשבור את רוחו, בבית כלא זה אף הגדילו לדבריו לעשות והיו נותנים לו מפעם לפעם מכות חשמל, "כך היו מבטיחים הסוהרים את ציותו של יונתן על ידי מכות החשמל", נכתב בעתירה, "כשהוכה, היה מתמוטט על הרצפה ומאבד שליטה על שלפוחית השתן, הוא לא היה מסוגל לדבר או לזוז, הגוף שלו היה נע בהתכווצויות שלא ניתן לעצור אותן".

 

למעט עינויים אלה, טוען פולארד כי חווה גם השפלות קשות כאשר לאחר כל ביקור לו זכה היה עובר בדיקה חודרנית בפי הטבעת. לדבריו, הבדיקה הייתה מתקיימת בחדר הציבורי של חדר האורחים כאשר לדבריו אף אסיר אחר לא נדרש לעשותה. מדי פעם, טען, כי אנשי ה-FBI היו מגישים לו רשימה של יהודים אמריקנים והיו מבקשים כי יפליל אדם כזה או אחר. בתמורה הבטיחו לו סביבת כליאה "אנושית יותר".

 

גם בכלא MARION, הנחשב לבית הכלא האכזרי ביותר בארה"ב, הוחזק פולארד במשך שבע שנים בתנאי בידוד מלאים. גודל תאו היה 2 על 2.5 מטר ובו שהה במשך 23 שעות ביממה. לטענתו, מדי פעם היו הסוהרים משליכים את הכיפה מעל לראשו וכאשר היה מתכופף להרימה היה סופג מכות קשות, באחת הפעמים הוכנס לתוך תא אטום ורוסס בריסוס כימי, "לפני שהתעלף הוא התחנן בפני השומרים שיוציאו אותו מן התא אולם אלו סירבו".

 

בסיומה של העתירה נכתב כי מאחר שהוא עדיין נתון בבית הכלא האמריקני יהיה זה נמהר לגלות את מצבו הנוכחי, "די לומר כי מצבו הבריאותי ירוד ביותר כתוצאה משנים ארוכות של עינויים וסבל במערכת בתי הכלא, והעובדה כי הוא אינו רשאי לקבל את הטיפול הרפואי לו הוא זקוק בדחיפות. גם היום, למרות הזמן שחלף הוא מוסיף להיות האסיר השמור ביותר בארה"ב".

 

את העתירה, המוגשת על ידי עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, בחר להגיש לאחר שבקשותיו בנוגע להכרה בו כבאסיר ציון נדחו בעבר, הוועדה, שדנה בכך, כתבה כי ספק אם פעולת ריגול נחשבת כפעילות ציונית. מנגד טוענים הבוקר בעתירה כי "סירובה של ארה"ב לקצוב את עונשו הוא פועל יוצא של פעולותיו הציוניות למען מדינת ישראל".

 

תגובות

 

חברת הכנסת גילה פינקלשטיין אמרה בתגובה: "הזדעזעתי מהפרטים שנחשפו. ארצות הברית היא לכאורה ידידתה מספר 1 של ישראל". לדבריה, "העינויים שעבר פולארד אינם פחותים מאלה שעברו אסירי ציון בסיביר, ויש להכיר בכך שהאנטישמיות בארצות הברית אינה פחותה מזו של אירופה הישנה. אני קוראת לראש הממשלה לפרוע את השטר מבוש של תוכניתו המדינית".

 

סגנית השר אורית נוקד הגיבה אף היא: "תיאוריו המזעזעים של פולארד על קורותיו בכלא שאנו שומעים לראשונה ממחישים שוב את חובתנו לפעול לשחרורו". לדבריה, "על רקע המעורבות האמריקנית בתוכנית ההתנתקות והדיונים על שחרורם של אסירים פלסטינים, חייבת המדינה לדרוש כמחווה מהאמריקנים את שחרורו של פולארד".

 

יו"ר סיעת המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, הגיב: "מדאיג מאוד שבארצות הברית, ערש הדמוקרטיה, נוהגים לענות אסירים, בעת שבמדינות רבות חדלו מכך מזמן. תלונתו מפתיעה ומחייבת פעולה נמרצת של מדינת ישראל".

 

ח"כ חמי דורון (שינוי) אמר: "אל מדינת ישראל להפסיק ולהפנות לו את הגב. אני קורא לראש הממשלה ללחוץ להעברת פולארד לידי מדינת ישראל".

 

עזאם עזאם, שמיהר אף הוא להגיב בזעזוע עמוק, אמר: "זה מזכיר לי את העינויים הקשים שעברתי בכלא המצרי, רק שפשוט מזעזע לשמוע שעינויים כאלה יכולים להתרחש גם בארצות הברית". 

 

אידה נודל, אסירת ציון לשעבר, אמרה: "אני פשוט בשוק. חשבתי שרק במשטרים טוטאליטריים יכולים לקרות דברים כאלה, ולא במדינה דמוקרטית. אני תמהה על קרוביו ועורכי דינו ששתקו במשך השנים ועל ממשלת ישראל שלא עשתה דבר".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פולארד. עינויים?
צילום: איי פי
ציור: איי פי
המשפט בארצות הברית
ציור: איי פי
צילום: רענן בן צור
החיים בצינוק. ארכיון
צילום: רענן בן צור
מומלצים