שתף קטע נבחר

דרוקמן: "הלל" ביום העצמאות למרות ההתנתקות

ראש ישיבת אור עציון וראש מרכז ישיבות בני עקיבא, מרבני הציונות הדתית, הרב חיים דרוקמן, פסק: "יש בהקמת מדינת ישראל גם שחרור משעבוד לחירות, וגם הצלה ממיתה לחיים. אין הדברים תלויים בהרגשתנו כלל. קביעתה של התורה מחייבת אותנו לשמוח, לחגוג ולהודות לקב"ה"

הרב חיים דרוקמן, מראשי הציונות הדתית, החליט לעשות סוף לחוסר הבהירות סביב תפילת ה"הלל" ליום העצמאות על רקע ההתנתקות. דרוקמן קבע שיש לחוג את יום העצמאות, "לשמוח ולהודות לקב"ה על חסדיו עמנו בדורנו ועל מתנת השמיים האדירה שהעניק לנו". 

 

הרב שמואל טל, ראש ישיבת "תורת חיים" בנוה דקלים שבגוש קטיף, פסק באחרונה כי תלמידיו לא יאמרו השנה את תפילת ה-"הלל" ביום העצמאות.

 

על רקע תוכנית ההתנתקות ופינוי תושבים מגוש קטיף וצפון השומרון, והשאלה האם צריך לציין השנה את יום העצמאות ולהגיד "הלל", חולקה בשבת בבתי הכנסת ברחבי הארץ חוברת של הרב דרוקמן, ראש ישיבת אור עציון וראש מרכז ישיבות בני עקיבא, מרבני הציונות הדתית. הוא התייחס לסוגיה תחת הכותרת "זה היום עשה השם! בירורי דברים ביחס לתקומת מדינת ישראל ולמצוות ההודיה לשם וחגיגת יום העצמאות".

 

בפתח החוברת נכתב, כי דבריו של הרב מובאים כדי להסביר את "החובה שלנו לחגוג, לשמוח ולהודות לקב"ה על חסדיו עמנו בדורנו ועל מתנת השמיים האדירה שהעניק לנו".

 

בחוברת מתייחס הרב דרוקמן לניסים שקרו בחגים אחרים, ובין היתר נכתב: "בתשובתו של הרב משולם ראטה, שהיה גאון עולם ועוד בצעירותו שמו הלך לפניו בכל העולם היהודי, דן הוא באריכות בתוקפו של יום העצמאות ותקנותיו, ומסיק שיש לקבוע את יום העצמאות כיום חג, שכן יש בהקמת מדינת ישראל גם שחרור משעבוד לחירות, וגם הצלה ממיתה לחיים. אם כן, כיוון שקיימת חובה תורנית לקבוע את יום העצמאות, ולפי זה חובת ההודאה לקב"ה וחובת השמחה ביום זה היא מדאורייתא - אין הדברים תלויים בהרגשתנו כלל. קביעתה של התורה מחייבת אותנו לשמוח, לחגוג ולהודות לקב"ה".

 

דרוקמן: ביום העצמאות מודים לקב"ה

 

הרב דרוקמן מציין את ערב הכרזת המדינה, "שבו היינו מעטים מול רבים, והניצחון של היהודים כנגד צבאות ערב". עוד כותב הרב דרוקמן: "השמחה וההלל ביום העצמאות היא הודיה לקב"ה על ההצלה שלנו, אך גם על עצם מתנת השמיים האדירה שהעניק לנו, היא מדינת ישראל. העובדה שפסקנו מלהיות משועבדים לאחרים וניתנה לנו עצמאות, מחייבת אותנו להודות על כך ולא להיות כפויות תודה, למרות הבעיות הרבות הקיימות במדינה.

 

"משל למה הדבר דומה: לאדם שקיבל מחברו אגרטל לפרחים, יפה מאין כמוהו, ומישהו מבני הבית, במקום לשים בו פרחים, מילאו בבוץ.

 

"האם יעלה על הדעת שמקבל האגרטל לא צריך להודות לנותן המתנה? הרי היה זה אחד מבני הבית שזרק תוך האגרטל בוץ, ומדוע ייפגע מכך נותן המתנה?! כך גם אנו, קיבלנו מהקב"ה מתנה יקרה מאין כמוה – מדינת ישראל. זכינו למה שלא זכו דורות רבים, והנה צצות בעיות שאנו יוצרים בעצמנו, הייתכן שבגלל אותן בעיות לא נודה לקב"ה על עצם המתנה שנתן לנו?! אדרבא, הכרת התודה היא שצריכה לעורר בנו את הרצון לדאוג שהכל יהיה כפי שצריך להיות".

 

עוד הוסיף הרב: "כל שנה מזה אלפי שנים אנו חוגגים את חג הפסח על יציאת עם ישראל ממצרים. האם עובדה שעם ישראל חטא לאחר מכן בחטא העגל מנעה מאיתנו להמשיך ולחגוג את חג הפסח?!", לדבריו, "את חג החנוכה אנו חוגגים על ניסי השם ונפלאותיו, שזכינו להם על ידי 'חסידי עליון' – החשמונאים. האם העובדה שמאוחר יותר הפכה המלכות החשמונאית לצדוקית, הביא לכך שנפסיק לחגוג את חג החנוכה?! כך גם בימינו, האם הבעיות שאנו גורמים צריכות להביא את הפסקת ההודיה לקב"ה על הניסים הגדולים שהביא עלינו? על הפדות משיעבוד שהעניק לנו, ועל ההצלה ממיתה לחיים שזכינו לה?! שכל אלה באים לידי ביטוי בשמחה, בהלל ובהודאה של יום העצמאות!".

 

לדבריו, "רוב האנשים החיים כיום במדינה לא חשים בפועל כל שינוי, וחיים באותה מציאות מאז שהם זוכרים את עצמם. מאידך, הם רואים כמו כולנו את הבעיות המרובות, הקשיים הגדולים והסיבוכים. דווקא אנחנו חייבים ביום העצמאות להתרומם מכל הבעיות, כדי שנוכל להפגש עם האור הגדול שמאיר מעצם תקומתה של מדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
חיים דרוקמן. לומר תפילת "הלל"
אתר הכנסת
צילום: דניאל ממן
הרב שמואל טל. לא לומר "הלל"
צילום: דניאל ממן
מומלצים