שתף קטע נבחר

המבקר: צפויים פיטורים בעקבות הדו"ח

הבוקר הגיש מבקר המדינה את הדו"ח השנתי שלו ליו"ר הכנסת, שפרטיו יתפרסמו אחר הצהריים. המבקר אמר שהדו"ח מכיל "דוגמאות למכביר על מינויים פוליטיים, העדפות במכרזים, העסקת קרובי משפחה משום היותם בני משפחה, פרוטקציות למיניהן וכיוצא באלה". המבקר הודה, כי התרעותיו בעבר לא הביאו לעקירתן מן השורש של תופעות אלה, אך נשאר אופטימי כי בעתיד תימצא אוזן קשבת לאזהרותיו

מבקר המדינה, אליעזר גולדברג, הגיש הבוקר (א') את דו"ח מבקר המדינה ליושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, ואמר כי "יש מקרים שהועברו לטיפולו של היועץ המשפטי לממשלה. חלקם מחייבים את פיטורי הנבדק, ואם לא ירצה צריך להראות לו את הדלת".

 

גולדברג הוסיף כי "השחיתות גרועה יותר מכל סכנה אחרת למדינה".

 

במסיבת עיתונאים לרגל הגשת הדו"ח לכנסת, אמר המבקר: "דו"ח זה הוא הדו"ח השנתי האחרון שמתפרסם בתקופת כהונתי. במהלך שנות

כהונתי נתקלתי בתופעות שליליות, עיקשות שהתרעות מבקר המדינה לא הביאו לעוקרן מן השורש. אני מתייחס בעיקר לליקויים בתחום טוהר המידות".

 

"אין הגדרה מדויקת בתחום הביקורת למונח טוהר המידות, אולם גם בהעדר הגדרה דוגמאות לפגיעות בטוהר המידות יש למכביר", אמר גולדברג, "וגם בדו"ח המתפרסם היום יש ביטויים להם: מינויים פוליטיים, העדפות במכרזים, העסקת קרובי משפחה משום היותם בני משפחה, פרוטקציות למיניהן וכיוצא באלה. המשותף למקרים האלה הוא השימוש שעושה עובד הציבור בסמכותו או במשאבים ציבוריים לצורך קידום עניינים אישיים או פוליטיים"..

 

סוג אחר של ליקויים העולים מדו"ח מבקר המדינה, נוגע לניהול לא-תקין - כלומר, אי-הקפדה על הוראות, חוקים, תקנות ונהלים, שבהפרתן אין בהכרח משום פגיעה בטוהר המידות או בזכויות יסוד אך גם באלה לדברי המבקר אין להקל ראש.

 

"מצאתי לנכון להעלות בהזדמנות זו מספר היבטים בביקורת המדינה, לא מתוך הרמת ידיים אלא מתוך תקווה כי הממשל והמנהל הציבורי יטו אוזן קשבת יותר לדו"ח", אמר גולדברג.

 

המבקר הוסיף במסיבת העיתונאים כי הוא מתנגד לחוק הג'ובים ולמינויים פוליטיים והרחבת משרות אמון, כיוון שיש בהם פגיעה במנהל ציבורי תקין. הוא הוסיף כי מצב התרבות השלטונית פגום למדי.

 

יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, אמר כי ניתן לראות שבדו"חות הקודמים של המבקר היתה ביקורת על המערכת הפוליטית, ובדו"ח האחרון השכיל המבקר לעשות והמליץ שלא לחוקק את חוק הג'ובים, שבעיני הממשלה הוא מכשיר למימוש מדיניותה.

  

לאחר פרסום הדו"ח הקודם של המבקר התחוללה סערה רבתי, לאחר שהמבקר יצא נגד המינויים הפוליטיים של צחי הנגבי במשרד לאיכות הסביבה, וקבע היתה רמיסה ברגל גסה של החוק ושל כללי המינהל התקין, פוליטיזציה של השירות הציבורי ושימוש במשאבי הציבור לקידום

עניינים פוליטיים אישיים: "על כל המופקדים על שלטון החוק ועל המינהל הציבורי לפעול כדי למנוע את הישנות התופעות שהוזכרו".

 

המבקר הקדיש חלק מיוחד למינוי עובדים "ממלאי מקום" למשרות החייבות במכרז. בבדיקה עולה כי בתקופת כהונתו של הנגבי הועסקו כממלאי מקום 21 עובדים. ל-6 מהם היתה זיקה פוליטית ישירה לשר (חברי מרכז הליכוד או קרובי משפחה שלהם).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
גולדברג. "הסכנה הכי גדולה - שחיתות"
צילום: זום 77
מומלצים