שתף קטע נבחר

מעצר מינהלי ראשון בכלא לקראת ההתנתקות

שר הביטחון, שאול מופז, חתם על צו מינהלי לחצי שנה נגד נריה אופן, תושב יצהר בן 34, אב לארבעה, שחשוד כי התכוון לבצע פיגוע ירי נגד פלסטינים. בקבוק תבערה הושלך לעבר אשתו וילדיו כשעשו את דרכם לביתם. נעם פדרמן: "זהו דבר מסוכן שתוצאותיו יהיו בהתאם. כאשר דוחפים אנשים לפינה הם יעשו את הדברים שמיוחסים להם ואני מקווה שכך יהיה"

צו מעצר מינהלי ראשון בכלא לקראת ההתנתקות: נריה אופן, תושב יצהר בן 34, נשוי ואב לארבעה, נעצר אמש (יום א') במעצר מינהלי והועבר לכלא שקמה באשקלון. גורמי ביטחון חושדים שהאיש התכוון לבצע פיגוע ירי נגד פלסטינים. גורמים בימין אמרו בתגובה: "החל ציד המכשפות. אבל אנחנו לא פוחדים, אף אחד לא יסתום לנו את הפיות".

 

שר הביטחון, שאול מופז, חתם על צו מעצר מנהלי נגד אופן למשך חצי השנה הקרובה (מ-4 במאי עד 30 בספטמבר). הוא חשוד במעורבות בפעילות בלתי חוקית ואלימה, ובכלל זה בפעילות טרור. המתנחלים טוענים מנגד ש"האיש היה פעיל בחודשים האחרונים בתנועת 'חומת מגן', בניסיון לשכנע חיילים לא למלא פקודות בלתי חוקיות בעליל, לא לגרש יהודים מבתיהם ולא להרוס יישובים".  

 

 

עם הוצאת צו המעצר המינהלי הראשון מסוגו, נעצר אופן במחסום חיזמה, כאשר היה עם אשתו וילדיו. הוא לא התנגד והלך עם כוחות הביטחון. אופן הועבר על-ידי שירות הביטחון הכללי לכלא שקמה באשקלון. 

 

כשעשו האשה, נעמי אופן וארבעת ילדיה את דרכם חזרה לביתם מהמחסום, הושלך לעברם בקבוק תבערה סמוך לכפר לובן א-שרקייה שבשומרון. איש מהם לא נפגע.  

  

גורמים במערכת הביטחון אמרו לא אחת בתקופה האחרונה כי הם אינם פוסלים את האפשרות להשתמש בצווי מעצר מנהלי כנגד פעילי ימין קיצוניים, אם הדבר ידרוש זאת. לטענת גורמי ביטחון, זה לא תחילתו של גל מעצרים מינהליים וכל מקרה ייבחן לגופו. בימין הקיצוני אמרו: "נמשיך לפעול כמו שפעלנו עד היום, נגד תוכנית העקירה". 

 

דובר יצהר: בוקר טוב ארגנטינה

 

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) הגיב: "אני רוצה לברך את האסיר המנהלי הראשון בגל הדיקטטורה של שרון ולומר לו: 'נאסרת - ניצחת'".

 

מועצת יש"ע הזהירה מפני המדרון החלקלק של שימוש במעצרים מנהליים, כלי פסול שלקוח ממשטרים טוטליטרים. "ערכי הדמוקרטיה המעטים שעוד נותרו הפכו מאמש לנחלת העבר" אמרו, והוסיפו כי בכוונתם לבקש פגישה דחופה עם שר הביטחון, שאול מופז, ולדרוש ממנו לחדול ממדיניות המעצרים המנהליים וסתימת הפיות בפרט בתקופה זו, בה חופש הביטוי, לדבריהם, וחופש ההפגנה חשובים מאי פעם.

 

ועד רבני יש"ע חיזק את ידיו של העצור ובני משפחתו. "נריה פועל שנים כחלוץ לפני המחנה במסירות למען ארץ ישראל והר הבית, וכעת נרמס על ידי שלטון דורסני החוסם פיות למתנגדיו ומדרדר את מדינת ישראל לפי התהום. אנו תפילה שהשלטון יתפקח במהירות ובמקום להתנתק יתחבר לתורת ישראל, ארץ ישראל, עם ישראל וחלוצי הדור".

 

דובר ההתנחלות יצהר, יגאל אמיתי, אמר בתגובה ל-ynet: "הצו הוא סימן שמראה שהממשלה בפאניקה והיא מפעילה אמצעים שהם בעליל לא דמוקרטים ולא עומדים במבחן בית המשפט. לא בפעם הראשונה הממשלה גוררת את מדינת ישראל למשטר לא דמוקרטי. בוקר טוב ארגנטינה".

 

תנועת "נשים בירוק" גינתה את המעצר ודרשה לשחררו מיד. "למרות שאנו מתנגדים למעצרים מנהליים, אם כבר שמים בכלא יהודים המהווים סכנה, יש לעצור מיידית את אריאל שרון ושמעון פרס, המסכנים את עצם קיומה של ישראל. מעצרים מנהליים לא יפחידו אותנו ואנו מבטיחים להמשיך ולהגביר את הפעילות נגד תוכנית הגירוש האנטישמית של אריאל שרון", אמרו בתנועה.  

 

ח"כ איוב קרא (ליכוד) אמר בתגובה: "השימוש במעצר מנהלי ככלי גורף מזכיר משטרים דיקטטורים אפלים. אם ישנם חשדות אמיתיים נגד האיש, תתכבד הפרקליטות ותגיש כתב אישום כמקובל במדינות העולם המערבי הנאור".  

 

בעבר הוצא גם נגד פעיל הימין הקיצוני, נעם פדרמן, צו מעצר מינהלי, אך הצו ריתק אותו לביתו בחברון ולא לבית סוהר.

 

בתגובה לצו המעצר של אופן אמר פדרמן ל-ynet: "מה שהיה אמש זה רק בדיקה כדי לראות את התגובות, איך הציבור יאכל את זה. ברור מעבר לכל ספק שלא מדובר בצו המנהלי האחרון. אם עצרו את נריה, הכל יכול להיות. לשיטתם הם עוצרים אנשים שמעורבים בטרור, אבל הוא אדם שבסך הכל מארגן אירועים מדי חודש באישור המשטרה ומקסימום מעורב במחאות מול בתי קצינים ובחסימת כביש. להערכתי אף אחד לא יכול לישון בשקט במיטתו מקרב המתנגדים לתוכנית הרשע של שרון". 

 

לדבריו, "נמשיך הלאה, לא הפסקתי לעבוד לרגע, החרב הזאת כל הזמן על צווארי. אני מועמד קבוע לצו מעצר. אני ממשיך בפגישות, בטלפונים, ואם אני רוצה שאף אחד לא ידע אני גם כותב פתקים". להערכתו, צפויים צווי מעצר רבים נוספים, "דבר מסוכן שתוצאותיו יהיו בהתאם". כשהתבקש לפרש הסביר פדרמן: "כאשר דוחפים אנשים לפינה הם יעשו את הדברים שמיוחסים להם ואני מקווה שכך יהיה".


פורסם לראשונה 08/05/2005 19:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נריה אופן. צו מנהלי ראשון להתנתקות
צילום: דני סלומון
נשלח לכלא שקמה
צילום: דני סלומון
צילום: דן בלילטי
מעצר מינהלי בבית. נועם פדרמן
צילום: דן בלילטי
מומלצים