שתף קטע נבחר

בימין הקיצוני מאיימים: "ביום שני ייחסם גוש דן"

כך נמסר בכנס של ארגון "הבית הלאומי" נגד תוכנית ההתנתקות, שנערך בירושלים. בכנס פורסם "ציוד נצרך למעצר": טלית ותפילין, סדינים, מגבות, לבנים, כפכפים למקלחת, רדיו קטן וטלכרט

רשמו לפניכם את התאריך הבא - יום שני, 16 במאי: ארגון "הבית הלאומי" הודיע הערב (יום ב') שביום שני הקרוב ייחסם גוש דן. ההודעה נמסרה בכינוס שנערך במלון הייאט בירושלים. ממש באותה השעה הציתו פעילי ימין צמיגים בכביש גהה וברחוב ז'בוטינסקי בבני-ברק, וגרמו לשיבושי תנועה. בימין מביעים זעם על המעצרים המנהליים. ראש המועצה האזורית בנימין, פנחס ולרשטיין, אמר: "אם סטאלין היה בחיים, הוא יכול היה ללמוד מאריק שרון איך להקים מדינת משטרה".

  

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) התייחס בכינוס הימין לצו המעצר המנהלי נגד נריה אופן ועיכובם לחקירה של שלושה מתנחלים מהשומרון: "מזל טוב. אני ממליץ להשקיע במספרי תיל. הם הולכים להתייקר בשבועות הקרובים, ונזקק לרבבות מהם. אנחנו לא מוכנים לוותר על ארץ ישראל. גם אם מדינת ישראל החליטה להתאבד ולמעול בפיקדון שניתן לה. יש גבול למה שהעם מוכן לסבול ממשלתו. אנחנו נעצור את המדינה. יש דברים שחובה לומר עליהם לא, כן הגיעה ישראל לקו האדום".

 

ח"כ אלדד הוסיף: "עוד לא ראו מאבק כמו שיהיה בארץ הזאת על החרפה שרוצים לעשות". ח"כ אלדד ציין כי אין צורך לחסום כבישים, "מספיק שעשרת אלפים איש יחליטו שבכל שעה עגולה שהם נוסעים ברחבי הארץ בכמות של 20 קמ"ש. אתם יודעים מה יקרה בארץ הזאת אם זה יקרה? אנחנו נסגור את המדינה". ח"כ אלדד זכה לתשואות.

 

רבה של קריית מוצקין, הרב דוד דרוקמן, אמר בכינוס: "הכותרת של ההתכנסות צריכה להיות 'מסירות נפש' והוסיף כי ביום שתינתן הפקודה הבלתי-חוקית בעליל, זה יהיה גם היום של סירוב פקודה. אנחנו יוצאים למלחמה על גוש קטיף וצפון השומרון מטעמים אגואיסטיים, כי זהו השכפ"ץ שלנו, כולנו באותה סירה".

  

בין היתר, חולקה חוברת תחת הכותרת "כך עוצרים את העקירה!", ובה נכתב כי יש לפעול במקביל בשלושה מישורים: מאבק בגוש קטיף, מרי אזרחי וסרבנות. "בעזרת השם, נוכל לעצור את הטירוף". החוברת מדברת על הרחבת תופעת הסרבנות על כל גווניה בקרב החיילים והשוטרים המיועדים לבצע את העקירה. בכך, לדעתם, יהפכו את "חוק הגירוש" לבלתי ניתן לאכיפה. מדובר על מרי אזרחי בלתי-אלים.

 

מארגני הכנס קראו לגבש התארגנויות מקומיות של אזרחים שישתתפו בשיבוש מהלך החיים התקין בכל חלקי הארץ, בצורה נחושה ולא אלימה - גם במחיר מעצר. המטרה המרכזית שלהם היא שלילת הלגיטימיות של החלטות השלטון, וריתוק מספר גדול ככל שניתן של שוטרים להפגנות ולאירועי מחאה.

 

לדעתם סוף המאבק יוכרז כאשר ראש הממשלה יודיע על ביטול התוכנית באמצעות החלטת ממשלה, או שראש הממשלה יודיע על התפטרותו והליכה לבחירות או ששר הביטחון/ השר לביטחון פנים/ הרמטכ"ל יודיעו שחוק "פינוי-פיצוי" הוא חוק בלתי-אכיף וכי אינם יכולים לבצעו. "עם הכרזת הניצחון וביטול הגזירה נתכנס כולנו למרגלות הר הבית לתפילת הודיה המונית, ושם נצהיר כי נמשיך להגשים את חלום הדורות להקים מדינה יהודית בציון", נכתב בחוברת שהופצה בירושלים.

 

"תביאו כפכפים ותיק רחצה למקלחות במעצר"

 

אנשי "הבית הלאומי" קראו להקים עוד ועוד משמרות מחאה בצמתים מרכזיים ברחבי הארץ וכן לחסום צמתים ב-15 במאי בגוש קטיף. עוד נכתב בחוברת כי היום ביו יוכרזו גוש קטיף והשומרון כשטח צבאי סגור הוא "יום פקודה". מרגע זה, כל אחד יצעד לכיוון גוש קטיף, גברים טף ונשים, תוך שיבוש התנועה וזרימת החיים במדינת ישראל.

 

הם קראו לכל אחד להביא עמו צידה לארבעה ימים לפחות, כולל מים, לחם וממרחים ולהביא כמה שיותר מצלמות וידאו וסטילס וטלפונים ניידים על מנת לדאוג שהאירועים יתועדו. "ציוד נצרך למעצר": טלית ותפילין, שני סדינים ושתי ציפיות, מגבות, לבנים, בגדים להחלפה, כפכפים למקלחת, ספר קריאה ולימוד, כלי רחצה, רדיו קטן וכרטיס טלכרט. בכנס חולקו סטיקרים נגד ההתנתקות, כרטיס ליום מעצר וכרטיס תזכורת לחייל לסרב פקודה.

 

האשה: "גאה שבעלי הוא העצור המינהלי הראשון"

 

נעמי, אשתו של נריה אופן שנעצר אתמול במעצר מנהלי, הגיעה הערב לכינוס עם ילדיה ואמרה: "נריה ביקש שאני אגיד שמה שחשוב זה לומר: אני יהודי מארץ ישראל. זה לא משנה מי אנחנו, אנחנו לא אנשים פרטיים. כולנו חיילים של ארץ ישראל".

 

אופן הוסיפה ואמרה כי "אנחנו גאים מאוד שנריה הוא הראשון. אפילו נועם פדרמן (פעיל הימין הקיצוני) אמר לי: 'הוא נעצר עוד לפני'". נעמי פנתה אל המשתתפים ואמרה: "אל תהססו, צריך להחליט שזה זמן חרום. אם היו מודיעים שזה זמן חירום, כולם מתגייסים אף אחד לא היה שואל למה".

 

בעלה של נעמי קיבל תעודת הוקרה בכינוס, כמו גם מתנגדים נוספים לתוכנית ההתנתקות ביניהם גם חוסמי כבישים.

 

משה פייגלין, ראש תנועת "מנהיגות יהודית", התייחס לתאריך החדש של ההתנתקות ואמר: "אנחנו ננצח, אנחנו מנצחים כבר עכשיו. חומר הנפץ שקיים היום באוויר גדול עשרות מונים ממה שעמד אז לרשותנו. אני מקווה שבקרוב נזכה כולנו להיכנס לכלא".

 

אחר הצהריים שחררה המשטרה את שלושת המתנחלים תושבי השומרון שעוכבו לחקירה סמוך להתנחלות רחלים בחשד שהחזיקו חומרי הסתה. המשטרה הודיעה כי בכוונתה להעביר את חומר החקירה לבחינת הפרקליטות. בין העצורים היה גם גדי בן-זימרה, אחיינו של השופט אליהו בן-זימרה, המכהן בבית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים.

 

בתגובה למעצר אמרו ראשי המתנחלים: "מדובר בציד מכשפות, שנעשה במגמה להשתיק אותנו. מדובר באנשים שעשו דברים לגיטימיים ולא יותר".

   

גורמים במערכת הביטחון אמרו לא אחת בתקופה האחרונה כי הם אינם פוסלים את האפשרות להשתמש בצווי מעצר מנהלי כנגד פעילי ימין קיצוניים, אם הנסיבות יצריכו זאת. מועצת יש"ע הזהירה מפני המדרון החלקלק של שימוש במעצרים מנהליים, כלי פסול שלקוח ממשטרים טוטליטריים. "ערכי הדמוקרטיה המעטים שעוד נותרו הפכו מאמש לנחלת העבר" אמרו.

 

הם ציינו כי בכוונתם לבקש פגישה דחופה עם שר הביטחון, שאול מופז, ולדרוש ממנו לחדול ממדיניות המעצרים המנהליים וסתימת הפיות בפרט בתקופה זו, בה חופש הביטוי, לדבריהם, וחופש ההפגנה חשובים מאי פעם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
ולרשטיין.
צילום: עמית שאבי
צילום: אבי כהן
יחסמו את נתיבי איילון?
צילום: אבי כהן
צילום: רויטרס
הצליחו בעבר לשתק את התחבורה
צילום: רויטרס
מומלצים