שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  דפדפנים: כל החלופות לאינטרנט אקספלורר
  הדפדפן אינטרנט אקספלורר של מיקרוסופט אמנם חולש על כ-90% משוק הדפדפנים העולמי, אבל יש לו כמה מתחרים ומחליפים ראויים, שמציעים לכם תכונות מתקדמות, נוחות שימוש, אבטחה משופרת ועוד כמה יתרונות, שלא כדאי לזלזל בהם. סקירה של כל האלטרנטיבות. חלק א'

  על-פי Net Applications, חברה שעוסקת בין השאר בסטטיסטיקות מקוונות, נכון לחודש מרץ, נתח השוק של דפדפן אינטרנט אקספלורר של מיקרוסופט עומד על פחות מ-90%, ירידה של כחמישה אחוזים לעומת שנים קודמות. מרבית המומחים משייכים את הירידה לעליה בפופולריות של פיירפוקס, דפדפן הקוד הפתוח, שפותח על-ידי קבוצת מוזילה.

   

  אבל לא צריך להיות מומחה כדי להבין שאינטרנט אקספלורר – על פרצותיו, דלות תכונותיו וחוסר תמיכתו בתקנים - הוא אחת הסיבות המרכזיות לחוסר שביעות רצונם של המשתמשים ברחבי העולם משליטתה הכמעט מוחלטת של מיקרוסופט בשוק המיחשוב הביתי.

   

  אלה גם הסיבות שמלבד פיירפוקס, שעדיין אינו מהווה אלטרנטיבה הולמת לגולש הישראלי, קיימים בשוק לא מעט דפדפנים חלופיים, שפותחו על גבי מנוע IE (ולכן יתאימו רק למערכות ההפעלה Windows), שמשדרגים את יכולותיו של הדפדפן העייף של מיקרוסופט, ומוסיפים לו פונקציות, וכלים חדשים ורבי תועלת.

   

  מרבית הדפדפנים האלטרנטיביים כוללים למשל חוסם פרסומות מובנה, תמיכה בלשוניות, גלישה באמצעות מחוות עכבר (ניווט בין עמודים, מעבר בין הלשוניות בלי ללחוץ עליהן, שליחת עמוד בדואר האלקטרוני בלחיצת עכבר, שמירת עמוד וכו'), גישה מהירה למנועי חיפוש שונים, מנהלי סיסמאות, תמיכה בסקינים, אפשרויות אבטחה ופרטיות משופרות ועוד.

   

  ההבדלים המרכזיים ביניהם נובעים מתוספות ייחודיות המובנות בכל אחד מהם, ביניהן תוכנת מסרים מידיים, קוראי RSS, תוכנת שיתוף קבצים, סרגלי כלים ותוספים מעניינים שהופכים אותם לחלופה מהנה, ולרוב עדיפה, על פני אותו אקספלורר תכול מראה ומיושן.

    

  Deepnet Explorer 1.4.1: שלוש באחד

   

  השימוש השכיח והפופולרי באינטרנט הביא גם לשימוש הולך וגובר בתוכנות שיתוף קבצים. תחום שיתוף הקבצים הביא לכך שמשתמשים רבים משדרגים את החיבור לאינטרנט באמצעות הרחבת הפס, כמו גם שימוש בתוכנות שונות שיתמודדו עם קובצי המולטימדיה הכבדים.

   

  Deepnet Techonologies היא אחת החברות שמיהרו להבין את התופעה,

  והחליטו להציע למשתמשים את מרבית הצרכים המקוונים בתוכנה אחת הנקראת Deepnet Explorer, דפדפן הכולל גם תוכנת שיתוף קבצים וקורא עדכוני חדשות בטכנולוגיית RSS.

   

  גירסה 1.4.1 של DE כוללת תמיכה בגלישה באמצעות לשוניות, אפשרות לבחירה במספר דפי בית במקביל, חוסם פרסומות קופצות, פונקציית מילוי טפסים אוטומטית, סינון תוכן, חיפוש במספר מנועי חיפוש בו זמנית ישירות מחלונית הכתובת, תמיכה בגלישה באמצעות מחוות עכבר או שימוש בקיצורי דרך ומילות מפתח לגישה מהירה לאתרים או פקודות (קצת כמו Netex הישראלית), תכונה חכמה של "גרור והשלך" לפתיחת קישורים בעמוד חדש, בעזרת גרירת כתובת ה-URL לשורת הכתובת, מנהל קובצי Cookie חכם, אפשרות ביצוע כניסה אוטומטית לאתרים הדורשים רישום, ואזעקת Phishing (ניסיונות לרמות גולשים ולשלוח אותם לאתרים מזוייפים על מנת לגנוב פרטים אישיים), שתשמור עליכם מפני ניסיונות הונאה מקוונים.

   

  נוסף על כל אלה, בדפדפן המצוין הזה משולבת, כאמור, גם תוכנת שיתוף קבצים, הפועלת ברשת Gnutella, ומאפשרת לכם לבצע חיפוש של קבצים ישירות מחלון הדפדפן, צפייה ו/או האזנה לקבצים שהורדו באותו החלון, בעזרת קישור פנימי ל-Windows Media Player. למרות שהתכונה הזו עובדת בצורה מהירה מאוד וחלקה לגמרי, ותומכת בחיפוש בעברית, התאכזבנו לגלות שלא ניתן לאתר באמצעותה תכנים ששמותיהם כתובים בשפה העברית, כך שאם אתם נמנים על אלו שבחרו להוריד באופן פיראטי ולא חוקי קבוצי מוזיקה וסרטים, תאלצו להזיע ולחשוב כיצד לאיית את שמו של הזמר/סרט ישראלי שאתם מחפשים.

   

  קורא ה-RSS המובנה ב-Deepnet Explorer מספק אף הוא תפעול נוח, מאפשר להוסיף עדכונים באופנים שונים (ידנית, באמצעות הקלדת שם אתר, באמצעות הרשמה לשירותי עדכון מקוונים ועוד), תומך גם בעברית, וניתן לייבא אליו רשימות אתרים גם מתוכנות קריאת RSS אחרות.

   

  אגב, אנשי החברה מציעים למפתחים עצמאיים או סתם גולשים חרוצים, לתרגם את ממשק הדפדפן לשפות שונות, ביניהן עברית. כך שיש סיכוי שמישהו ירים את הכפפה ויעניק לגולשים דוברי עברית דפדפן מצויין.

   

  רישיון: Freeware

   

  קישור ישיר להורדה

   

  Secure IE 2004: כמו IE, רק בטוח

   

  אנשים נוהגים להשמיץ את אינטרנט אקספלורר בכל הנוגע לאבטחה ואמינות. פרצות מתגלות בו חדשות לבקרים, עדכונים ותיקונים יוצאים על בסיס חודשי, והעובדה שהוא כה פופולרי הופכת אותו ליעד מועדף על פורצים, כותבי וירוסים וסתם משתמשים לא נחמדים, שהופכים את הפיירפוקס לאמצעי

  גלישה פופולרי יותר ויותר. לנישה זו בדיוק נכנס Secure IE 2004, דפדפן שכשמו כן הוא, מתמקד באבטחה והגנה עליכם הגולשים.

   

  לאחר ההתקנה תוכלו להיעזר באשף האבטחה של הדפדפן, בו ניתן לקבוע (ידנית או אוטומטית, תלוי במידת המקצועיות שלכם) הגדרות שונות, כמו הרשאות לתוכנות שונות, מתן גישה לסקריפטים או יישומים המשולבים באתרים (כמו ActiveX), אפשרות הוספה והסרה של אתרים בהם אתם בוטחים וכדומה.

   

  בדומה לאחיו מבוססי IE, גם הוא תומך בגלישה באמצעות לשוניות, חוסם פרסומות, אפשרות לביטול טעינת אנימציות פלאש, הקצאת מקשי קיצור דרך לאתרים שתבחרו, חסימת הרצה או הורדה של פקדי ActiveX, שמשמשים פעמים רבות לצורך ביצוע הונאות או הרצת תולעים.

   

  עם זאת, יש לו כמה תכונות ייחודיות נוספות, מלבד ההקפדה על אבטחה: אפשרות לקביעת מהירות החיבור, ומשתנים אופטימליים לחיבור פס רחב או אנלוגי, תמיכה בסריקת וירוסים לקבצים שתורידו מהאינטרנט ומנהל הורדות בסיסי. Secure IE, שמציע לכם להוסיף הערות אישיות לדפי אינטרנט בהם ביקרתם, מספק הגנה מפני אתרים שמנסים לשתול סרגלי כלים בדפדפן שלכם, מגן על דף הבית, מסנן סקריפטים חשודים, ולא מאפשר שמירה של קובצי Cookie מאתרים לא מורשים.

   

  נוסף על כך, הוא מאפשר לשמור מספר אתרים בקבוצות עם תחומי עניין משותפים, שנקראות Workspace, המאפשרות לקבץ מספר קישורים בצורה חכמה יותר מאשר סתם הוספה לרשימת המועדפים המבולגנת.

   

  מבחינת מראה ותפעול, הוא לא ממש אטרקטיבי. מאחר והוא הדפדפן היחיד שמפתחיו דורשים עליו תשלום, היינו מצפים מהם להשקיע קצת יותר בצד הוויזואלי, על מנת להפוך את המוצר מדמוי IE3 לכלי מלוטש ומושך.

   

  רשיון: Shareware

  מחיר: 15 יום ניסיון ואחר כך 29.95 דולרים

  קישור ישיר להורדה

   

  Avant Browser 10.0: לפני כולם

   

  אחד הדפדפנים הפופולריים ביותר בקרב תחליפי ה-IE, הוא Avant Browser המוכר. עיון קצר בעמוד החידושים באתר יגלה שמפתחיו מקפידים לשחרר שם גירסה חדשה מדי מספר שבועות לפחות, ותמיד כוללים בה שיפורים וחידושים שמצדיקים שמירת אמונים מצד הגולשים, כמו תמיכה מובנית בעדכוני RSS, תרגום

  אתרים ישירות מהתפריט, ועוד.

   

  הגירסה הנוכחית, 10.1 (Build 167), מצוידת בממשק עברי מלא, ובמאות סקינים להורדה (היצירתיים שביניכם מוזמנים גם לעצב ולהציע לעולם מעטפות גרפיות פרי ידיכם), וכוללת גישה לעדכון התוכנה ישירות מסרגל הכלים, אפשרות לסגור או להקטין את כל החלונות הפתוחים בקליק אחד, לחסום הפעלת אנימציות, פקדי ActiveX, יישומי Java, וטעינת מולטימדיה. דפדפן זה מגיע עם סרגלי חיפוש של יאהו! וגוגל; ותומך בגלישה באמצעות מחוות עכבר, לאלו מכם שלא פיתחו יחסים קרובים מספיק עם המקלדת.

   

  הסיבה המרכזית לבחור ב-Avant על פני האחרים היא הפופולריות והוותק שלו, שמלמדים על כך שמדובר באמצעי שיטוט מקוון לא רע, שגם אם אינו משופע בתוספים מבריקים, מהווה חלופה נוחה ושווה לכל נפש ל-IE.

   

  בשורה התחתונה, אם אתם מחפשים דפדפן שיסייע לכם להתגבר על נפילות פתאומיות, באמצעות טעינה אוטומטית חוזרת של העמודים שהיו פתוחים לפני הקריסה, שימחק את העקבות שהותרתם בו בעת הגלישה בלחיצה אחת מהירה, שיאפשר לכם לגשת לאתרים החביבים עליכם באמצעות כינויים (Alias) מותאמים אישית, ייצר עבורכם דו"ח פרטיות אודות אתרים שונים, ויקל לעיכם לגלוש במספר אתרים במקביל – Avant Browser הוא בהחלט בחירה שפויה.

   

  רישיון: Freeware

  קישור ישיר להורדה    

   

  בכתבה הבאה: Maxthon, Slim browser והחלופות האמיתיות: אופרה, פיירפוקס ועוד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "דפדפנים: כל החלופות לאינטרנט אקספלורר"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים