שתף קטע נבחר

תיק החקירה נגד יורם לוי נסגר מחוסר אשמה

מח"ש סגרה את התיק נגד ניצב-משנה יורם לוי, מפקד ימ"ר דרום, שנחשד בקבלת טובות הנאה בתמורה למידע שסיפק למשפחת פשע. "עברנו סיוט שלא ייאמן, הפלילו אותו לשווא", אמרה רעייתו ל-ynet. "הוא יחזור לתפקידו והפעם - כמנצח". העד המרכזי, שהופיע בתחקיר "עובדה", נמצא דובר שקר בפוליגרף. את עיקר הטענות מפנה אסתר לוי לעבר התוכנית: "הגיע הזמן לנפץ את המיתוס שנקרא אילנה דיין"

אחרי רעידת האדמה במשטרה - ההר הוליד עכבר: המחלקה לחקירות שוטרים סוגרת היום (ג') את התיק נגד מפקד היחידה המרכזית (ימ"ר) במחוז הדרומי, ניצב-משנה יורם לוי, שנחשד בקבלת טובות הנאה בתמורה למידע שסיפק למשפחת פשע. יחד עם זאת, ממליצה מח"ש להעמידו לדין משמעתי.

 

לוי נחשד בעבירה על טוהר המידות ונחקר במשטרה. החשדות המרכזיים נגדו - בעניין המגעים עם משפחת פריניאן - התבססו על שני עבריינים, שצוטטו בכלי התקשורת כמי שמסרו לו סכומי כסף כשוחד. אך בגרסאות השונות, שמסר העד המרכזי בפרשה באוזני חוקרי מח"ש, התגלו סתירות מהותיות, ובבדיקת הפוליגרף נמצא דובר שקר. עם סיום החקירה, ולאחר בחינת החומר שנאסף, הגיעו החוקרים למסקנה כי בהתחשב במהות הראיות ובמשקלן, יש לסגור את התיק מחוסר אשמה.

 

תזכורת: לפני כחודש פירסמה התוכנית "עובדה" בערוץ 2 חשדות ולפיהם קידם מפכ"ל המשטרה קראדי את לוי לתפקיד מפקד הימ"ר, אף שידע על קשריו עם בני משפחת פריניאן, החשודה כאחת ממשפחת הפשע הגדולות בדרום, ולמרות שידע על בדיקת פוליגרף בעייתית שעבר לוי על רקע פרשה זו. 

 

משפחת לוי, שטענה כל העת כי הוא חף מפשע, לא ידעה היום את נפשה. "זה היום המאושר בחיינו, יש צדק בעולם", אמרה ל-ynet הרעייה, אסתר לוי. "תמיד ידענו שהעדויות היו יזומות ושקריות. לא היה לנו ספק שבסופו של דבר האמת היא אחת והיא תיאמר בגדול, עם תום החקירה הממצה".

 

"לאורך החודשים האחרונים", סיפרה לוי, "עברנו סיוט שלא ייאמן. הפלילו את בעלי לשווא. כל הזמן ידענו שהוא צודק, שיורם הוא דובר אמת. לא היה לנו ספק שכל מה שנאמר ב'עובדה' היה שקרים מוחלטים, אשר נבדקו על ידי. הוכחתי זאת גם בתקשורת אחת לאחת. ידעתי שאני צודקת כשאמרתי שהתוכנית של אילנה דיין פשוט אמרה שקר והכפישה לשווא את המוניטין של בעלי, מוניטין אשר נרכשו ב-25 שנות עבודה מסורות במשטרת ישראל. הגיע הזמן לנפץ את המיתוס שנקרא 'עובדה' ואילנה דיין.

 

"יורם עבר סיוט שלא נגמר ונאלץ לצאת לחופשה מאולצת, למרות שהצדק היה איתו. הוא הוריד 10 ק"ג לפחות ממשקלו. החיים שלנו הפכו למרדף אחד גדול אחר הצדק, אבל כל הזמן ידענו שננצח ושהאמת תתגלה במלואה, אם אכן תתנהל חקירה בלא משוא פנים. הילדים ואני מאושרים היום מאי פעם, אחרי תקופה קשה מאוד שעברה המשפחה. יורם יחזור בימים הקרובים לתפקידו כמפקד ימ"ר דרום והפעם כמנצח, שהאמת לצידו".

 

במסמך שהגיע לידי ynet מהצהרתו בחקירה במח"ש, טען לוי: "מעולם לא עשיתי דבר וחצי דבר שיש בו משום חשד חשש לעבירה פלילית. מעולם לא קיבלתי או לקחתי דבר מאיש, בין אם עבריין, בין אם הוא אזרח נורמטיבי לחלוטין". 

 

לגבי החשדות שנשמעו על מעורבות של דמות פוליטית בפרשה, אמר לוי לחוקרים: "אין לי שום קשר לשום פוליטיקאי כזה או אחר, בשום צורה שהיא. איש מהפוליטיקה לא נמנה עם מעגל חבריי או הסובבים אותי. ובכלל, מעולם לא נקטתי כל פעולה שהיא לתועלת כל אדם, כולל בני משפחתי שלי, שיכולה להתפרש כחריגה אסורה על פי חוק".

 

מערכת עובדה מסרה בתגובה להאשמות משפחת לוי: "התחקיר שעשינו חשף התנהלות של קצינים בדרום הארץ ובתוכם ניצב משנה יורם לוי. ההחלטה להעמיד את יורם לוי לדין משמעתי בעניין דווקא מאששת חלק מהטענות. מבחינה זו לתחקיר שנעשה הייתה חשיבות ציבורית נעלה. תפקידה של החשיפה העיתונאית הוא להביא את המידע הרלוונטי לציבור ולרשויות, אין זה מתפקידה לקבוע אם לממצאים יש משמעות פלילית או ציבורית. בכל מקרה יש לזכור שאת הסיפור המלא יהיה ניתן לבדוק רק כאשר יוסר החיסיון מהפרשיות ויתבררו הפרטים המלאים בפרשה".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אבי כהן ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
מחוסר אשמה. ניצב-משנה יורם לוי
צילום: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
"יש צדק בעולם". אסתר לוי
צילום: צפריר אביוב
מכתב תמיכה מהבת
צילום: צפריר אביוב
מומלצים