שתף קטע נבחר

עיראק: מעל ל-300 הרוגים בטרור של 10 ימים

בין ההרוגים - שבעה עיראקים שנהרגו היום מפיצוץ שתי מכוניות תופת בבגדד. אנשי צבא ארה"ב יצאו כבר אתמול למבצע רחב-היקף שמטרתו למגר את רשת הטרור, ובינתיים הרגו מעל ל-100 חמושים. במקביל, גובר החשש לחייהם של מושל מחוז אנבר ושני האזרחים הזרים, הקיאיקו סאיטו היפני ודאגלס ווד האוסטרלי, שנחטפו בידי חמושים

שתי מכוניות תופת התפוצצו הבוקר (יום ג') בשני אזורי עסקים שוקקים בבגדד, בירת עיראק, וגרמו למותם של שבעה בני אדם ולפציעתם של 19 נוספים, בהם שלושה חיילים אמריקנים. בכך עולה מספר ההרוגים מפיצוצים בעיראק במהלך עשרת הימים האחרונים למעל ל-300.

 

הפיצוץ העז מבין השניים התרחש סמוך לבית קולנוע בכיכר אל-נאסר, בה נמצאות חנויות רבות, לצד בנייני משרדים ובתי מגורים. שוטר עיראקי, שעובד עבור משרד הפנים, אמר כי הפיצוץ כוון לעבר שיירת כלי רכב צבאיים של צבא ארצות הברית. עוד אמר השוטר, שהעדיף להשאר בעילום שם, כי הפיצוץ גרם למותם של שבעה בני אדם ולפציעתם של כ-16 נוספים.

 

דוברת מטעם הצבא האמריקני, קלי לואיס, אישרה כי מדובר במכונית תופת, אך טענה כי הפיצוץ כוון לעבר שיירת של הצבא העיראקי, ולא זה האמריקני. עוד אמרה לואיס כי בין הפצועים שלושה חיילים אמריקנים, שוטרים עיראקים ואזרחים.

 

שעה קלה לאחר מכן נפצעו שלושה שוטרים עיראקים, כאשר מכונית תופת נוספת התפוצצה קילומטרים ספורים דרומית לאל-נאסר. הפעם התרחש הפיצוץ ברחוב אבו-נוואס, בו נמצא ריכוז גדול של מסעדות ומועדוני לילה.

 

שני הפיצוצים גרמו להרס רב באזור, שרק ביום שבת האחרון ספג מכה אנושה כאשר שתי מכוניות תופת התפוצצו וגרמו למותם של 22 בני אדם, בהם שני אמריקנים. בתקרית זו נפצעו 41 בני אדם, בהם 36 עיראקים, שלושה אמריקנים, אוסטרלי ואיסלנדי.

 

מנסים למגר את רשת הטרור 

 

מהצבא האמריקני נמסר כי במהלך חודש אפריל, והימים הראשונים של מאי, הוכפל מספר מתקפות הטרור בעיראק. מאחורי מתקפות אלה עומדים ככל הנראה מוסלמים סונים, נאמניו של בכיר אל-קאעידה בעיראק אבו-מסעב א-זרקאווי, שנחלו הפסד צורב בבחירות הכלליות שנערכו במדינה בסוף חודש ינואר.

 

בתגובה פתח אתמול הצבא האמריקני במבצע צבאי רחב-היקף, בו נוטלים חלק מעל לאלף חיילים, שמטרתו למגר את תשתית הטרור של אל-זרקאווי במדינה. מקורות בצבא ארה"ב מסרו כי לפחות 100 מורדים חמושים נהרגו במהלך יום הלחימה הראשון, וכי הקרבות עודם נמשכים.

 

חלק הארי של הלחימה מתרכז במדבר אל-ג'זירה שבמחוז אנבר, מעוז סוני הסמוך לגבול עם סוריה. קצין המבצעים של חיל הנחתים, בוב צ'ייס, הסביר כי "האזור שורץ בחמושים ובמבריחי נשק". לדברי צ'ייס, המבצע הצבאי מתמקד הן בלכידת החמושים עצמם, אותם זיהה כלוחמים ממדינות זרות, והן בלכידת כלי הנשק אותם הם מבריחים.

 

בכירי הפנטגון הצטרפו גם הם למלחמה בתשתית הטרור, כאשר בצעד נדיר בחרו לשחרר חלקים נבחרים מחקירותיהם של עמיתיו של אל-זרקאווי שנלכדו. כך למשל פורסם ציטוט מפיו של אדם, שהזדהה בשם "ד"ר חסן" וטען כי "כל לכידה של בכיר בארגון מוסיפה לתחושה שהסוף שלנו קרוב". בציטוט נוסף, מפיו של חמוש זר בשם אבו-מואד, נאמר כי "הלוחמים הזרים התחילו לעזוב את עיראק. התחלנו להרגיש שאיבדנו את כל מה שעבורו היה שווה להילחם".

 

בתוך כך הודיעו חמושים כי חטפו את מושל מחוז אנבר שבמערב המדינה, ראג'א פרחאן אל-מהאלאווי. החוטפים מסרו לבני משפחתו של אל-מהאלאווי כי הוא ישוחרר רק לאחר שכוחות ארצות הברית ייסוגו מהעיר קעים שבמחוז, הממוקמת כ-320 קילומטרים ממערב לבגדד. אחיו מסר לסוכנות הידיעות איי.פי כי המושל נחטף בעת שנסע במכוניתו מהעיר קעים לרמאדי.

 

חשש לחיי חטופים זרים

 

בעוד כוחות הצבא האמריקני ממשיכים בלחימה, שגבתה כבר מעל ל-1,600 קורבנות, נאלצות שתיים מבנות בריתה של ארה"ב להתמודד עם משבר עיראקי משלהם. זאת, כאשר יפן הודיעה כי אחד מאזרחיה נעדר בעיראק וישנו חשש כי נחטף, ובמקביל פג תוקף האולטימטום שהציבו החמושים לשחרורו של אזרח אוסטרלי, שנחטף במדינה.

 

קבוצת החמושים אנסר אל-סונה, הידועה באכזריותה, פירסמה באתר אינטרנט איסלאמי הודעה לפיה אנשיה פשטו על שיירה מאובטחת שנעה במערב עיראק וחטפו אזרח יפני. אנשי הקבוצה פירסמו את תצלום הדרכון של האיש, ממנו עולה כי מדובר בהקיאיקו סאיטו בן ה-44, שעבר עבור חברת אבטחה בריטית. החמושים לא הציבו תנאים לשיחרורו של סאיטו, אך ציינו כי הוא נפצע אנושות.

 

קבוצת חמושים אחרת, בשם "מועצת השוּרה של המוג'הדין", מחזיקה בידיה את דאגלס ווד, מהנדס אוסטרלי בן 63, שנחטף בבגדד בחודש שעבר. בקלטת וידאו, ששודרה בסוף השבוע שעבר ברשת אל-ג'זירה, נראה ווד כשהוא מוקף בחמושים המכוונים אליו נשקם, ראשו מגולח ועינו מעוטרת ב"פנס". החמושים הודיעו כי יוציאו אותו להורג במידה ואוסטרליה לא תסיג כוחותיה מעיראק תוך 72 שעות - אולטימטום שתוקפו פג הבוקר.

 

שר החוץ האוסטרלי, אלכסנדר דאונר, אמר כי למשרדו לא נודע דבר על גורלו של ווד מאז תום האולטימטום. לדבריו, "לא שמענו כלום... אנחנו לא יודעים מה מצבו, אבל אנו לא מפסיקים לנסות לטפל במקרה. אנחנו מאמינים שהאנשים שחטפו אותו הם בעלי אינטרס פוליטי, ולכן קשה לדעת כיצד לטפל במצב".

 

הן אוסטרליה והן יפן, לשתיהן חיילים המשרתים בעיראק, הודיעו כי אין בכוונתן להיכנע ללחצים שונים מצד קבוצות הטרור במדינה ולהסיג את חייליהן. אוסטרליה אף מתעתדת לשלוח בקרוב כוח משימה נוסף, בן 450 חיילים, שיוצבו בדרום המדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אתר הפיצוץ בבגדד
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
חטוף. סאיטו
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
חיילים אמריקנים בעיראק (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים