שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הוועדה לתכנון ובנייה החליטה: תכנון תוכנית ניצנים
  הוועדה לתכנון ובנייה החליטה היום "לאפשר קליטה של המפונים מחוץ לשטחים הרגישים במרחב ניצנים, תוך שימור שטחי הטבע הייחודיים באזור"

  המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה היום (ג') להתחיל בתכנון תוכנית מתאר מפורטת להרחבת היישובים הקיימים בניצנים, כך שיוכלו לקלוט את מפוני גוש קטיף. לפי החלטת הוועדה, "מטרת התוכנית היא לאפשר קליטה של המפונים מחוץ לשטחים הרגישים במרחב ניצנים, תוך שימור שטחי הטבע הייחודיים באזור".

   

   

   

  עוד קבעה המועצה כי למתיישבים ינתנו 60 ימים, החל מהיום, על-מנת להירשם למגורים באזור ניצנים. אם לא תהיה הענות מספקת של המתיישבים, הודיעה המועצה כי תבוטל התוכנית.

   

  שר הפנים, אופיר פז-פינס, אמר בישיבה כי התוכנית להרחבת אזור היישוב בניצנים אינה מאפשרת בשלב זה כל הקמה של יישובים חדשים במרחב, אלא רק הרחבה של היישובים שכבר קיימים,

   כלומר היישוב ניצן והיישובים הנמצאים בדרום חוף אשקלון. "כל הקמה של יישוב חדש בניצנים", אמר השר, "מותנית אך ורק באישור של הממשלה, ואין זה מסמכות המועצה להחליט בעניין".

   

  השר פינס התייחס לתלות יישום התוכנית בכמות פניות המתיישבים, ואמר כי בתוכנית ההתיישבות החדשה יתקיים מעין מנגנון של "השמדה עצמית", לפיו במשך ששים הימים הקרובים יצטרכו המתפנים מרצועת עזה להביע בכתב את הסכמתם להתיישב מחדש באזור ניצנים. "אם בתוך חודשיים לא יהיו מספיק פניות – התוכנית תבוטל כאילו לא הייתה", אמר השר.

   

  התנייה נוספת שעלתה בדיון, עסקה בגורלם של שמורת הטבע הייחודית הניצנים ובמרחב החולות. לפי החלטת המועצה, לא תחול כל פגיעה בשמורה ובחולות, וכל הרחבה של הבנייה בניצנים תיערך תוך שימור תוואי הנוף והטבע הייחודים של המקום. עוד יש לציין כי הרחבת אזור היישוב בניצנים לא תגרור אחריה הקמת מועצה אזורית חדשה במקום, וכן לא תאפשר העתקת סמכויותיה של מועצת חוף עזה לשכונות החדשות שיוקמו בניצנים.

   

  מהחברה להגנת הטבע נמסר בתגובה כי "המועצה הארצית קיימה הצבעה שמשמעותה סכנת מוות לאיזור ניצנים וליישובים הסמוכים. למעשה, נקבעו מתודה והליך מסוכנים מאד, שיש להם השלכות הרסניות על השטחים הפתוחים המיועדים לרווחת הציבור. מדינת ישראל, בשל מחדליה וחוסר יכולתה של הממשלה לגבש תוכניות מסודרות, תשלום מחיר יקר מאד שיהיה בכיה לדורות מבחינה כלכלית, חברתית וסביבתית. כל זאת לאור העובדה כי יש חלופות זמינות, זולות ומתאימות יותר, כגון אשקלון".

   

  החלטת המועצה התקבלה בצלה של מחלוקת חריפה בקרב תושבי גוש קטיף, שנושאה "האולטימטום", שהציבה שרת המשפטים, ציפי לבני, למתנחלים, לפיו עליהם לתת תשובה ברורה לגבי מספר האנשים שמוכנים לקבל את תוכנית ניצנים. בפגישה האחרונה עם המתנחלים איימה לבני שאם לא תקבל תשובות ברורות, לא תהיה ברירה, אלא לפעול באופן חד-צדדי.

    

  ביום שישי שלח ראש המועצה האזורית חוף עזה, אבנר שמעוני, הודעה מוקלטת לתושבי גוש קטיף ובו קרא לתושבים שלא להסכים לתוכנית ניצנים בטענה כי "מדובר בתוכנית הונאה גדולה, שמאחוריה עומדים עמרי שרון ואינטרסים פוליטיים". בסוף השבוע אסר גם יו"ר ועד הרבנים בגוש קטיף, הרב יגאל קמינצקי, על קיום משא-ומתן עם הממשלה.

   

  ראש הממשלה, לעומת זאת, בירך על אישור התוכנית. לדבריו, החלטת הממשלה בדבר הקמת ישובים חדשים תלויה במספר המתיישבים שיצהירו כי הם בוחרים בחלופת ניצנים. מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אילן כהן, אמר כי "הממשלה עמדה בחלקה והכדור נמצא בידי המתיישבים. לוחות הזמנים קצרים ביותר וכל איחור בקבלת התחייבות מהמתיישבים מסכן את עצם מימוש התוכנית.

  ההכנות לתוכנית ניצנים תמתין עד לקבלת ההתחייבות כנדרש".

   

  ועדת הכספים אישרה את כספי ההתנתקות 

    

  בתוך כך אישרה הבוקר ועדת הכספים של הכנסת את העברתם של 108 מיליון שקלים נוספים לטובת תוכנית ההתנתקות ויישובם מחדש של המתנחלים שיפונו מגוש קטיף. ההחלטה התקבלה בהצבעה הראשונה בזכות תמיכתו של חבר הכנסת אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל).

   

  התקציב כולל 63 מיליון שקלים עבור רכישת ה"קראווילות" - הקרוואנים המשופרים; 35 מיליון להקמת תשתיות ביישובים קיימים; 7 מיליון לתכנון ובניית יישובים חדשים; ו-3 מיליון לטובת הקמת מאגר של יחידות דיור לשכירות בשוק החופשי עבור המפונים. משרד הביטחון כבר פרסם מכרז למאות קראווילות, שיוצבו כנראה בניצן, שפיר או יד-בנימין.


  פורסם לראשונה 10/05/2005 14:21

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צפריר אביוב
  עבודות הרחבה בניצנים
  צילום: צפריר אביוב
  צילום: צפריר אביוב
  הפגנת פעילי איכות הסביבה במקום
  צילום: צפריר אביוב
  מומלצים