שתף קטע נבחר

תעודת הערכה: רס"ן קובי חזר פצוע לחייליו

אלוף פיקוד הדרום העניק תעודות הערכה לקצינים וחיילים שבלטו בפעילות צה"ל בשנה האחרונה ברצועה. רס"ן קובי ספג רסיסי טיל נגד טנקים ונפצע במהלך מבצע נגד שיגור רקטות קסאם. אחרי שעות ספורות בבית החולים החליט לחזור לשטח עם התחבושות כדי לסייע לחייליו. אחרי שבוע שוב נפצע בפעילות. "אני שואב את הכוח שלי מהלוחמים", הוא אומר

רב סרן קובי לא היה מוכן לשכב לרגע בבית החולים. חייליו שבשדה הקרב, מילאו את מחשבותיו ולא נתנו לו מנוח. על דעת עצמו, למרות התחבושות והפצעים הטריים, החליט קובי, מ"פ פלוגת הנ"ט בגדוד הסיור של חטיבת גבעתי, לחזור לשטח. עשרה ימים לאחר מכן, במבצע אחר, שוב נפצע. הפעם כלל לא היה מוכן להתפנות לטיפול.

 

אמש (ג') העניק אלוף פיקוד הדרום דן הראל תעודת הערכה לקובי על המסירות וההקרבה. "אני שואב את הכוח שלי מהלוחמים, מהעצה ומאומץ הלב שלהם", סיפר ל-ynet רס"ן קובי. "ואני מודה שאני קצת מטורף".

 

זה קרה במהלך מבצע "ימי תשובה" שערך צה"ל בצפון רצועת עזה נגד שיגור רקטות הקאסם לעבר שדרות והנגב המערבי. בעיצומה של הפעילות, בעת שהנגמחון בו נע רס"ן קובי יחד עם ארבעה מחייליו לעבר מחנה הפליטים ג'בליה, נורה לעבר הכלי טיל נגד טנקים. "הטיל חדר את הכלי, אני ושלושה חיילים שלי נפצענו. חטפתי רסיסים ברגלים בפנים ובידיים", שיחזר אמש רס"ן קובי בשיחה עם ynet.

 

הוא פונה לבית החולים ברזילי באשקלון, אולם כבר כשהגיע, בעוד האחיות חובשות את פצעיו, הוא כבר תכנן את דרכו חזרה לשדה הקרב. "ביקשתי מהנהג שיבוא לאסוף אותי, בינתיים גם הדרכתי להכין את הנגמחון לתקן את מה שצריך, לשחזר את המפות שנשרפו כדי שאוכל לחזור פנימה, הרגשתי מחויבות לחיילים שלי, למשימה".

 

הקצין בילה רק שעות ספורות בבית החולים ושב לשטח מבלי שמפקדיו ידעו על כך. "רק כשעליתי בקשר מול המג"ד, הוא הבין שאני כאן ולא במיטה בבית החולים", סיפר. המ"פ המשיך את המשימה, על אף התחבושות שעל גופו, והדם טרם נקרש. לאחר סיום המבצע, הוביל רס"ן קובי את חייליו למבצע דומה, הפעם בחאן יונס נגד משגרי פצצות המרגמה לעבר גוש קטיף.

 

"ושוב אותו דבר. טיל נ"ט פוגע בנגמחון, נפצעתי מרסיסים במקומות שונים, אבל החלטתי שאני לא יוצא החוצה, טיפלתי בעצמי, המשימה והחיילים שלי היו לנגד עיני".

 

בתעודת ההערכה שהעניק האלוף הראל לרס"ן קובי נכתב: "בפעולתו זו הפגין הקצין מסירות, הקרבה, נחישות ואומץ לב, דבקות במשימה, ודוגמה אישית לחייליו".

 

על השאלה מה מניע אותו, יש לרס"ן קובי תשובה מהירה. "אני נמצא עם חיילים מעולים, כאלה שיודעים את המשימה שלהם ומבצעים אותה בצורה ראויה, עם מוטיבציה, אומץ ולב. ואני שם איתם, שואב את הכוח ולא מסוגל להשאיר אותם לבד", הסביר.

 

"מנע פיגוע חטיפה"

 

בטקס חולקו תעודות הערכה לחיילים וקצינים נוספים שבלטו בשנה האחרונה בפעילות צה"ל ברצועת עזה, ביניהם היה גם סגן אבו-האני פאהד, מפקד מחלקה בגדוד הסיור הבדואי. סגן פאהד קיבל מהאלוף הראל צל"ש, לאחר שנפגע בפיגוע במוצב ה-JVT הסמוך לציר פילדלפי בדצמבר 2004.

 

הקצין, שהתחשמל כתוצאה מפיצוץ מנהרת התופת, התעשת במהרה, ומיהר לדווח על האירוע. הוא הבין כי במקום יש מחבלים, וכשנכנס לחדרו, נורה לעברו ולעבר ארבעה חיילים צרור. החיילים נפגעו, גם סגן פאהד נפצע ברגלו, אולם פתח באש לעבר המחבל וניהל עמו קרב עד אשר התרוקנה מחסניתו. הוא לקח את נשקו של אחד החיילים, תפעל מעצור והמשיך בקרב מול המחבל עד שהרג אותו. בשארית כוחו זחל לעבר שער המוצב וכיוון את כוחות החילוץ. בתעודה שקיבל נכתב: "בתפקודו ובניחושותו תוך הריגת המחבל, סיים את האירוע ומנע ככל הנראה פיגוע חטיפה".

 

 

ההורים קיבלו תעודות הערכה

 

האלוף הראל העניק גם תעודות הערכה להוריהם של שני חיילים שמצאו את מותם בלחימה. הוריו של סמ"ר אביהו קינן ז"ל קיבלו תעודה על פעילותו של בנם בספטמבר 2003, בעת מבצע מעצר מבוקש במחנה פליטים אל בוריג'. קינן, מדריך טרור בגדוד הסיור של חטיבת גבעתי, נהרג בפעולה כאשר עמד בראש הכוח הסורק ואף זיהה את סימני הבריחה של המחבל.

 

גם הוריו של סמ"ר ויקטור אריאל ז"ל, לוחם וחובש בגדוד שמשון, זכו לקבל תעודת ההערכה על האירוע במהלכו מצא בנם את מותו. אריאל נהרג באפריל 2004, בעת שהגיע לכביש סמוך לניסנית, אזור אליו חדרו שני מחבלים שהרגו את תושבת הישוב שולה בטיטו ז"ל. הוא יצא מהרכב על מנת להעניק לה טיפול, ונפגע מירי המחבלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
(ארכיון)
צילום: חנן גרינברג
צילום: איי אף פי
יום הזיכרון
צילום: איי אף פי
מומלצים