שתף קטע נבחר

עם ישראל חגג עצמאות בפארקים - ובפקקים

למעלה ממליון מבקרים יצאו לחגוג את יום העצמאות ה-57 ועמם הגיעו גם הפקקים. במקביל נערכו המטס החגיגי של חיל האוויר וטקס חלוקת תעודות ההצטיינות לחיילים בבית הנשיא. רגע מרגש היה בעת שבתו של רון ארד, יובל, המשרתת ביחידה מובחרת, קיבלה אף היא תעודת הצטיינות

חגגו בכבישים: למעלה ממליון מבקרים הגיעו במהלך היום (ה') לאתרים ולחניונים של הקרן הקיימת לישראל ברחבי הארץ. כבר בשעות הבוקר התברר כי החשש שהתעורר עם ירי הקטיושה אמש לעבר שלומי, לפיו המבקרים ידירו את רגליהם מצפון הארץ, התבדה לחלוטין. ואכן, לאחר שרבבות חוגגים יצאו אמש לחגוג 57 שנים למדינת ישראל, נמשכו הבוקר החגיגות ביתר שאת בשורה של אירועים וטקסים ועמם גם לא מעט עומסי תנועה. בשעות הערב חזרה התנועה לסדרה.

 

החל משעות הבוקר נרשמו הפקקים המסורתיים בכבישי הארץ ובפארקים ברחבי הארץ. בשל עומס המבקרים הכבד פנתה הקרן הקיימת לישראל לציבור והמליצה שלא להגיע לחניונים במקומות הבאים: בדרום הארץ - יער המלאכים; במרכז - יער בן שמן, פארק קנדה, יער חולדה (אזור רחובות), פארק בריטניה, יער צרעה (ליד בית שמש) ופארק רבין (מבואות שער הגיא); בגליל המערבי - פארק גורן, פארק אדמית, בגליל המזרחי - לחניון עין זיתים ביער ביריה ובגליל התחתון - לחניון יער לביא.

 

בנוסף לעומס המבקרים בפארקים ובאתרים השונים נרשמו גם עומסי תנועה בכבישי הארץ. בכביש 73, נרשם עומס של ממש בין כפר ברוך לנהלל. זאת בשל תנועת רבה של מבקרים שביקשו להגיע לבסיס חיל האוויר רמת דוד. הכביש נסגר לתנועה לכיוון נהלל, ובהמשך, בשל העומס, נסגר אף הבסיס למבקרים.

 

בנוסף, עומס תנועה נרשם בכביש 767 מהכנרת לכיוון צומת צמח, ועומסים שונים נרשמו בשאר הכבישים המובילים לכנרת. עומסי תנועה נוספים נרשמו גם בכביש 95 מחדרה לכיוון עפולה, ועומס תנועה נוסף הורגש בכביש 85 בקטע הדרך שבין צומת שבע לצומת עמיעד, כך נמסר מאגף התנועה של המשטרה. המשטרה המליצה לנהגים לנסוע לצפון הארץ דרך כביש 4.

 

עומס תנועה כבד נרשם גם באזור זכרון יעקב בכניסה לפארק הנדיב. כעשרת אלפים מבקרים הגיעו למקום שהגיע לתפוסה מלאה. במשטרת התנועה פנו למבקרים שלא להגיע לאזור והמליצו לנסוע בדרכים חלופיות. המשטרה סייעה לכוון את התנועה במקום.

 

במקביל, נרשמו בדרום הארץ עומסי תנועה מצומת מלאכי לכיוון באר שבע והנגב. משטרת התנועה סייעה בהכוונת הנהגים במקום.

 

אירוע חריג אחר נרשם בצפון השומרון שם ביקשו קבוצה של תלמידי ישיבה לעבור דרך כפר פלסטיני. חיילי צה"ל עיכבו את קבוצת התלמידים מישיבה מאלון מורה שביקשו להגיע להתנחלות חומש שבצפון השומרון, וזאת דרך הכפר הפלסטיני עין בידן.

 

גורמים בצה"ל מסרו בתגובה כי הם רואים את הנושא בחומרה וזאת לאחר שהטיול לא תואם מראש עם הגורמים המוסמכים. לפי אותם גורמים, קבוצת התלמידים סיכנה את חייה, במיוחד לאחר שאירועים דומים בעבר נגמרו באסון.

 

אירועי החג: מטסים חגיגיים וטקס בבית הנשיא

 

בתוך ים הפקקים היו לא מעט אירועים במהלך החג. הצוות האווירובטי של חיל האוויר החל בשעות הבוקר במטס החגיגי לרגל יום העצמאות. המטס יצא מבסיס חיל האוויר ברמת דוד ובהמשך עבר מעל בית הנשיא, בסיס תל-נוף ומוזיאון חיל האוויר בחצרים. בנוסף, ערך בשעות הצהריים מטוס הספיטפייר השחור מטס משלו מעל בסיס חיל האוויר בחצרים.

 

במקביל, כבכל יום עצמאות, פתח נשיא המדינה, משה קצב בבית הנשיא שבירושלים את טקס קבלת הפנים והענקת תעודות הצטיינות ל- 120 חיילים וחיילות. הפעם נוסף מימד מרגש לטקס, כשבין החיילים המצטיינים בלטה בתו של רון ארד, יובל, המשרתת ביחידה מובחרת.

 

בטקס, בו השתתף גם ראש הממשלה, אריאל שרון ומפקדים בכירים בצה"ל, אמר שרון כי ארגוני הטרור עלולים לפעול גם לאחר יישום תכנית ההתנתקות ולהפר את הרגיעה בשטחים. "אינני בטוח שבעיותיה של ישראל יפתרו גם אחרי שנסיים את המשימה אליה אני חותר עכשיו", הוסיף.

 

בתוך כך, פתחו בסיסי צה"ל השונים את שעריהם בפני המבקרים. 

בסיס חיל האוויר בבית הספר הטכני בחיפה פתח את שעריו, ותוך זמן קצר הסתמן לחץ גדול של מבקרים במקום. הנהגים התבקשו להחנות את מכוניותיהם בצומת וולקן או בחניון הג'מבו הסמוך לקריית חיים, משם הוסעו באוטובוסים לבית הספר הטכני. בנוסף, בסיס חיל הים בחיפה היה פתוח גם הוא למבקרים, והעומס לא איחר להגיע אף אליו.

 

בסך הכל, כ-95 אלף איש ביקרו היום בבסיסי חיל האוויר תל נוף, רמת דוד, מוזיאון חיל האוויר בחצרים ובית-הספר הטכני בחיפה. בבסיסי חיל הים שנפתחו, באילת ובחיפה, ביקרו כ-36 אלף. 


פורסם לראשונה 12/05/2005 12:29

 

בהכנת הידיעה השתתפו: רוני סופר, חנן גרינברג, אפרת וייס, אחיה ראב"ד ושרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנגל בפארק הגליל
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: ערוץ 2
פקקים. כמיטב המסורת (ארכיון)
צילום: ערוץ 2
צילום: אחיה ראב"ד
עוד מנגל בגליל
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: חגי אהרון
חוגגים עצמאות (ארכיון)
צילום: חגי אהרון
מומלצים