שתף קטע נבחר

עימות בין שר החוץ לשגריר: הנשים במוקד

משבר האמון בין השר לשגריר הגיע לשיאו בימים האחרונים, עם הגשת תלונה ללשכתו של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, על נסיון של שר החוץ ואשתו ללחוץ לפטר את עוזרו של השגריר. לטענת השגריר, הסיבה היא שהעוזר לא ארגן פגישה בין אשת השר למדונה. מקורביו של שלום טוענים שאיילון בחר להטיל רפש דווקא כעת בשל פתיחת חקירה של נציבות שירות המדינה בפרשת התנהגות אשת השגריר

העימות, החקירה, התלונה והנשים: עימות חסר תקדים פרץ בין שגריר ישראל בארה"ב, דני איילון, לבין שר החוץ, סילבן שלום. העימות הזה הוליד תלונה ללשכתו של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, על נסיון לכאורה מצד שר החוץ ואשתו ללחוץ לפטר את עוזרו של איילון, משום שלא ארגן פגישה בין אשת השר למדונה. מנגד - מקורבי שר החוץ טוענים שאיילון בחר להטיל רפש דווקא כעת, כדי להסיט את תשומת הלב מהחקירה המתנהלת נגדו ונגד אשתו בעקבות פרסום במוסף 7 ימים של "ידיעות אחרונות".

 

הפרשה הנוכחית פרצה על רקע משבר אמון בין השר לבין השגריר. ההערכה היא שהצעד של פיטורי העוזר נבע מתחושה בלשכת השר שאיילון פועל בשירותו של דב וייסגלס, והרבה פחות בשירות משרד החוץ. גורמים אחרים טוענים מנגד שהפיטורים הם "נסיון להתנקם בדרג זוטר וברור שהשגריר בוושינגטון פועל באופן מסורתי ביחסי עבודה הדוקים יותר עם לשכת ראש הממשלה".

 

על-פי הדיווח מאמש (שבת) בערוץ 2, איילון התלונן שאשת שר החוץ, ג'ודי שלום ניר מוזס, התערבה אישית בפיטורי העוזר, משום שזה לא הצליח לארגן עבורה פגישה עם מדונה, כאשר זו ביקרה בארץ. גורמים במשרד החוץ אמרו ל-ynet ששר החוץ ורעייתו טסו לעצרת האו"ם בניו-יורק ימים ספורים לאחר הגעתה של מדונה לישראל.

 

על-פי גורמים אחרים במשרד החוץ, "ראש חטיבת משאבי אנוש במשרד החוץ טילפן לפני כשבועיים לגורמים בשגרירות וביקש מהם לפטר את העוזר, לירן פטרזיל, על-פי הוראת לשכת השר. בשגרירות ביקשו לקבל הוראה כתובה ונענו בסירוב". איילון, שרואה בו עובד מוכשר ומקצועי, סירב לפטרו. גורמים אחרים במשרד החוץ הביעו פליאה על הדרישה לפטר את העוזר, כביכול בטענה של קיצוצים, "משום שאפילו בשגרירויות הנידחות ביותר קיים תקן למזכיר השגריר". 

 

בעקבות הסירוב ניסו גורמים במשרד החוץ לאלץ את סגן השגריר, רפי ברק, לפטר את העוזר. ברק הודיע שהדבר אינו בסמכותו, אולם איילון עמד בסירובו לפטר את העוזר. גורמים במשרד החוץ אמרו שהמסר שהועבר לאיילון היה "צריך לדבר עם אשת השר כדי להסיר את רוע הגזירה". לפני שבוע הודיעו לו ממשרד החוץ שהתקן לעוזר בוטל, ולכן פנה איילון ליועץ המשפטי לממשלה כדי שיכריע בנושא.

 

המכתב למזוז: "זו היתה דרישת אשת שר החוץ"

 

במכתבו ליועץ המשפטי, כתב איילון בין השאר: "על-פי המלצות רבות שקיבלתי, ביקשתי מלירן להעתיק את מגוריו לארה"ב, על מנת לכהן כמזכירי וכעוזרי האישי. מר פטרזיל נעתר להצעה, ומחודש אוגוסט 2003 ועד היום - מכהן במשרה הנ"ל".

 

"פטרזיל מילא את התפקיד בהצטיינות יתרה ולשביעות רצוני המוחלטת. הוא זכה וזוכה לשבחים רבים על אופן מילוי תפקידו במישור המקצועי והאישי. בראשית שנת 2005 נחתם עמו חוזה העסקה עד חודש דצמבר. לפני מספר שבועות נמסר לי ממשרד החוץ שעלי לסיים באורח מיידי את העסקתו. מחיתי על כך נמרצות.

 

"מר פטרזיל הוא עוזרי האישי ורק אני יכול ורשאי לקבוע את איכות עבודתו ואני זכאי להחליט אם מילא את תפקידיו כיאות ואם לאו, והאם נוצרו נסיבות המחייבות הפסקה מיידית של העסקתו. ביקשתי הסבר לאותה הוראה תמוהה ובלתי נסבלת, אך לא קיבלתי. משחזרה ונשנתה הדרישה המוזרה להפסקה מיידית של עבודתו, למדתי לדעת משיחתי עם המשנה למנכ"ל, נסים בן-שטרית, שמקורה של הדרישה הוא בלשכת שר החוץ, וליתר דיוק בדרישת רעיית שר החוץ.

 

"פניתי למר פטרזיל לברר מה בינו לבין רעיית השר וגיליתי שהוא חשוד שלא טרח די להועיד פגישה לשר החוץ ולרעייתו עם הזמרת מדונה בעת ביקורה בישראל, ביקור עליו היה אחראי מר פטרזיל. שגרת עבודתי ועבודת השגרירות תיפגע באורח קשה, אם תיפסק עבודתו בנסיבות שתוארו".

 

ממשרד החוץ נמסר ל-ynet בתגובה לפרסום בערוץ 2: "ההחלטה לגבי קיצוץ התקן של לירן פטריזל היא מקצועית בלבד ונובעת מההיערכות החדשה של משרד החוץ ונציגויותיו בעולם. פטריזל הוא עובד מקומי בחו"ל משנת 2001. החוזה שלו הסתיים בשנת 2004. על-פי הכללים, כל חידוש חוזה לאחר שלוש שנים מחייב אישור חריג של המטה בירושלים".

 

המשנה למנכ"ל המשרד, נסים בן-שטרית, אמר ל-ynet שהדברים שיוחסו לו אינם נכונים וציין כי "יש נוהל מסודר בנושא עובדים מקומיים ישראלים (עמ"י). הוא עבד ארבע שנים ואין בפיטוריו שום חריגה מהנוהל המקובל לגבי עובדים מסוגו. משרד החוץ ימשיך לפעול למען מינהל תקין וחיסכון במשאבי אנוש".

 

גורמים בכירים בלשכת שר החוץ אמרו כי "הדברים המובאים על ידי השגריר הם מגוחכים ועל גבול האבסורד כי מטרתם היא נסיון נואל להסיט את תשומת הלב הציבורית מהחקירה שמנהל ראש אגף החקירות של נציבות המדינה בעניין השערוריות בוושינגטון. לחקירה זו יש משמעות רבה להמשך כהונתו של השגריר איילון".

 

פרשת אשת השגריר - שלב החקירה

 

דובר נציבות שירות המדינה, אריה גרינבלט, אישר בשיחה עם ynet שנשלח חוקר לבדוק את החשדות לכאורה נגד השגריר ורעייתו. "מכיוון שמדובר בעובדים שמקבלים שכר מהמדינה, נדרשת בדיקה, ואכן החלה כבר הבדיקה הזאת. נגבו עדויות מעובדים של משרד החוץ בארץ, וכעת נוסע חוקר כדי לגבות עדויות מעובדים של משרד החוץ בוושיגנטון".

 

בחודש אפריל פורסמה ב-7 ימים ב"ידיעות אחרונות" כתבה נרחבת אודות אשת השגריר הישראלי בארה"ב, אן איילון. הכתבה עסקה באירועים שהתרחשו בבית השגריר ובעובדי הבית, שמועסקים על ידי השגרירות ושכרם משולם על ידי משלם המיסים הישראלי. על פי עדויות העובדים, איילון נהגה בהם כאילו צוות העובדים נועד לשרת קודם כל אותה ולהתמסר לגחמותיה.

 

בכתבה צוטטה איילון: "סליחה, האם אתה אף פעם לא אמרת על בן אדם 'הו, הוא מטומטם? לפעמים זה קורה. אם אתה צריך להסביר לבן אדם בפעם העשירית איך למזוג את היין לכוס הנכונה, כי הוא מוזג את זה לכוס הלא נכונה או שהוא שם את כוס היין בצד הלא נכון של השולחן ואתה מסביר את זה עשר פעמים באירועים שונים, אז בסוף אתה מבין שהוא פשוט לא קולט את זה. אם מישהי בהריון כל הזמן ולא יכולה לנקות את הבית כמו שצריך, אני צריכה מישהי שתוכל לנקות.

 

מה הכוונה "בהריון כל הזמן"?

 

"היא היתה בהריון פעמיים! אבל לא הרשו לנו לפטר אותה. אני חושבת שהיא סידרה אותי. אבל מצד שני אני מבינה שלפעמים אין לך ברירה ואת נכנסת להריון - אלה עובדות החיים. אבל אני חושבת שכשאת בהריון את לא יכולה לעשות את העבודה שנדרשת ממך, כך שהבית לא נוקה כפי שהיה צריך", הסבירה איילון.

 

גורם בכיר בשגרירות סיפר: "היא דרשה מסמנכ"ל לענייני כספים שיארגן לה אינטרנט בכל החדרים בבית אבל הבקשה הזאת התעכבה קצת. אז יום אחד בחדר מלא באנשים היא צעקה עליו 'אתה אידיוט'. כל הנוכחים היו בהלם. פעם אחרת היא דרשה מאחראי על המחשבים בשגרירות לבוא אליה ולעבוד בשבת כדי להתקין מחשוב. זה בניגוד לתקנות ואכן העובד סירב לבוא ולעבוד בשבת. לא היתה לה ברירה, היא היתה צריכה לחכות"

 

איילון הסבירה כי ברצונה "להחליף את כל הצוות בשגרירות". עובד בשגרירות הסביר: "כל החלפה של בן-אדם זה עניין של 2,500 דולר, כיוון שצריך להפעיל סוכנות כוח אדם. לא היה לה אכפת.

 

אחת העובדות סיפרה: "לפעמים אן היתה נחמדה. אבל לפעמים היו לה התקפות זעם שבהן היא הפכה מאוד קשוחה. היה לה קטע שהיא כל הזמן אמרה על אנשים 'סטופידס' (מטומטמים). הטבחית היא סטופיד, ההאוסקיפר היא סטופיד, השרת הוא סטופיד. כולם סטופיד".

 

אן איילון התייחסה לאחד מעובדי הבית: "אם תשוחח עם אנטוניו תגלה שהוא בעצם מפגר. לא ידענו את זה כששכרנו אותו".

 

למה את מתכוונת ב"מפגר?"

 

"אני מתכוונת לזה לחלוטין. אם תדבר איתו תבין".

 

בכיר בשגרירות אמר: "זה לא רק אן או דני איילון. זה פרצופה של מדינת ישראל..ההתנהגות שלה מאוד-מאוד חריגה. הסתובבתי הרבה מאוד שנים בשגרירויות של ישראל ברחבי העולם, אבל התנהגות כזאת כמו של אן לא ראיתי מימיי".


פורסם לראשונה 14/05/2005 22:43

 

בהכנת הידיעה השתתף דורון שפר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
דני איילון ורעייתו. החקירה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
שר החוץ, סילבן שלום
צילום: איי פי
צילום: סמדר שילוני
ג'ודי שלום ניר מוזס
צילום: סמדר שילוני
פטרזיל. בעין הסערה
מומלצים