שתף קטע נבחר

מנכ"ל משרד החוץ: ג'ודי לא מתערבת במינויים

המנכ"ל פרושאור הבהיר הבוקר כי חוזהו של יועץ השגריר בוושינגטון אמור היה להסתיים "ואשת שר החוץ לא ביקשה להדיחו". אתמול פורסם כי השגריר התלונן ליועץ מזוז על נסיון של שר החוץ ואשתו ללחוץ לפטר את עוזרו "בגלל שלא ארגן פגישה בין אשת השר למדונה". מקורבי שלום: השגריר בחר להטיל רפש דווקא כעת בשל פתיחת חקירה של נציבות שירות המדינה בפרשת התנהגות רעייתו

מנכ"ל משרד חוץ, רון פרושאור שב והכחיש הבוקר (א') כי לאשת שר החוץ היה קשר לבקשה להדיח את עוזרו של השגריר בארה"ב, דני איילון: "הסוגיה היא מקצועית בלבד. הנסיון להעביר זאת לפסים אישיים אינו במקום. אני מכחיש בצורה חד-משמעית את הדברים שנאמרו לגביי. החוזה של פטרזיל אמור היה להסתיים ב – 31 בדצמבר 2004. יש הפרדה חד-משמעית בין השר ורעייתו לבין האירוע הזה. אשת השר אינה מתערבת במינויים", אמר פרושאור.

 

עימות חסר תקדים פרץ בין שגריר ישראל בארה"ב, דני איילון, לבין שר החוץ, סילבן שלום. העימות הזה הוליד תלונה ללשכתו של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, על נסיון לכאורה מצד שר החוץ ואשתו ללחוץ לפטר את עוזרו של איילון, משום שלא ארגן פגישה בין אשת השר למדונה. מנגד - מקורבי שר החוץ טוענים שאיילון בחר להטיל רפש דווקא כעת, כדי להסיט את תשומת הלב מהחקירה המתנהלת נגדו ונגד אשתו בעקבות פרסום במוסף 7 ימים של "ידיעות אחרונות".

 

המשבר

 

הפרשה הנוכחית פרצה על רקע משבר אמון בין השר לבין השגריר. ההערכה היא שהצעד של פיטורי העוזר נבע מתחושה בלשכת השר שאיילון פועל בשירותו של דב וייסגלס, והרבה פחות בשירות משרד החוץ. גורמים אחרים טוענים מנגד שהפיטורים הם "נסיון להתנקם בדרג זוטר וברור שהשגריר בוושינגטון פועל באופן מסורתי ביחסי עבודה הדוקים יותר עם לשכת ראש הממשלה".

 

על-פי הדיווח מאמש (שבת) בערוץ 2, איילון התלונן שאשת שר החוץ, ג'ודי שלום ניר מוזס, התערבה אישית בפיטורי העוזר, משום שזה לא הצליח לארגן עבורה פגישה עם מדונה, כאשר זו ביקרה בארץ. גורמים במשרד החוץ אמרו ל-ynet ששר החוץ ורעייתו טסו לעצרת האו"ם בניו-יורק ימים ספורים לאחר הגעתה של מדונה לישראל.

 

על-פי גורמים אחרים במשרד החוץ, "ראש חטיבת משאבי אנוש במשרד החוץ טילפן לפני כשבועיים לגורמים בשגרירות וביקש מהם לפטר את העוזר, לירן פטרזיל, על-פי הוראת לשכת השר. בשגרירות ביקשו לקבל הוראה כתובה ונענו בסירוב". איילון, שרואה בו עובד מוכשר ומקצועי, סירב לפטרו. גורמים אחרים במשרד החוץ הביעו פליאה על הדרישה לפטר את העוזר, כביכול בטענה של קיצוצים, "משום שאפילו בשגרירויות הנידחות ביותר קיים תקן למזכיר השגריר".

 

בעקבות הסירוב ניסו גורמים במשרד החוץ לאלץ את סגן השגריר, רפי ברק, לפטר את העוזר. ברק הודיע שהדבר אינו בסמכותו, אולם איילון עמד בסירובו לפטר את העוזר. גורמים במשרד החוץ אמרו שהמסר שהועבר לאיילון היה "צריך לדבר עם אשת השר כדי להסיר את רוע הגזירה". לפני שבוע הודיעו לו ממשרד החוץ שהתקן לעוזר בוטל, ולכן פנה איילון ליועץ המשפטי לממשלה כדי שיכריע בנושא. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלום. המנכ"ל מכחיש
היועץ. הודח?
צילום: סמדר שילוני
אשת שר החוץ. "לא מתערבת במינויים"
צילום: סמדר שילוני
צילום: איי פי
השגריר איילון. מתלונן
צילום: איי פי
מומלצים