שתף קטע נבחר

הבחירות ברשות: החמאס מצמצם פערים

על פי סקר של אוניברסיטת א-נג'אח בשכם, החמאס זוכה לתמיכה גוברת, אך הפתח עדיין מוביל. בין התנועות ניטש ויכוח על שיטת הבחירות ועל היוזמה של הפתח לדחות אותן, יוזמה שמעוררת התנגדות בקרב אנשי החמאס

בצל דיווחים על דחיית מועד הבחירות הכלליות ברשות הפלסטינית, שאמורות להתקיים בעוד חודשיים, התפרסם היום (א') סקר שממנו עולה כי תנועת הפתח ממשיכה להוביל על פני החמאס, וזאת למרות חששות בכירי התנועה.

 

מהסקר, שמפרסמת אוניברסיטת א-נג'אח בשכם, עולה כי 26% מ–1,360 הנשאלים יצביעו לגוש הפתח, לעומת כ-21% שיצביעו לגוש החמאס. חמישה אחוזים הודיעו כי יצביעו לגוש השמאל.

 

למרות שהפתח ממשיך להוביל, הנתונים מעידים על צמצום הפער בין התנועות, מה שמסביר את החשש הנמשך בתנועת השלטון הפלסטינית מפני הבחירות הקרובות, במיוחד בצל המשך המחלוקות הפנימיות כמעט בכל רמות הארגון, בדרג השטח אך גם בדרג הבכיר, ובמיוחד המחלוקת בין יו"ר הרשות אבו מאזן לפארוק קדומי, יו"ר המחלקה המדינית בארגון.

 

בפתח מדברים לאחרונה בגלוי על החשש מפני פילוג לקראת הבחירות, ומקורות בתנועה אמרו כי אין לפסול מצב בו התנועה תתמודד ביותר מרשימה אחת. יחד עם זאת, הסבירו, פילוג לא יזיק בהכרח, ועדיף שהמצביעים יתחלקו בין שני הפלגים מאשר עבור אלטרנטיבה פוליטית אחרת בדמות החמאס או ארגון אחר.

 

ל–ynet נודע כי הרעיון להעמיד את מרואן ברגותי בראש רשימת הפתח מעורר מחלוקות בתנועה, בעיקר בין הדור הצעיר לוותיק. לכן לא נפסלת האפשרות שתהיה יותר מרשימה אחת של הפתח. בראש אחת מהן יעמוד ברגותי, וראש הרשימה הנוספת ייקבע במוסדות הארגון.

 

בפתח לא מצליחים להתגבר על החיכוכים הפנימיים, וכן על רצונם של חברים מסויימים במועצה המחוקקת להמשיך ולהחזיק בתפקידם. מחלוקות אלה מעלות את החשש שהתנועה לא תגיע מאוחדת לבחירות, ולכן בכירים בתנועה אומרים כי אין מנוס מלדחות את הבחירות. הפלגים הפלסטינים, ובראשם החמאס, מתנגדים לדחיית הבחירות.

 

בחמאס טוענים כי דחיית הבחירות נועדה לסייע לפתח בלבד ואינה נגזרת ממצב אובייקטיבי כלשהו, ודוחים בזלזול את הטענה כי אין לקיים את הבחירות בשיא תקופת ההתנתקות. בימים האחרונים המשיכו בכירי החמאס במגעיהם עם גורמים מצרים במטרה לשכנע את הפתח לכבד את הבנות קהיר, הן לגבי קיום הבחירות במועד הקבוע, והן לגבי שיטת הבחירות.

 

שיטת הבחירות והבנות קהיר

 

בחמאס דורשים ששיטת הבחירות תיקבע בהתאם להבנות קהיר, ולפיהן כמחצית ממושבי הפרלמנט ייקבעו בשיטה היחסית, שיטת הרשימות הארציות, והמחצית השנייה – על פי השיטה הרובנית-אישית-אזורית.

 

זאת בעוד שחברי מועצת הפתח הצליחו להעביר בפרלמנט הפלסטיני הצעת חוק, לפיה הבחירות תתקיימנה בשיטת שני שליש מושבים על פי השיטה האישית, ושליש בלבד על פי השיטה היחסית-ארצית. זאת במטרה להיטיב עם חברים בפתח הנהנים מתמיכה באזורי הבחירה שלהם ובמטרה למנוע תוצאות טובות מהחמאס ויתר הרשימות המתחרות.

 

דובר החמאס, סמי אבו-זהרי אמר כי בתנועה לא מופתעים מהכרזת בכירים פלסטינים ולפיהם יש לדחות את הבחירות. הוא מקווה כי מדובר בעמדות אישיות של אותם בכירים, "שכן במגעים הרבים שקיימנו עם יו"ר הרשות, הוא תמך תמיד בקיום הבחירות במועד הקבוע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אבו מאזן. מועד קבוע לבחירות?
צילום: איי פי
צילום: איי פי
החמאס. דחיית הבחירות תסייע לפתח
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הפתח. העבירו חוק בפרלמנט
צילום: איי פי
מומלצים