שתף קטע נבחר

סטודנטים יהודים ציינו את "יום הנכבה"

ב"יום האסון" להקמת מדינת ישראל, הוא יום הנכבה, התכנסו כ-200 סטודנטים ערבים ויהודים במכללת אורנים בטבעון, צפו בסרט וקיימו דיון בנושא. סלבה גרינברג, ממארגנות האירוע, אמרה ל-ynet: "רצינו להביא לידיעת הסטודנטים את אסון הנכבה של הפלסטינים"

כ-200 סטודנטים, כמחציתם ערבים ומחציתם יהודים, השתתפו אחר הצהריים (יום א') באירוע שיזמו לציון "יום הנכבה" במכללת אורנים בטבעון. באירוע הוקרן הסרט "ציון אדמתי" העוסק בנושא ונערך דיון בהשתתפות דוקטורנטים ופעילי שטח יהודים וערבים מהמכללה.

 

באירוע דיברו דוברת מרכז "מוסאווה", עביר קופטי, לצד שלמה ויינברג מארגון "זוכרות", ד"ר יאיר בוימל, ד"ר אהוד מנור מהחוג להיסטוריה במכללה ונציגת ארגון "בת שלום", נסרין מזאווי. הסרט שהוקרן עסק בנקודת המבט של היהודים על הנכבה, והביא את סיפורה של אשה שחייתה בארה"ב וחזרה ללדת את ילדיה בארץ. "בישראל יש הכחשה כלפי הנכבה, ולא מדברים על הנושא", אמרה דוברת מרכז מוסאווה, עביר קופטי, שהנחתה את האירוע.

 

סלבה גרינברג, סטודנטית המכללה שאירגנה יחד עם עוד חמישה חברים, יהודים וערבים, את האירוע, אמרה ל-ynet: "חשתי שהמכללה לא נותנת ביטוי מספיק לרגשי הסטודנטים הערבים הלומדים בה והמהווים כשליש ממנה. מדובר באירוע שאורגן על ידי סטודנטים מחוגים שונים ביוזמתנו המלאה. לאחר שהזמנו את האולם ואת הציוד, קיבלנו את אישור ראש המכללה שביקש רק לאזן את הדוברים".

 

"רצינו להביא לידיעת הסטודנטים את אסון הנכבה של הפלסטינים, במיוחד כשמדובר במכללה א-פוליטית וא-מפלגתית, שבה אין ביטוי לפולקלור הערבי והסטודנטים לא יודעים את שאירע".

 

זה לא היה האירוע היחיד, שבו ציינו ערבים בישראל את "יום האסון" לכינון מדינת ישראל. ביום העצמאות ארגן "ועד העקורים" צעדה מהכפר איבטין הסמוך לנצרת לכפרים הושה ואל-כסאיר הסמוכים לשפרעם.

 

לאירוע שהחל בשעה 15:00 הגיעו משתתפים רבים עד כדי כך שהמשטרה סייעה בהכוונת התנועה. המשתתפים הניפו את דגל פלסטין, קראו סיסמאות ובאירוע עצמו קראו את שמות הכפרים שנהרסו. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הפגנה בטול כרם
צילום: רויטרס
צילום רויטרס
מפגינים גם ברמאללה
צילום רויטרס
מומלצים