שתף קטע נבחר

"שר החוץ החליט להדיח את השגריר איילון"

"השר איבד את אמונו בשגריר והוא צפוי להפסיק את כהונתו מיד בתום החקירה המתנהלת בוושינגטון", אומרים מקורבי שר החוץ. ובעוד בכירי המשרד מכחישים מעורבות של הרעייה ג'ודי במינויים, "ידיעות אחרונות" מפרסם: השגריר איילון הקליט אותם מתוודים. בלשכת רה"מ מבהירים: איילון אהוד על שרון, והוא לא ייתן יד להדחה

ימיו של דני איילון כשגריר בארצות-הברית ספורים - כך משוכנעים הבוקר (יום ב') במשרד החוץ. השר סילבן שלום גמר אומר להדיחו, מיד עם תום הבדיקה של נציבות שירות המדינה בוושינגטון בעניין התנהלותה של אשתו.

 

"השר איבד את אמונו בשגריר והוא צפוי להפסיק את כהונתו מיד בתום החקירה המתנהלת בוושינגטון", אומרים מקורבי שר החוץ. אולם ראש הממשלה לא מתכוון לתת יד להדחה.

 

הרקע לחקירה, ולכאורה גם להדחה, הוא תחקיר "ידיעות אחרונות" בעניינה של אן איילון, וגינוניה מול עובדי השגרירות.

 

הפרשה האחרונה, שנחשפה בסוף השבוע בערוץ 2, הוסיפה שמן למדורה: השגריר פנה ליועץ המשפטי, מני מזוז, וטען שרעיית שר החוץ, ג'ודי שלום-ניר-מוזס, מתערבת במינויים. באופן ספציפי, כך טען, דרשה הרעייה להדיח את עוזר השגריר לירן פטרזיל, שלא "סידר" לה ולבעלה השר תמונה עם הזמרת מדונה.     

 

הבוקר פרסם "ידיעות אחרונות", כי בידי השגריר איילון קלטות, המוכיחות שרעיית השר שלום אכן מתערבת במינויים. על פי הפרסום, איילון סיפר למקורביו שהקליט את בכירי המשרד מתוודים בנושא. בין המוקלטים - מנכ"ל משרד החוץ, רון פרושאור, שהכחיש אתמול פומבית כל התערבות של אשת השר.   

 

במשרד החוץ חשים שאיילון, "האיש של שרון בוושינגטון", פועל בעיקר מול לשכת רה"מ והיועץ המיוחד וייסגלס, ופחות מול הבוס הישיר - שר החוץ.

 

מקורבי איילון טוענים שהדחתו אינה אפשרית ללא הסכמתו של ראש הממשלה, שכן הוא האיש שמינה אותו. "לשרון יש הרבה מה להגיד פה". מקורבי השר, מנגד, טוענים שההדחה בהחלט בסמכותו, ברגע שאיבד את האמון בו. הם מדגישים כי בהסכם הקואליציוני נכתב שכל מינוי צריך להתבצע בהסכמה בין הליכוד לעבודה, אך לא קיימת כל הגבלה בעניין הפסקת עבודתו של השגריר.

 

איילון אמור להפסיק כהונה בת שלוש שנים באוגוסט. מקורבי ראש הממשלה הסבירו כי שרון לא ייתן יד להדחה לפני מועד זה.

 

להערכת אותם מקורבים, איילון יישאר בתפקיד עד אז, ויחזור לארץ ללא הארכה בשנה - וממילא לא יהיה בכך משום הדחה. מנגד אומרים גורמים בלשכת רה"מ כי השגריר אהוד על שרון, והוא היה רוצה לראותו ממשיך בתפקיד גם מעבר לשלוש שנים. "הלשכה לא מתערבת במינויים של משרד החוץ, ומצפה שהמשרד לא להתערב במינוי שהוא מסורתית שלנו".   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
השגריר איילון ורעייתו אן
צילום: איי פי
צילום: לע"מ
השר שלום והרעייה ג'ודי עם שוורצנגר. בלי מדונה
צילום: לע"מ
עוזר במחלוקת. פטרזיל
מומלצים