שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שרון אישר הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל
  המלצות ועדת גדיש המתירות בעלות פרטית בקרקע המדינה, יובאו בקרוב לאישור הממשלה; אולמרט: הרפורמה היא מהפך היסטורי
  ראש הממשלה, אריאל שרון, אישר את המלצות ועדת גדיש לרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, המתירות בעלות פרטית בקרקע המדינה, והן יובאו בקרוב לאישור הממשלה. כך מסר היום (ב') שר התמ"ת, אהוד אולמרט, בתום פגישה עם שרון ושר האוצר, בנימין נתניהו.

   

  לדברי אולמרט, הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל היא מהפך היסטורי, שיאפשר לכל בעלי הדירות במדינה לרשום אותן על שמם, לאחר ההיוון.

   

  לדברי אולמרט, המשימה העיקרית העומדת בפני המינהל כיום היא שיווק הקרקע. לדבריו, שיפור ביכולות ובתוצאות השיווק ישפיעו השפעה מכרעת על שוק הנדל"ן, על הכנסות המדינה ועל כל כלכלת ישראל.

   

  אולמרט ציין, כי המינהל ירכז את פעילותו בשלושה תחומים עיקריים: רישום הקרקע, שמירה על הקרקע, ובעיקר שיווק קרקעות. זאת, במחיר של ויתור על תחומים אחרים בהם עוסק המינהל כיום, ותוך ייעול המערכת המבנית והארגונית של המינהל.

   

  שר האוצר, בנימין נתניהו, ציין במהלך הפגישה, כי הרפורמה תביא להעברת הבעלות על הדירות והבתים המוחכרים כיום לידי האזרחים, תשחרר אותם מהתלות במינהל מקרקעי ישראל ותשכלל את שוק הנדל"ן.

   

  ועדת גדיש: מניעת חיכוך, חלוקת אחריות

   

  ועדת גדיש ממליצה למנוע את החיכוך בין מינהל מקרקעי ישראל לחוכרים באמצעות שורה של צעדים, ביניהם:

   

  • שיווק קרקע המיועדת למגורים עם מלוא הזכויות הקיימות והעתידיות והקניית מלוא הזכויות בקרקע המיועדת למגורים למי שרכש זכויות מהוונות במקרקעי ישראל למטרה זו.
  • האצת הליכי ההסדר והרישום של הזכויות במקרקעי ישראל.
  • הפסקת ניהול רישום זכויות חוזיות לגבי המקרקעין על ידי המינהל.
  • עריכת מבצע היוון במגזר העירוני בקרקע המיועדת לתעסוקה.

   

  הוועדה ממליצה להעביר את האחריות על התכנון המתארי בכל הרמות למינהל התכנון שבמשרד הפנים, וכן להעביר למינהל התכנון את האחריות לעמידה ביעדים

  הכמותיים בתכנון המתארי של יחידות הדיור והנגזרות בייעודי קרקע לתעסוקה, שירותים וצורכי ציבור, ולהקים מנגנון תיאום מוקדם מול מוסדות התכנון, שיזרז את הליכי התכנון ויבצע בדיקות היתכנות. הוועדה ממליצה להעביר בהדרגה את האחריות לביצוע פיתוח תשתיות עירוניות בפרויקטים במקרקעי ישראל לרשויות המקומיות.

   

  הוועדה ממליצה לבצע חלוקה גיאוגרפית של הפעילות בין המינהל לבין משרד הבינוי והשיכון. לפי ההמלצות, משרד הבינוי והשיכון יהיה אחראי על תכנון תוכניות ופיתוח פרויקטים באזורי עדיפות לאומית ויישובים חדשים, פיתוח פרויקטים להתחדשות עירונית וטיפול בפרויקטים לזכאים ולאוכלוסיות מיוחדות.

   

  הוועדה ממליצה לשפר את יעילותו של המינהל ואת שקיפותו, על ידי נקיטה במספר צעדים, ביניהם:

   

  • הקמת צוות בין משרדי שידון ויציע הצעות בדבר מעמדו הסטטוטורי וסמכויות המינהל. לטענת הוועדה, המבנה הסטטוטורי הקיים מערים קשיים על יעילות תפקודו.
  • חלוקה פונקציונלית של המינהל יחולק לשלוש חטיבות: חטיבת שירות, חטיבה עסקית וחטיבת שמירה על הקרקע, וביטול מחוזות המינהל.
  • מיון, איחוד, צמצום וניסוח משפטי נאות של החלטות מועצת מקרקעי ישראל, וכן פישוט ואיחוד של נהלי העבודה הפנימיים.  
  • פרסום לציבור של סדר היום של המינהל ואת הצעות ההחלטה המובאות למועצת מקרקעי ישראל עם הפצתן לחברי המועצה לקראת הדיונים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים