שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  למה כדאי לבקש הערכת שמאי נוספת

  פסק דין: חברת הביטוח אחראית להזמין "שמאי מכריע" במקרה של חילוקי דעות עם השמאי של המבוטח, ולא לפנות לוועדת הבוררות

  פנייה של חברת ביטוח לוועדת בוררות של איגוד השמאים ולא ל"שמאי מכריע" כאשר קיימת מחלוקת בין הצדדים, אינה תואמת את הוראות הפוליסה. כך קבע שופט בית משפט השלום בתל-אביב, ישי קורן.

   

  ההחלטה ניתנה בתביעה שהגישה בתיה א' נגד חברת הביטוח מגדל, בעקבות תאונת דרכים שבה ניזוקה מכוניתה.

   

  השמאי מטעמה של מגדל, יעקב קרופניק, העריך את הנזק שנגרם לרכב ב-34 אלף שקל. הערכה זו לא הניחה את דעתה של בעלת הרכב, והיא ביקשה חוות דעת מהשמאי הפרטי ויקטור עידן. זה העריך את הנזק ב-72 אלף שקל, וקבע שאין כדאיות בתיקון הנזק. בעקבות זאת מכרה הנהגת את הרכב מבלי לתקנו, ותבעה לקבל מחברת הביטוח את ההפרש בהתאם להערכת השמאי שהזמינה. מגדל דחתה את תביעתה של המבטוחת והחליטה לפצותה לפי הערכת השמאי של החברה.

   

  בעלת הרכב לא ויתרה והגישה תביעה לבית הדין לתביעות קטנות. מאחר שסמכותו של בית הדין כזה מוגבלת ל-17,800 שקל צימצמה התובעת את תביעתה לסכום הזה.

   

  מגדל טענה בבית הדין כי לפי תנאי הפוליסה היה על המבוטחת להעמיד מיד את המחלוקת הכספית להכרעת שמאי מכריע - ומשלא עשתה זאת, הפנתה חברת הביטוח את שתי חוות הדעת להכרעת ועדה מקצועית של איגוד השמאים.

   

  מגדל ביקשה מבית הדין לא לדון בתביעה של המבוטחת, ולהעביר את העניין לטיפולו של איגוד השמאים. השופט דחה את הבקשה, וקבע כי בפוליסה נכתב כי במקרה של מחלוקת יועבר העניין לשמאי מכריע שצריך לתת את הכרעתו בתוך שלושה ימים. "הפניית המחלוקת לאיגוד השמאים ולא לשמאי מכריע אינה תואמת את הוראות הפוליסה", קובע השופט.

   

  נדחתה גם טענתה של מגדל כי היוזמה לדרוש שמאי מכריע מוטלת על המבוטחת. "האחריות לביצוע ההליכים הדרושים על פי הפוליסה מוטלת על חברת הביטוח ולא על המבוטח ובידי חברת הביטוח יש כלים וכישורים לביצוע הליכים אלה", קבע השופט.

   

  בסופו של דבר העדיף השופט את חוות הדעת של השמאי ויקטור עידן על זו של השמאי מטעם חברת הביטוח, שכן חוות הדעת של עידן לוותה בהסברים מפורטים.

   

  עו"ד חיים קליר, מומחה בתחום הביטוח, מציין כי לפסק דין זה חשיבות רבה בכך שהוא מטיל על חברת הביטוח את האחריות להזמנת השמאי המכריע. חשיבות נוספת היא בכך שהשופט הצדיק את יוזמת המבוטחת למכור את הרכב על דעת עצמה, כאשר התברר שחברת הביטוח לא פעלה כמתחייב מתנאי הפוליסה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבי כהן
  בית המשפט העדיף הערכת השמאי הפרטי (אילוסטרציה)
  צילום: אבי כהן
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים