שתף קטע נבחר

שרון סייר בניצנים ובנגב המערבי: לרוץ קדימה

במהלך סיור בניצנים, בחוף אשקלון ובנגב המערבי האיץ שרון באנשי משרד השיכון לפתח בזריזות את האתרים לקליטת המפונים. "צריך להתקדם מהר ככל הניתן", אמר שרון. השר הרצוג, שהצטרף אליו, הזהיר: על המתנחלים לקבל את ההחלטה בהקדם מכיוון שכל הקודם זוכה. לאזור הזה יש פוטנציאל לקלוט מתיישבים אחרים שאינם מרצועת עזה

"לרוץ קדימה", כך הורה היום ראש הממשלה, אריאל שרון, בסיור שערך בצהריים (יום ג') בחוף אשקלון ובנגב המערבי. שרון האיץ באנשי משרד השיכון לפתח בזריזות את אתרי הקבע והאתרים הזמניים לקליטת מתנחלי גוש קטיף. "צריך לעבוד בצורה מיידית ומהירה. חבל על כל דקה. תתחילו לעבוד בכל הכוח", אמר ראש הממשלה.

 

הסיור התנהל תחת מעטה של חשאיות מסיבות ביטחוניות ושרון סייר במסגרתו ביישובים מפלסים, יבול, כרמיה, מפלסים, מבקיעים וביישוב ניצן שבניצנים.

 

במהלך הסיור שב ונזף שרון אל מול מצלמות באיש משרד הביטחון, ויקטור ברגיל: "אתם רוצים שהכל יהיה פתור עד הסוף, שום דבר פה לא פתור עד הסוף. אי אפשר לעבוד בצורה הזאת. יש לך מה שיש לך, תעשה. אחרי זה תבוא, תתלונן, תציג כל הבעיות וכן הלאה. ראשית כל תעשו, תזוזו עם הדברים האלה".

 

 

לשרון הצטרפו שר השיכון, יצחק הרצוג, ראש מינהלת ההתנתקות יונתן בשיא ומנכ"לי משרדי ראש הממשלה והשיכון. במהלך הסיור אמר השר הרצוג כי האופציה של ניצנים שרירה וקיימת. "ככל הידוע לי, יש משא ומתן אינטנסיבי מאוד בין אנשי גוש קטיף לנציגי המדינה. אין לי ספק שיש כבר מאות משפחות שמעוניינות לעבור לניצנים. מבחינתנו, אנחנו פועלים להביא למקום קרוואנים למגורים זמניים במקרה שהדברים יהיו רלוונטיים".

צילום: אבי אוחיון, לע

 

שרון והרצוג צפו בבנייה המואצת של התשתיות ביישוב יבול. ביבול כבר נערכו לקליטת 100 משפחות בקרוואנים וביתד הוחל בימים האחרונים בעבודות לבניית אתר קרוואנים נוסף לקליטת 100 משפחות, אותו אישר שרון. בין השאר, בחן שרון את האפשרות לקליטת מפונים דתיים.

 

ראש הממשלה אמר במהלך בחינת מצב האתרים השונים כי "צריך להתקדם מהר ככל הניתן. לרוץ קדימה". השר הרצוג אמר לראש הממשלה כי מדובר באזורים אטרקטיביים מאוד להתיישבות ולקליטת המפונים אך "עליהם לקבל את ההחלטה בהקדם מכיוון שכל הקודם זוכה. לאזור הזה יש פוטנציאל לקלוט מתיישבים אחרים שאינם מרצועת עזה".

 

ראש הממשלה ביקר בהמשך גם ביישוב ניצן, שם בחן איזור בית העלמין של ניצנים. למשפחות הנקברים בגוש קטיף הוצע להעביר את קברי יקיריהם למקום. אנשי המינהלת אמרו לשרון בביקור כי נעשו במקום חילופי קרקעות. "לקיבוץ הועברו 12 דונם בתמורה להרחבת בית העלמין, כך שהוא יגיע בסופו של דבר לכ-50 דונם", אמרו נציגי המינהלת בביקור.

 

יושב ראש החברה להגנת הטבע בניצנים, יאיר פרג'ון, ידע על הביקור רק כמה שעות קודם לכן מחבריו בנגב המערבי וביקש להיערך בהתאם. "כאשר הגיע שרון ביקשתי לשוחח עימו כתושב היישוב ניצן וכנציג החברה להגנת הטבע, אבל אנשיו העבירו לי מסר ששרון לא מוכן להיפגש עם איש", סיפר פרג'ון.

 

מחר תדון ועדת השרים בעניין מימון העלויות של הבינוי המואץ בשטח. על פי ההערכות יופשרו הסכומים הרלוונטיים על מנת לקדם את הבנייה.

 

ביום שישי הקרוב יסייר שר הפנים, אופיר פינס, בשמורת הטבע חולות ניצנים ויקיים פגישת עבודה עם ראש המועצה האיזורית חוף אשקלון, שמעון כהן. ניצנים מצויה בתחום שיפוטו של כהן.

  

מופז: מועד סגירת הגוש תלוי במתנגדים

 

בתוך כך ביקר שר הביטחון, שאול מופז, ביישובי צפון הרצועה ונפגש עם תושבים. "מי שלוקח לי את הלב צריך להביא את מנתח הלב הטוב ביותר שייטפל בי", אמר אחד התושבים לשר הביטחון במפגש. מופז, שכבר ספג תגובה צוננת בביקור בגוש קטיף, נועד עם נציגים מהיישובים דוגית, ניסנית ואלי סיני.

 

תחילה שמע השר את דברי התושבים, שהביעו בפניו את תחושותיהם הקשות נוכח תוכנית ההתנתקות, את חוסר הוודאות. התושבים התלוננו כי הם מוצגים לעיתים כעבריינים. "אם פעם לא ישנו בגלל הקסאמים, היום אנו לא ישנים בגלל ההתנתקות", אמרו התושבים למופז.

 

אחרים מחו בפני שר הביטחון על העובדה שבקרוב ייסגר האזור לתנועה. "אתם רומסים אותנו ויורקים לנו בפרצוף", אמרו לו. מופז אמר לתושבים כי עליהם להסתכל על חצי הכוס המלאה ועל העתיד שצפוי למדינה לאחר ביצוע המהלך. הוא המליץ לתושבים להקדים ולמצוא עבודה ומגורים ולא לחכות לדקה ה-90.

 

במהלך המפגש הודה מופז כי עדיין ישנו קושי בקשר בין התושבים המיועדים לפינוי לבין הגופים האמורים לטפל בהם. מופז גם התייחס בדבריו לנושא העברת הקברים וציין כי כבר בימים הקרובים ישוחחו הגורמים העוסקים בעניין עם המשפחות והתהליך הרגיש יתבצע על פי ההלכה על מנת למנוע כאב.

 

באשר למועד סגירת גוש קטיף והאזור המיועד לפינוי לתנועת תושבים ואזרחים ציין שר הביטחון כי הדבר תלוי באוכלוסייה המתנגדת לפינוי ובהתנהגותה. כמו כן התייחס לחסימות הכבישים אתמול על ידי פעילי ימין ומתנגדי ההתנתקות ואמר כי הוא רואה זאת בדאגה רבה. "איני רוצה שחולה לב המוסע באמבולנס ייאלץ להתעכב בגלל דבר כזה", אמר.

 

שר הביטחון שב וחזר על עמדתו לפיה אין להרוס את בתי המתנחלים. בנושא זה אמר כי בתוך שבועיים תיערך ישיבה מכרעת.

 

בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור-ניר, חנן גרינברג, רוני סופר ושמוליק חדד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
הסיור הקודם
צילום: לע"מ
צילום: מיכאל קרמר
שר השיכון נלווה לסיור
צילום: מיכאל קרמר
צילום: צפריר אביוב
מופז. ביקר בצפון השומרון
צילום: צפריר אביוב
מומלצים