שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בחמאס זועמים: חוק הבחירות נותר בעינו
  יו"ר הרשות העדיף שהמועצה המחוקקת תיבחר בשיטה היחסית, אך חברי המועצה קבעו כי שיטת הבחירות תשלב בין השיטה היחסית לשיטה האזורית אישית. בכך דחו הנבחרים את הבנות קהיר, ועוררו זעם בקרב אנשי הפלגים

  חברי המועצה המחוקקת הפלסטינית החליטו להותיר על כנו את חוק הבחירות כפי שהצביעו עליו בקריאה הראשונה והשנייה. זאת בניגוד לעמדת יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ובניגוד להבנות קהיר. השיטה שהתקבלה עלולה להציב סימן השאלה סביב קיום הבחירות הכלליות ברשות במועד שנקבע - 17 ביולי. 

   

  לפני ההצבעה בקריאה השלישית על החוק הכניס אבו מאזן להצעה מספר שינויים. הוא דרש שכל חברי המועצה ייבחרו בשיטה היחסית, שיטת המפלגות הארצית.

   

  חברי הפתח, המהווים רוב במועצה, קבעו כי חברי הפרלמנט ייבחרו בשיטה המשלבת את השיטה היחסית מפלגתית ארצית ואת השיטה האזורית אישית רובנית.

   

  חברי המועצה קבעו כי רק שליש מחברי המועצה ייבחרו בשיטה היחסית ואילו שני שליש ייבחרו בשיטה האישית אזורית.

   

  בפלגים הפלסטינים הנוספים הזהירו בימים האחרונים מפני אי שינוי החוק ומימוש הבנות קהיר של הפלגים, לפיהן שיטת הבחירות תתחלק באופן שווה בין השיטה היחסית ארצית לבין השיטה האישית אזורית. הפלגים האשימו את הפתח בהפרת התחייבויותיו ודרשו מיו"ר הרשות לקיים את התחייבויות קהיר.

   

  בארגוני ההתנגדות וכן גורמים בפתח מאשימים את חברי המועצה בשמירה על האינטרסים האישיים והתנועתיים שלהם בלבד, תוך הזנחת כלל הארגונים הפלסטינים, והזנחת מה שבפלגים מגדירים "הקונסנזוס הפלסטיני". הארגונים הללו תמכו בשינוי שיטת הבחירות כדי להביא לייצוג רחב יותר של מגוון הדעות והארגונים בציבור.

   

  המחלוקת סביב החוק כאמור מגדילה באופן משמעותי את הסיכוי שהבחירות שנקבעו ל-17 ליולי יידחו למועד מאוחר יותר. בחמאס הזהירו מפני כל דחייה של הבחירות והיו כאלה שאיימו כי דחייה משמעותה קריסת כל ההבנות הפנים פלסטיניות שהושגו בקהיר, ובראשן ההבנות בנוגע לרגיעה ולהפסקת האש.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  אבו מאזן. בניגוד לעמדתו
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  בחירות ברשות (ארכיון)
  צילום: איי פי
  מומלצים