שתף קטע נבחר

3 ישראלים נהרגו בתאונת הראפטינג בניו גיניאה

משלחת החילוץ של חברת "נהרות" שהגיעה לאזור התאונה, גילתה את גופתו של הנעדר ללא רוח חיים. אחר הצהריים פורסם שמו: ד"ר ישראל ירוחם מגדרה. ההרוגים הנוספים: שלמה חרובי מחיפה ואיתמר חייקין מתל אביב. גופותיהם של שלושת ההרוגים, וחברי המשלחת האחרים שלא נפגעו בתאונה, הועברו לבית חולים, ומשם יוטסו לבירת פפואה ניו גינאה, ואז לישראל

צוותי חילוץ של חברת "נהרות" חילצו הלילה (ו') את הישראלים שסירותיהם התהפכו במהלך שיט הראפטינג בנהר ה"וואטוט" שבפפואה ניו גיניאה. הצוותים גילו במקום את גופתו של הישראלי שהוכרז נעדר בעקבות התאונה, וחילצו מהאזור גם את גופותיהם של שני ההרוגים הנוספים.

 

אחר הצהריים הותר לפרסום שמו של ההרוג השלישי - ד"ר ישראל ירוחם מגדרה. ההרוגים הנוספים הם שלמה חרובי, בן 62 מחיפה, ואיתמר חייקין, בן 50 מתל אביב. הודעה נמסרה למשפחות.

 

לפפואה ניו גינאה הוזנקו עם אור ראשון שתי משלחות חילוץ: אחת של חברת "נהרות", מטעמה יצאה משלחת השייטים הישראלית , והשניה היא משלחת אוסטרלית, שאורגנה בתיאום עם עובדי משרד החוץ הישראלי באוסטרליה.

 

מדריך בכיר בחברת "נהרות", והאחראי על חילוץ המשלחת הישראלית שנקלעה לתאונה, אייל אלפרט, סיפר ל-ynet על פרטי החילוץ: "המסוק הגיע עם אור ראשון לכפר טאפי, שנמצא סמוך לנהר, שם נמצאו חברי המשלחת וגופות ההרוגים. מדובר בכפר המרוחק לפחות מרחק של יום נסיעה מכל עיר גדולה, והגישה אליו התאפשרה רק באמצעות מסוק. 

 

"לצערנו, גילינו כי גופתו של הישראלי שהוכרז כנעדר נמשתה ממי הנהר שעות אחדות לאחר התאונה. פרט לשלושת ההרוגים, מצבם של כל חברי המשלחת האחרים מוגדר טוב, ואין עוד נפגעים.

 

"העלנו את חברי המשלחת ואת גופות שלושת ההרוגים למסוקים, והם יגיעו לבית החולים בעיר ליי. משם הם יועברו לבירת פפואה ניו גינאה, פורט מורסבי, ואז יוטסו לישראל".

 

הסירות התהפכו בנהר הסוער

 

תאונה השייט אירעה בעת ש-12 חברי משלחת הראפטינג של חברת "נהרות" יצאה לשיט בנהר ה"וואטוט" במזרח המדינה. בבוקר היום השלישי של השיט, בקטע סוער של הנהר, התהפכו הסירות.

 

ההתהפכות אירעה במקום הנמצא במרחק של כ-200 קילומטרים מכל דרך סלולה. אחד מחברי המשלחת החזיק עמו טלפון לווייני אולם הוא אבד במים הגועשים. חבר אחר במשלחת הלך 20 קילומטר ברגל לכפר הקרוב, והצליח ליצור קשר טלפוני לווייני עם מטה חברת הטיולים בארץ שאירגנה את הטיול, "נהרות". החברה יצרה קשר עם משרד החוץ, וזה מתאם כעת את הפעולות בשטח מול האוסטרלים.

 

שגריר ישראל באוסטרליה, נתי תמיר, סיפר ל-ynet כי לאחד מחברי הקבוצה יש טלפון לווייני, והא נמצא בקשר עם הארץ. לדבריו, "אנו מנסים לעשות הכל באמצעות האוסטרלים כדי לעזור להם. מדובר בנהר במקום מבודד ולכן קשה להגיע אליו".

 

קונסול ישראל באוסטרליה, סיפר אתמול ל-ynet: "מדובר על נהר מצפון לעיר שנקראת ליי. התושבים העיקריים באזור הם בני שבטים. בליי יש נמל תעופה, שאנו מקוים להסתיע בו כדי לרכז את החילוץ. אנו עובדים במשותף עם חברות הביטוח בנושא. אנו נעזרים גם באוסטרלים, שהסכימו לסייע להעמיד תשתיות לרשותנו".

 

תושבי השבטים באזור הם ננסיים שגובהם פחות ממטר וחצי, דבר שעוזר להם לנוע ביערות הסבוכים לגדת הנהר.

 

רז שרבליס, אנתרופולג ומדריך תיירים מומחה המכיר האזור סיפר כי נהר הוואטוט הוא נהר בו נהגו בעיקר חברות אמריקניות לרדת בראפטינג, אך מזה כמה שנים הדבר לא נעשה. הנהר מדורג בדרגה 5, הדרגה הגבוהה ביותר לראפטינג. הפרמטרים לדירוג הם בין היתר קירבה לבית החולים.

 

"זה אזור מאוד מחורץ , יש בו קניונים גדולים, רכסי הרים גבוהים, הנהר מאוד דרמטי ותלול ובחלקו הנמוך ישנם תנינים, אך לא באזור בו שטה הקבוצה". לדבריו, "זוהי הקבוצה הישראלית הראשונה ששטה במקום. חברת נהרות קיבלה ממני תדריך לגבי האזור בעבר אך בסוף לא יצא הדבר אל הפועל. כמה שעות אחרי ששמעתי היום על הקבוצה שיצאה לשם, שמעתי לצערי מה קרה".


פורסם לראשונה 20/05/2005 02:55

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פפואה ניו גיניאה
צילום רפרודוקציה: אחיה ראב"ד
שלמה חרובי. נהרג בתאונה (רפרודוקציה)
צילום רפרודוקציה: אחיה ראב"ד
ד"ר ישראל ירוחם. ההרוג השלישי
מומלצים