שתף קטע נבחר

פינס: אכריז על ניצנים כעל שמורת טבע

בסיור שערך באזור אליו אמורים להתפנות תושבי גוש קטיף, הודיע שר הפנים: "עלינו לשמור מכל משמר על האזור הייחודי הזה". ועד היישוב ניצן יעתור ביום ראשון לבג"ץ נגד כוונת הממשלה להקים במקום אתר קראוונים לקליטת המפונים

"אני מתכוון להכריז על שטח ניצנים כשמורת טבע ואף להרחיב אותה בהמשך. עלינו לשמור מכל משמר על האזור הייחודי הזה", כך אמר שר הפנים, אופיר פז-פינס, בסיור שערך באזור. את הדברים אמר השר למרות שהמועצה האזורית חוף אשקלון שיגרה אליו לפני מספר ימים מכתב בו היא הביעה התנגדות לכוונתו זו.

 

 

בסיור, שנועד להבהיר לשר את המצב בשטח שאליו אמורים להתפנות מרבית מפוני גוש קטיף, התייחס פינס לאפשרויות העומדות בפני המתפנים להרחיב את השטח המאוכלס ביישוב ניצן.

 

על פי התכנון, אמורות לקום ביישוב ניצן כ-300 יחידות דיור זמניות כבר במהלך שלושת החודשים הקרובים. בעתיד, תוך שנתיים, אמורות לקום ביישוב כמה מאות יחידות דיור קבועות, שיחליפו את הדיור הזמני בקרוואנים.

 

נקודת המחלוקת המרכזית בין ועד היישוב ניצן לבין תוכניות הממשלה היא הקמת יישוב הקרוואנים הזמני. לטענת אנשי היישוב, בתוכניות הממשלה המקוריות לא דובר כלל על הקמת יישוב קרוואנים, אלא על הקמת בתי קבע, וכי הצבתם של כמה מאות קרוואנים תחייב הכנת תשתית נוספת במיוחד לצורך כך, מה שיגביר את עלויות ההקמה, ויקשה על ההיערכות לקליטת המתאכלסים החדשים.

 

כמו כן חוששים התושבים מהצבת קראוונים בתחומם, כיוון שכשיעברו הדיירים לדיור הקבע, ייוותרו ביישוב מאות קרוואנים כ"שכונת רפאים" והממשלה לא תפנה אותם.

 

ועד היישוב ניצן הודיע כי הוא מתכוון להגיש בתחילת השבוע הבא עתירה לבג"ץ בעניין זה. לטענת הוועד, "איכלוס האזור בקראוונים יהרוס שטחים נרחבים, יעלה הון רב ואף עלול להיווצר מצב שבו הקראוונים לא יפונו לאחר בניית דיור הקבע למפונים".

 

בתוך כך נודע כי המועצה האזורית חוף אשקלון מביעה התנגדות לכוונת השר והממשלה להכריז על פארק ניצנים כשמורת טבע. לפי ההערכות, מועצת אשקלון מקווה כי חלקים בפארק יוכלו לשמש בעתיד כשטחי נדל"ן.

 

בסיום הסיור ביקר השר באזור חוף אשקלון. לדבריו, באזור זה ניתן להקים שכונה של כ-400-500 יחידות דיור, שיסייעו בקליטת מפוני הגוש. "יש פה תשתיות מוכנות, ים, זה אזור יפהפה. אם התושבים יאספו חתימות ויבקשו לבנות בתים באשקלון, אין כל סיבה שלא נענה לבקשה", אמר השר.

 

אולטימטום של שבוע

 

ביום ד' קצבה שרת המשפטים, ציפי ליבני, שבוע ימים למתנחלי גוש קטיף המבקשים לעבור בקרוב למגורים זמניים באזור ניצנים. לדברי לבני, "מי שרוצה את עזרת המדינה בפתרון שהוא רוצה, הטווח לעשות את זה הוא בעוד שבוע". ראש הממשלה, אריאל שרון, הכריז בוועדת השרים לענייני ההתנתקות: "צריך לומר להם שיש מועד מסוים שעד אליו הקרקע מובטחת וממנו זה לא מובטח יותר".

 

לבני הסבירה כי שבוע הוא הזמן הנדרש כדי לארגן פיתרון של מגורי ביניים, "במהלך כל התקופה הבהרנו לנציגי המתיישבים שרצון הממשלה לייצר תוכנית שעונה על מקסימום צרכי המתיישבים תלויה בלוח הזמנים. כדי לארגן את זה אנו זקוקים לזמן. חשוב לי להדגיש שמגורים זמניים צריך להסדיר היום. אחר כך יהיה המון רצון טוב אבל לא בטוח שנוכל לעשות את זה. זה לא אולטימטום, אלא התייחסות לאופציות בתקופת הביניים".

 

אמש הגיש הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, המייצג חלק מתנחלי עזה המיועדים לפינוי, לבג"ץ בקשה דחופה לצו ביניים בדרישה למנוע מהממשלה לממש את האולטימטום. במסגרת עתירה שהגיש לבג"ץ נגד חוק פינוי-פיצוי, אחת מ-12 עתירות העוסקות בתוכנית ההתנתקות, טוען הפורום כי האולטימטום להסכמתם של המתנחלים למעבר למגורים זמניים באזור ניצנים. לוקה בחוסר סבירות קיצוני.

 

עוד נטען כי לממשלה אין סמכות להעביר את המפונים ל"מחנות זמניים" ולהציב להם אולטימטומים. העותרים מבקשים כי בג"ץ יורה על ביטולו של האולטימטום או לפחות על הקפאתו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
פינס. סייר
צילום: גבי מנשה
צילום: צפריר אביוב
עבודות ההרחבה בניצנים
צילום: צפריר אביוב
מומלצים