שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  אתה מקריח? תאשים את אמא

  חוקרים אמריקנים מצאו אצל גברים מקריחים גן המשחק תפקיד מרכזי בתהליך ההתקרחות. הגן מצוי על גבי כרומוזום X אותו יורשים הגברים מהאם בלבד

  השיער בבוקר אוהב להישאר על הכרית? אם המיפרצים מתחילים לצוץ, תוכל להאשים בעיקר את אמא שלך בהקרחה: חוקרים מאוניברסיטת בון בגרמניה, מצאו גן המצוי על כרומוזום X הנקבי, שמשחק תפקיד מרכזי בתהליך ההקרחה הגברי.

   

  שנים רבות שידעו החוקרים כי גורמי תורשה משפיעים ישירות על ההקרחה, אלא שלא היה ברור עד כה אלו גנים מעורבים בתהליך. צוות החוקרים, נטל דגימות דם ממתנדבים, והתביית על כרומזום X בתאי הדם שנסרקו. כרומוזום זה מורש אצל גברים רק מהאם.

   

  בסופו של דבר מצאו החוקרים גן המצוי על הכרומוזום, ובעל תרומה מכרעת להקרחה. החוקרים דיווחו כי תצורה אחת של הגן, גורמת להקרחה שמתחילה בגיל צעיר בעוד שתצורה אחרת שלו גורמת להקרחה רק בעשור השביעי לחיים ואילך.

   

  לדברי החוקרים, הגן גורם לריבוי קולטני הורמונים זכריים (אנדרוגנים) על הקרקפת, מה שגורם לקרקפת להיות רגישה יותר להשפעות ההורמונים הגבריים, ומכאן לאובדן שיער. אולם על אף הממצאים, סייגו החוקרים בכך שבהליך ההקרחה מעורבים גנים נוספים ולא רק זה שמצאו.

   

  כעת תרים החוקרים אחר מתנדבים נוספים, כדי להרחיב את החיפוש אחר גנים אחרים המשפיעים על ההקרחה. החוקרים מתכוונים להתמקד הפעם באחים מתחת לגיל 40, הסובלים מאובדן שיער ניכר. המחקר הנוכחי יפורסם בגליון יולי של הירחון האמריקני Human Genetics.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קרחת. אין כמו אימא
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים