שתף קטע נבחר

הרשעה: סיפק חומרי נפץ לפגיעה בערבים

אלכסנדר רבינוביץ', בן 23 מחיפה, הורשע בסיוע לניסיון רצח סיוע לייצור נשק וקשירת קשר לפשע. זאת, לאחר שסיפק חומרי נפץ וכדורים לאלירן גולן, תוך ידיעה ברורה שבכוונתו לנצלם על-מנת לפגוע בערבים. בין השאר תכננו השניים לפוצץ כנסייה בעיר ולהתנקש בחבר הכנסת עיסאם מחול

בית המשפט המחוזי בחיפה הרשיע הבוקר (יום ג') את אלכסנדר רבינוביץ', בן 23 מחיפה, בסיוע לניסיון רצח, סיוע לייצור נשק וקשירת קשר לפשע. רבינוביץ' הורשע לאחר שסיפק חומרי נפץ וכדורים לאלירן גולן, הנאשם כי ביקש לרצוח אזרחים ערבים, ביניהם חבר הכנסת עיסאם מחול, באמצעות שיגור מעטפות נפץ לבתיהם והטמנת מטענים סמוך למכוניותיהם. כמו כן הואשמו השניים בתכנון לפוצץ כנסייה בחיפה.

 

הפרשה פורסמה לראשונה בחודש מרס 2004, עם מעצרו של גולן, החשוד בניסיון לרצוח אישי ציבור ערבים ולפוצץ מבני ציבור של העדה הערבית בחיפה. במקביל, נעצרו מספר חשודים נוספים, חלקם שוחררו לאחר החקירה ואילו רבינוביץ', שבכיר את גולן מלימודיו בישיבה, נעצר והואשם בסיוע לגולן.

 

רבינוביץ', שיוצג על-ידי עורך הדין עופר כהן, שירת כחייל בתקופה הרלוונטית ונחשד בתחילה כי סייע לגולן להשיג את חומרי הנפץ לביצוע מעשיו. כתב האישום, שהוגש נגדו על-ידי עורך הדין עמית אייסמן מפרקליטות מחוז צפון, ייחס לרבינוביץ' ניסיון לסיוע ברצח וקשירת קשר לביצוע פשע.

 

בהכרעת הדין טוענת התביעה כי מחומר הראיות עולה כי רבינוביץ' סיפק לגולן חומרי נפץ וכדורי רובה. זאת, תוך שהוא יודע שמטרת ארגונו של גולן היא לפגוע באנשים ממוצא ערבי, שלטענת גולן נתנו חסות לפעילות טרור.

 

עוד נטען כי לא רק שרבינוביץ' ידע על כוונתו של גולן לפגוע במחול, אלא אף ייעץ לו לא למהר בביצוע המעשה, אלא לבדוק את השטח בשנית. כאשר נשאל רבינוביץ' למה התכוון בדבריו, פירט: "לבוא עוד פעם לבית לראות אם אין שינויים של תנועה, אם הגיע מאבטח חדש, אם שמו כלב שמירה".

 

משפטו של גולן נמצא עדיין בעיצומו ורק בימים אלה מגישים עורכי הדין של התביעה ושל ההגנה את הסיכומים בשאלת שפיותו של גולן וכשירותו לעמוד לדין. מאז נעצר נבדק גולן על-ידי לא פחות מחמישה פסיכיאטרים, שדעותיהם לגבי מידת כשירותו לעמוד לדין חלוקות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני שיצר
הורשע. רבינוביץ'
צילום: רוני שיצר
צילום: רוני שיצר
כשיר? גולן
צילום: רוני שיצר
מומלצים