שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה: החרמת מחשב - רק עם צו

הכנסת אישרה היום (ג') בקריאה ראשונה הצעת חוק של ח"כ מלי פולישוק-בלוך, לפיה תפיסת מחשב אישי תתאפשר למשטרה רק לאחר השגת צו בת משפט

הכנסת אישרה היום (ג') בקריאה ראשונה הצעת חוק של ח"כ מלי פולישוק-בלוך בנושא חיפוש ותפיסת חומר מחשב.

 

חוק המחשבים, שהתקבל לפני כעשר שנים, קובע הנחיות לגבי חיפוש ותפיסת חומר מחשב לצורך חקירה פלילית. על פי החוק, אין לבצע חיפוש במחשב אלא באמצעות צו שופט המציין במפורש את ההיתר לחדור למחשב ואת תנאי החיפוש ומטרותיו. עם זאת, הסתייגות זו חלה רק לגבי תפיסת מחשב הנמצא בשימוש המדינה, רשות מקומית, עסק או מי שמספק שירות לציבור. כלומר, ניתן לתפוס ללא צו מחשב או תכניי מחשב של משתמשים פרטיים.

 

על פי הצעת החוק, שאושרה ברוב של 12 תומכים ללא מתנגדים או נמנעים, בית המשפט יחויב לציין את מטרת החיפוש ואת תנאיו גם כאשר מדובר במשתמשים פרטיים. ההצעה מטילה על המשטרה לקבוע נהלים מיוחדים לחיפוש במחשב, ולהחזיר את המחשב לאדם שממנו הוא נלקח תוך 30 ימים, ולאפשר לו לקבל העתק של החומר שבמחשב שלו תוך 72 שעות מרגע תפיסת החומר.

 

בשנתיים האחרונות תועדו מקרים של נחקרים שהוחרם מחשבם לפרקי זמן ממושכים, זאת, על אף שהשוטרים יכלו להסתפק בהעתקת תכניי המחשב לצורכי החקירה, פעולה שאמורה לארוך מספר שעות, לכל היותר.

 

"תפיסת חומר מחשב המשמש לאדם פרטי לניהול עסקיו ולהפצת רעיונותיו ודעותיו באמצעים מקוונים מהווה פגיעה קשה בזכויותיו של הפרט, ובהן הזכות לקניין, לחופש עיסוק ולחופש ביטוי", אמרה ח"כ פולישוק-בלוך, "עלינו למנוע ככל הניתן פגיעה במשתמשי המחשב בעקבות חקירה פלילית ולוודא שזו תהיה רק במידה נדרשת, לשם קיומה היעיל של החקירה ולא מעבר לכך". כעת עובר החוק לדיון בוועדת הכלכלה לשם הכנה לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים