שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תרופות להורדת כולסטרול מונעות סרטן המעי הגס

  מחקר שנערך בחיפה מצא כי תרופות שכיחות להורדת כולסטרול מפחיתות את הסיכון ללקות בסרטן המעי הגס הקוטל מידי שנה 1,500 ישראלים. לדעת החוקרים ייתכן ובעתיד יומלצו התרופות לכל האוכלוסיה למניעה כללית של מחלות קשות

  אנשים שהשתמשו בתרופות מסוימות להורדת כולסטרול למשך חמש שנים לפחות היו בעלי סיכון קטן במחצית לחלות בסרטן המעי הגס, גם כאשר היו להם גורמי סיכון אחרים לסרטן המעי - כך העלה מחקר של קבוצת חוקרים בראשות פרופ' גד רנרט מהמרכז הארצי לבקרת סרטן של שירותי בריאות כללית, מרכז רפואי כרמל והפקולטה לרפואה בטכניון בחיפה. תוצאות המחקר פורסמו השבוע בעיתון הרפואי המוביל ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין.

   

  התרופות שנמצאו יעילות כנגד הסרטן במחקר זה הנן מקבוצת הסטטינים (סימבסטטין ופראבאסטטין) הנמצאות בשימוש שכיח באוכלוסייה להורדת כולסטרול ולמניעת מחלות לב וכלי דם. למעלה מעשרה אחוז מכלל האוכלוסייה המבוגרת נמצאה צורכת תרופות אלו כבר כיום.

   

  המחקר בשיתוף המכון הלאומי לסרטן בארה"ב, נערך בצפון הארץ במהלך שש השנים האחרונות, וכלל 1,953 אנשים שחלו בסרטן המעי הגס, ו-2,015 נבדקים בריאים ששימשו קבוצת בקורת. המשתתפים התבקשו לדווח על הרגלי התנהגות ובריאות, ובכללם שימוש בתרופות שונות באופן קבוע וממושך.

   

  תוצאות המחקר מגלות כי תרופות הסטטינים הפחיתו את הסיכון ללקות בסרטן המעי הגס בשיעור של 47 אחוז. נוסף על כך נמצא כי הנבדקים הבריאים בקבוצת הבקורת, דיווחו על שימוש כמעט כפול בתרופות הסטטינים: בעוד ששיעור השימוש בסטטינים אצל החולים עמד על 6.1 אחוז, דיווחו 11.6% מהבריאים כי הם משתמשים בתרופות להורדת כולסטרול.

   

  לדברי החוקרים, הסטטינים פועלים במנגנונים פעולה רבים הכוללים השפעות נוגדות דלקת, ומעכבות התרבות תאים, מה שעשוי להסביר את פעילותם גם במניעת מחלות סרטן. בישראל מאובחנים מידי שנה למעלה מ-3,000 איש בסרטן המעי הגס. 1,500 ישראלים נפטרים מידי שנה מהמחלה.

   

  לדברי פרופ' רנרט, תוצאות המחקר מעודדות, בהתחשב בעובדה שתרופות הסטטינים מונעות לא רק סרטן מעי גס אלא גם מחלות לב: "בעתיד ניתן יהיה לחשוב על טיפול מונע כולל לאוכלוסיה, כנגד המחלות הכרוניות השכיחות ביותר" אמר רנרט, "עם זאת יש להמתין לאישור סופי של תוצאות המחקר, לפני שניתן יהיה להמליץ צריכתן לכלל האוכלוסייה ולפני שיהיה ברור מה המינון המומלץ ומה משך הטיפול המומלץ".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  תרופה לכולסטרול לריפוי סרטן המעי הגס
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים