שתף קטע נבחר

מזון כשר יחויב בסימון "בשרי", "חלבי" או "פרווה"

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה ראשונה הצעת חוק המחייבת יצרנים ויבואנים לסמן מוצרי מזון כשרים. המטרה: למנוע סכנה בריאותית מצרכנים שרגישים למוצרי חלב וביצים ולהקל על שומרי הכשרות בבחירת המוצרים

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה ראשונה הצעת חוק המחייבת כל עוסק, יצרן או יבואן, בסימון כל מוצר מזון כשר כחלבי, בשרי או פרווה. הוועדה דחתה הצעה, כי בנוסף לסימון פרווה, יצוין שהמוצר אינו מכיל רכיבים מן החי, לטובת צמחונים וטבעונים.

 

את הצעת החוק הגיש ח"כ אורי אריאל, שטען כי היוזמה באה בעקבות פנייה של משרד הבריאות שפועל להכנת תקן המסדיר את סימון הרכיבים על מוצרי מזון, כדי למנוע סכנה בריאותית מצרכנים שרגישים למוצרים כגון לקטוז, חיטה או ביצים. לדבריו, גם ארגון הסוחרים טוען ששומרי כשרות רבים מתלוננים על כך שמוצרי המזון לא מסומנים כחלביים או בשריים.

 

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אמנון כהן, אמר כי למרות שניתן היה לקבוע את חיוב הסימון בצו של משרד התמ"ת, הדבר לא נעשה עד היום. לדבריו, חוק כזה ימנע משומרי הכשרות להתלבט או להמנע מרכישת מוצר מזון בשל החשש שהוא מכיל רכיבים חלביים או בשריים.

 

כהן הציע שהתיקון לחוק לא יהיה תחת חוק הגנת הצרכן, כפי שנכתב בהצעת החוק, אלא יכנס כתיקון בחוק איסור ההונאה בכשרות. לדבריו, אין זה ראוי כי הצעת החוק, המסמיכה את הרבנות לקבוע את הוראות הסימון, תכלל בחוק הגנת הצרכן, שבאחריות משרד התמ"ת, שלא יוכל לפקח על האכיפה שלו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוצרים כשרים. סימון מיוחד
צילום: גבי מנשה
מומלצים