שתף קטע נבחר

האנטנה המסרטנת תוצא מנען - אך תוצב ליד יבנה

אחרי שהתברר כי אנטנות השידור של גל"צ הנמצאות סמוך לקיבוץ נען פולטות קרינה גבוהה, החליטו סוף סוף במשרד הביטחון להיענות לדרישת התושבים ולהעבירן למקום אחר. אלא, שכמו במדינת חלם - המקום החדש שנבחר נמצא קילומטר אחד בלבד מבתי המגורים של 40 אלף תושבי העיר יבנה. ראש העיר: "מדובר בהחלטה אומללה"

אנטנת השידור של תחנת "גלי צה"ל", הממוקמת סמוך לקיבוץ נען שבשפלה, תועבר ממקומה אך לא למקום שאינו מיושב: על פי החלטת משרד הביטחון, האנטנה תוצב באתר בזק שליד יבנה.

 

מזה כמה חודשים מתנהל ויכוח סוער בין נציגי המשרד לאיכות הסביבה, תושבי קיבוץ נען ומשרד הביטחון בנוגע לאתר האנטנות הסמוך לקיבוץ.

 

אנשי הקיבוץ הזמינו יועץ חיצוני שקבע, כי נפלטת קרינה גבוהה מאוד מהאנטנות, 90% ממנה נפלטת מאנטנת גלי צה"ל.

 

פרופסור אליהו ריכטר שבדק את הנושא מצא כי הסיכוי לחלות בסרטן מסוג לוקמיה בקיבוץ הוא פי 15 מבכל מקום אחר בישראל. בעקבות כך פנו תושבי הקיבוץ לשר הביטחון ועדכנו אותו גם בנתוני תחלואת הסרטן: 56 מתושבי נען כבר לקו במחלה. 

 

משרד הביטחון מינה ועדות בדיקה במטרה לשקול כיצד ניתן לפעול להסרת האנטנות, ובתוך כך ערכו תושבי הקיבוץ הפגנות, חסמו כבישים ודרשו לפעול בתוקף.

 

לפני שבועיים התקיימה ישיבה במשרד הביטחון בהשתתפות מנכ"ל המשרד, ובה הוחלט כי האנטנות של גלי צה"ל יעבדו בתפוקה של 50% כדי להפחית את רמת הקרינה בסביבה.

 

בשבוע שעבר פרסם משרד הביטחון הודעה כי בעוד כשלושה שבועות תסתיים פעילות האנטנות במקום. אלא שבאותה הודעה עליה חתום עוזר המנכ"ל לניהול, איתמר גרף, נאמר כי האנטנות יועברו לאתר "בזק" ליד יבנה.

 

ההודעה קוממה מאוד את ראש עיריית יבנה, צבי גוב ארי, שמתכוון להילחם בה. "מדובר בהחלטה אומללה שנעשתה ללא חשיבה מספקת. מעורר דאגה לדעת שאלו החלטות המתקבלות במשרד הביטחון. עיריית יבנה וההמשרד לאיכות הסביבה מתנגדים בתוקף למהלך. לא יכול להיות שיפתרו בעיה ל-2000 תושבים ויצרו בעיה חדשה ל-40 אלף תושבים. פניתי לשר הביטחון ואני מקווה ששום גורם שם לא מאמין באמת שהתוכנית תייושם".

 

תגובת משרד הביטחון: "לאור פניות שהתקבלו במשרד הביטחון מגורמים שונים, בוחן משרד הביטחון חלופות להעתקת האנטנות מאיזור נען. המדובר בבחינה ראשונית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנטנה. קרינה מסוכנת (ארכיון)
צילום: תומריקו
קיבוץ נען
מומלצים