שתף קטע נבחר

ה-FBI סגר את אתר הביטורנט המוביל EliteTorrents

רשויות אכיפת החוק פשטו על בתיהם של משתמשים מרכזיים באתר שיתוף הקבצים המוביל, והחרימו שרת עם נתונים של 133,000 משתמשים. מדובר בצעד הראשון נגד גולשים ברשת ביטורנט הפופולרית

סוכני ה-FBI ורשות המכס וההגירה בארה"ב הביאו אתמול (ד') לסגירת אתר שיתוף הקבצים EliteTorrents.org, ששימש להפצה פיראטית של משחקים, תוכנות וסרטים חדישים, באמצעות רשת שיתוף הקבצים הפופולרית BitTorrent. האתר שירת 100,000 גולשים מדי יום, בהם גם ישראלים.

 

חוקרים המצוידים בצווי חיפוש פשטו על בתים של חברים מרכזיים באתר בשמונה מדינות בארה"ב, בהן פנסילבניה, אריזונה, אילינוי ווירג'יניה, והחרימו את השרת המרכזי של EliteTorrents.org, הכולל מידע על 133,000 משתפי קבצים באמצעות האתר.

 

כל מי שניסה לגלוש אתמול לאתר Elitetorrents.org קיבל את ההודעה "אתר זה הורד מהרשת באופן קבוע על ידי ה-FBI ורשות המכס וההגירה של ארה"ב".

 

על פי ה-FBI, בארבעת החודשים האחרונים התבצעה באתר, לכאורה, הפצה פיראטית של 17,800 כותרים, בהם סרטים ותוכנות, שהורדו 2.1 מיליון פעמים. מדובר בפעם הראשונה בה ננקטים צעדים פליליים נגד משתמשים ברשת BitTorrent ולא רק מפעילי אתרים ברשת. הסרט מצד שמאל, שהופץ על ידי הממשל האמריקני, מדגים הורדת סרט פיראטי באמצעות האתר (!).

 

במה מדובר?

 

בשונה מתוכנות שיתוף אחרות, BitTorrent אינה מורידה למחשב את הסרט, השיר או התוכנה עצמם, אלא רק קובץ קטן בשם torrent, שגודלו כמה עשרות קילובייטים. בקבצים אלה, המאוחסנים על שרת (טראקר), מקשרים בין המחשב שמאחסן את הקובץ המבוקש (סרט, משחק או תוכנית טלוויזיה) לבין מחשבי הגולשים שמבקשים להורידו.

 

ההורדה עצמה מתבצעת במספר שלבים: ראשית, הקובץ המקורי מחולק למספר חלקים, ואז מוצע לכל הגולשים שביקשו להורידו, במקביל. בעוד הם מורידים את הקובץ, גולשים אחרים המעוניינים בקובץ יכולים להוריד מהם את החלקים שכבר ירדו למחשב. לאחר שהסתיימה ההורדה, התוכנה מחברת בחזרה את החלקים לכדי קובץ וידאו אחד, שבו ניתן לצפות במחשב. יעילות הרשת וזמני ההורדה המהירים שלה הפכו את ביטורנט במהרה לאחת משתי רשתות שיתוף פופולריות ברשת, לצד eDonkey2000 (הידועה יותר בשם אחת מתוכנות הלקוח של הרשת, eMule).

 

החסרון העיקרי של רשת ביטורנט הוא חוסר הידידותיות שלה והקושי שהערימה על המשתמשים, שנדרשו לאתר את אתרי הטראקר בעצמם. אתרים אלה חשופים לתביעות, והוליווד לא פספסה הזדמנות לתבוע את המפעילים ולסגור את האתרים. ואמנם, עשרות אתרים כבר נסגרו, בהם LokiTorrent.com ו-SuperNova.

 

איגוד אולפני הסרטים בארה"ב (MPAA) טוען כי הצליח לסגור יותר מ-90 אחוז מאתרי ה- BitTorrent אותם תבע. בחודש מאי תבע האיגוד שישה אתרי ביטורנט שעסקו בעיקר בהפצת תוכניות טלוויזיה חדשות, ארבעה מהם, בהם www.shuntv.net ו-www.btefnet.net, כבר נסגרו.

 

המוניטין של EliteTorrents.org

 

EliteTorrents.org צבר מוניטין כתובעני והאיכותי מבין אתרי הביטורנט. מדובר ברשת שיתוף קבצים "סגורה" שדרשה מגולשים שביקשו להצטרף מהמועדון 'לתרום' תכנים בהיקף גדול לטובת החברים האחרים, על מנת שיוכלו להוריד תכנים ממחשבי אחרים. בתמורה,

הרשת הציעה לחבריה להוריד כל סרט, תוכנה, משחק מחשב, תוכנית טלוויזיה או אלבום מבוקש שניתן להעלות על הדעת, בקצבים מהירים במיוחד.

 

האתר ורשת ביטורנט עלו לכותרות בשבוע שעבר לאחר שהתברר כי "נקמת הסית'", הסרט האחרון בסדרת מלחמת הכוכבים, הופץ בה חינם, שש שעות לפני הקרנתו בבית הקולנוע. תוך שעתיים, הסרט הורד יותר מ-10,000 פעמים מ- EliteTorrents.org.

 

בחודש אוגוסט האחרון הכריזו רשויות אכיפת החוק בארה"ב על מבצע Operation Gridlock, שהוביל להגשת כתבי אישום נגד שלושה מפעילי רשתות שיתוף קבצים. המבצע הנוכחי, Operation D-Elite, כוון נגד מנהלי הרשת והגולשים שסיפקו ראשונים את התכנים הפיראטיים ל- EliteTorrents.org.

 

"המטרה: להביא לסוף הפיראטיות"

 

"המטרה שלנו היא להביא לסוף הפעילות הבלתי חוקית מהר ככל שניתן ולצמצם את הנזק הכלכלי החמור שנגרם לקורבנות הפיראטיות ההיי-טקית הזו – האנשים העמלים כדי ליצור את המוצרים האלה המוגנים בזכויות יוצרים", מסר העוזר לפרקליט הכללי במשרד המשפטים, ג'ון ריכטר, בהודעה לעיתונות, "הפשיטות משדרות מסר ברר שלא ניתן לטעות בו לכל מי שמעורב בגניבה מקוונת של זכויות יוצרים – הם לא יוכלו להסתתר מאחורי הטכנולוגיה".

 

ראש רשות המכס וההגירה, מייקל גרסיה, ציין כי הפיראטים מסבים לתעשייה האמריקנית בסך מאות מיליארדי דולרים בשנה. "הפסקנו פעילות של קבוצת פושעים שהשתמשו בטכנולוגיה כדי ליצור תחנת הפצה של סרטים, משחקים, תוכנה ומוזיקה פיראטית".

 

"גניבת תכנים המוגנים בזכויות יוצרים רחוקה מלהיות פשע ללא קרבנות", אמר עוזר למנהל ה-FBI, לואיס רייגל, "מדובר בפשע הגוזל משרות מעובדים קשיי יום בתעשייה, ומשפיע לרעה על הכלכלה האמריקנית".

 

ה-MPAA, שסייע לחקירה, בירך על הפשיטות. "הפעולות האחרונות הן חדשות רעות לגנבי הסרטים באינטרנט וחדשות טובות לכל מי שמבקש לשמור על הקסם של הסרטים", מסר נשיא ומנכ"ל האיגוד, דן גליקמן, "סגירת אתרים כמו EliteTorrents היא רכיב חיוני במאבק לעצירת גנבי הסרטים".

 

ה-MPAA ימשיך במאמצים המשותפים עם רשויות אכיפת החוק וממשלות כדי לסגור אתרי ביטורנט ברחבי העולם, מסקרמנטו ועד שטוקהולם", נמסר בהודעה לעיתונות.

 

הדיווח הראשוני התקבל באימייל האדום

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים