שתף קטע נבחר

בנו של יעקב שחר וסגן נשיא מכבי חיפה נעצרו

עוזי מור, סגנו של יעקב שחר במכבי חיפה ומנכ"ל 'שחר החזקות', נעצר בחשד למעורבות בהאזנות סתר ובחדירה לחומר מחשב בכדי לעבור עבירה. אור, בנו של בעלי הקבוצה, שוחרר למעצר בית לאחר חקירה ומחר יובא בפני בימ"ש השלום שידרוש את הארכת מעצרו

פרשת "הסוס הטרויאני" שמסעירה משעות הצהריים את המשק הישראלי, משיקה גם לעולם הספורט. בין האנשים שנעצרו ביום חמישי (ראו בהמשך הידיעה) בולט גם עוזי מור, מנכ"ל 'שחר החזקות', המוכר לאוהדי הספורט כסגנו של יעקב שחר, הבעלים של מכבי חיפה. במקרה הזה, על פי החשד, "שאבה" חברת 'וולוו' מידע מחברת 'צ'מפיון מוטורס'.

 

בנו של יעקב שחר, אור, מנהל חטיבת המשאיות ב"מאיר" - יבואנית וולבו, נשלח היום בצהריים (ראשון) למעצר בית לאחר חקירה. ביום שני בבוקר יובא לבית משפט השלום בתל אביב, שם תבקש המשטרה להאריך את מעצר הבית שלו.


עוזי מור עם רוני לוי, יעקב שחר ואיתמר צ'יזיק (צילום - ראובן כהן)

 

מור חשוד בחדירה לחומר מחשב בכדי לעבור עבירה, הכנת נגיף מחשב, הפצה של נגיף מחשב, עבירות על חוק הגנת הפרטיות, האזנת סתר, קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות וסעיפים נוספים. מעצרו של מור הוארך ביום חמישי בחמישה ימים נוספים בבית משפט השלום בתל אביב.

 

חברת "מודיעין אזרחי", העובדת דרך קבע בשיתוף פעולה עם ההתאחדות לכדורגל, חשודה בכך שבמשך תקופה ארוכה "שתלה" וירוס מסוג "סוס טרויאני", שאיפשר חדירה למחשבים אחרים. לאחר שהתקבלה תלונה במשטרה על כך ש"סוסים טרויאנים" הושתלו במחשבים של מספר חברות, הצליחו החוקרים, באמצעים טכנולוגיים, להגיע לשרתים בהם אוחסן, על פי החשד, החומר ש"נשאב" ממחשבי הקורבנות.

 

מבדיקת השרתים התברר כי המפתח של אותו "סוס טרויאני" עובד עם שלושה משרדי חקירות פרטיים, מהגדולים בארץ, ביניהם חברת "מודיעין אזרחי". על פי החשד, אותו אדם ייצר עבורם "סוסים טרויאנים" ואנשי חברת החקירות, על פי החשד, החדירו את אותה תוכנה למחשבו של הקורבן באמצעות אמתלה של הצעה עסקית שנשלחה על דיסק.

 

בבית המשפט טען פרקליטו של עוזי מור, כי "מודיעין אזרחי", אשר על פי החשדות הייתה בין החברות ש הייתה חברה מכובדת ומובילה בארץ בתחום החקירות, ובמשך שנים עבד לקוחו עמה. במהלך השנים קיבל ממנה מידעים שונים, כפי שמשרד חקירות נותן ללקוח. לטענת פרקליטו של מור, במהלך סוף שנת 2004 היה חשש לדליפת מידע מתוך החברה שלהם, ולכן ביקשו לבדוק זאת עם "מודיעין אזרחי". בהמשך הדרך התקבלה, לטענתם, עובדה מסוימת שמתייחסת למתחרה עסקי כלשהו והדבר לא הוסתר.

 

ארבעה בכירים בחברת "מודיעין אזרחי" נעצרו בעקבות החקירה - יצחק רט, אייל אברמוביץ', חיים זיסמן ואסף זלוטובסקי. בבית המשפט טענו הארבעה כי לא ידעו שמדובר בתוכנה לא חוקית והיו משוכנעים כי מעשיהם חוקיים. איציק רט אמר: "לא ידענו שמדובר בדבר לא-חוקי עד שהמשטרה הגיעה אלינו ולימדה אותנו את זה. אפילו לא העלינו על דעתנו שבאיזה שהוא מקום מדובר במעשה פלילי. כשהגיעו השוטרים, פתחתי את הכספות בפני החוקרים ואמרתי להם 'קחו את כל התיקים'. קראתי לפקידת הארכיב ואמרתי לה שתתן להם כל מה שהם רוצים ושתשתף איתם פעולה". מעצרם של ארבעת אנשי מודיעין אזרחי הוארך בבית המשפט בתשעה ימים.

 

עוזי מור - דמות מפתח במכבי חיפה

 

עוזי מור מכהן בשנתיים האחרונות כסגן נשיא מכבי חיפה, ולפני כן שימש כחשב המועדון. מתוקף תפקידו הוא נחשב לדמות השנייה בחשיבותה בחיפה ובעל השפעה בבניית החשיבה האסטרטגית של המועדון. הוא אחראי על כל ההיבט הפיננסי, ומשמש יועץ לשחר.

 

מור נכח בכל פגישות העבודה החשובות שבהן נוטלים חלק גם המנכ"ל איתמר צ'יזיק והמאמן רוני לוי. גורמים בכדורגל הישראלי, שביצעו עסקאות עם מכבי חיפה, אומרים כי המשקל שיש למור בהחלטות המתקבלות במועדון הוא "רב ביותר". מור הוא גם מנכ"ל קבוצת "מאיר", שנמצאת בשליטת יעקב שחר וישראל קז.

 

במכבי חיפה סירבו להגיב. יו"ר ההתאחדות לכדורגל, איצ'ה מנחם: "אנחנו עדיין לא יודעים את פרטי הפרשה. כשיוודעו כל הפרטים נחליט אם וכיצד להגיב".

 

"מודיעין אזרחי" - יד ביד עם ההתאחדות לכדורגל 

 

חברת "מודיעין אזרחי" קיימת מזה 42 שנה ופועלת בתחום השגת מודיעין עסקי, חקירות ועוד. ההתאחדות לכדורגל שכרה במשך השנים את שירותיה של החברה בכל הנוגע לחקירות של מכירות והטיות של משחקים, וחשד למעשים בלתי ספורטיביים. בין הסיפורים המפורסמים אותם חקרה החברה היו "פרשת השרוכים", בה נחשדו שחקנים של הפועל בית שאן במכירת המשחק האחרון של עונת 97'-98' לבית"ר ירושלים. אותו משחק הסתיים בתוצאה 2:3 ואיפשר לבית"ר לזכות באליפות על חשבון הפועל תל אביב.

 

בנוסף, חקרו עובדי החברה את פרשת נערות הליווי, שבה על פי החשד לקחו חלק חמישה שחקנים בנבחרת ישראל, ערב המשחק הגורלי בהצלבה מול דנמרק, במוקדמות יורו 2000. לפני שבועיים אף שלחה החברה חוקרים סמויים לכל משחקי התחתית הגורליים.


פורסם לראשונה 29/05/2005 12:19

 

בהכנת הידיעה השתתף עודד שלו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
עוזי מור, סגן נשיא מכבי חיפה
צילום: אבי כהן
מומלצים