שתף קטע נבחר

האיחוד האירופי מסלים את סכסוך הטקסטיל עם סין

פונה אל ארגון הסחר העולמי, ומכריח את סין להקטין את משלוחי הייצוא של חולצות נטולות-כפתורים ושל שזירי-פשתה

האיחוד-האירופי פנה היום (ו') אל ארגון הסחר העולמי בעניין הסכסוך עם סין על-אודות הטקסטיל.

 

פרשנים אמרו כי זו "הסלמה" של הסכסוך: בעקבות הפנייה הרשמית אל הארגון הבינלאומי, סין חייבת להקטין מיידית את משלוחי הייצוא של חולצות נטולות-כפתורים (דגם T, טי-שירט) ושל חוטים שזורים העשויים פשתה - 2 תחומי הייצוא שהינם הרגישים ביותר מבחינת הצדדים למלחמת-הסחר.

 

לפי ההגבלות אשר סין מחויבת להטיל על משלוחים מסוגים אלה, אסור לה לייצא אל 25 מדינות האיחוד כמויות אשר חורגות מן התקרה - והיא, 7.5% יותר מאשר מה שהאיחוד-האירופי ייבא למן חודש מרץ 2004 ועד פברואר השנה.

 

"ממשלת סין בהחלט מבינה כי צעד פרוצדוראלי זה אינו שולל, ואינו מסלק הצידה, את הדיונים האינטנסיוויים בין סין-העממית לבין האיחוד-האירופי"

- אמרה דוברת הנציבות-האירופית. דיונים אלה, המתקיימים מחוץ למסגרת ארגון הסחר, נחשבים השיטה המועדפת על האיחוד-האירופי כדי לנסות ולהגיע לעסקה.

 

הנציבות הבהירה כי הפנייה אל הארגון הבינלאומי נעשתה "לאחר שיחת-טלפון מעמיקה ופורייה" בין נציב הסחר האירופי פיטר מאנדלסון ובין שר המסחר הסיני בו שילאי. האיחוד צופה כי בשבוע הבא יקוימו שיחות "יותר אינטנסיביות" עם סין, בדרגים הטכני והמדיני.

 

מומחים הסבירו כי בכך שפנה אל הארגון הבינלאומי - בטענה ולפיה התעשייה האירופית נפגעה חמורות עקב הסרת המיכסות שהוטלו (עד סוף 2004), ואיבדה פעילות-ייצור ומקומות-עבודה - האיחוד-האירופי כפה על סין מסגרת-זמן קצרה (15 ימים) לתגובה. דוברת הנציבות אומרת כי במהלך פרק-זמן זה ניתן להשיג "הסכם שיהיה מספק באורח הדדי".

 

הסכסוך עם ארה"ב

 

סין מנסה לשכנע את ארצות-הברית כי מכסי-הייצוא (אשר הטילה על מוצרים שארה"ב מייבאת, ושיהיו בתוקף למן תחילת יוני) הינם מספיקים כדי להקטין

את הייבוא הזה - ועל-כן, אין צורך במיכסות אשר הממשל האמריקני הטיל על טקסטיל המיוצא מסין ומיובא אל ארה"ב.

 

מומחים הזכירו כי המכסים הללו, בשיעור 400% לכל-היותר (בהשוואה לשיעור 1.3% שהטילה סין ערב הסרת מיכסות-הייבוא האמריקניות), יוטלו על 74 סוגי מוצרים סיניים; ייתכן כי יהיו מוצרים שיוכרזו פטורים מן המכס המוגדל, אבל רשימת הפטורים לא פורסמה.

 

בתחילת השבוע שעבר הודיעה ארה"ב כי הטילה מיכסות ייבוא על 4 מוצרים סיניים. המיכסות יוצרות תקרה: שיעור גידול שנתי של 7.5% לעומת מה שארה"ב ייבאה מסין. זה הרבה פחות מן הזינוק (54%) שנרשם בייבוא האמריקני מסין, אשר התבצע השנה לפי נתוני משרד-המסחר הפדראלי של ארה"ב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנציבות. הסלמה כדי ליצור הסכם הדדי
מומלצים