שתף קטע נבחר

"עכשיו כולם יודעים מי זו מעיין ספיר"

מעיין ספיר, תלמידה מצטיינת בת 15, נרצחה אמש בדרכה לקניון רחובות. החשוד בן ה-16 גרר אותה לחצר בית ספר נטוש, ושם חנק אותה למוות בלי סיבה. האם יצאה לחפשה ברחוב וכאשר הגיעה לפנות בוקר למשטרה זיהתה את המפתחות: "היא כל כך רצתה להיות דוגמנית ואני פחדתי ולא הסכמתי. עכשיו כולם יודעים מי זו מעיין ספיר". הנער, מתברר, היה בעל עבר פלילי עשיר אך הועבר למעון לחוסים ולא למוסד עבריינים. במשטרה מתחו ביקורת: שוב עולה החמלה של בתי המשפט ביוקר

שיא חדש ואכזרי באלימות בני הנוער: בבית משפחת ספיר ברחובות קיבלו היום (שבת) בתדהמה את דבר הירצחה של הבת מעיין (15), תלמידה מצטיינת בכיתה ט'. אתמול בשעה 20:00 הלכה מעיין לקניון רחובות, מרחק של מאות מטרים ספורים מביתה ברחוב טשרניחובסקי. היא בחרה בדרך הקיצור ברחוב הנביאים, שם ארב לה החשוד ברצח, נער עבריין בן 16 שמעולם לא הכירה, וחנק אותה למוות בלי סיבה.  

 

בסביבות 22:00 התעורר חששה של האם, שרה. היא טילפנה למעיין, אך לא נענתה. חששותיה הלכו וגברו עד שיצאה לחפש את בתה ברחוב, "חשבתי שאולי היא מדברת עם חברה ולכן היא מתעכבת", סיפרה האם לבני המשפחה. כל הלילה ישבה האם מודאגת בביתה, אך חששה לטלפן למשטרה. רק בשעה 5:00 לפנות בוקר התקשרה למשטרה.

 

השוטרים ביקשו ממנה להגיע לתחנה, שם זיהתה את המפתחות של הבת. זה היה גם הרגע שבו הבינו במשטרה מי הנרצחת, שעד אותו רגע נחשבה אלמונית. במשפחה ביקשו לזהות את הגופה במכון לרפואה משפטית באבו כביר וזעמו על כך שתחילה נאמר להם, "תבואו ביום ראשון. אנחנו לא עובדים בשבת". בעקבות תחנוני המשפחה, הסכימו בסופו של דבר לאפשר למשפחה לזהות את גופת הבת.

 

מעיין למדה בכיתה ט' בבית הספר "אורט רחובות" והיתה תלמידה מצטיינת. היא למדה מוזיקה וחלמה על קריירת דוגמנות. בני משפחתה סיפרו שאהבה ילדים וביקשה לצאת לקורס מדריכי ילדים בעיר. האם, שרה: "היא כל כך רצתה להיות דוגמנית ואני פחדתי ולא הסכמתי. עכשיו כולם יודעים מי זו מעיין ספיר. לא כך חשבתי שיהיה. היא כל כך רצתה לעבוד עם ילדים. היתה תלמידה מצטיינת. עמוד התווך של המשפחה". למעיין שני אחים: רנן בן 14 ומתן בן 17.

 

הדודה: זה יכול לקרות לכל אחד וזה מפחיד

 

אחותה של האם, צילה, הגיעה לבית המשפחה ברחובות והתקשתה להאמין, "היא פשוט היתה ילדה למופת. תלמידה מצטיינת. ילדה שכל אחד רוצה, שפשוט נקלעה בדרכו של המטורף. הילדה הלכה לקניון בשעה 20:00 וזה סביר לגמרי. אני לא יודעת מה לומר להורים. הפתרון היחיד הוא לנעול את הילדים בבית. היא הרי היתה ליד הבית כאשר נרצחה. זה יכול לקרות לכל אחד וזה מפחיד".

  

ציפורה זק, מנהלת בית הספר "אורט רחובות", שבו למדה מעיין, אמרה ל-ynet: "אנחנו המומים מהמקרה שפקד אותנו. מדובר במשפחה מאוד מוכרת שיש לה שלושה ילדים בבית הספר שלנו. האם מאוד פעילה בוועד ההורים וכך גם הייתה הילדה מעיין. מתנדבת, מאוד חברותית, תלמידה מצטיינת, שכל הזמן אהבה לעזוב ולהתנדב. פשוט לא נתפס שילדה כזאת נפלה קורבן לרצח שכזה. אנחנו משתדלים להגיע בתורנות לבית המשפחה כדי להיות איתה ולא מעכלים את גודל האסון". 

 

בעקבות המקרה המחריד, החליטו בעיריית רחובות לקיים ישיבה מיוחדת עם הנהלת בית הספר. ראש העיר, שוקי פורר, שהגיע לזירת הרצח אמר: "לא זכור לי מקרה כה מחריד של אלימות בעירנו. לבי עם המשפחה שאיבדה את היקר מכל. האגף לשירותים חברתיים מסייע להם ככל שניתן. הנחיתי את אגף החינוך לסייע לתלמידים ונקיים דיון מיוחד בערב. כוחות המשטרה, מערכת החינוך והמערכת המשפטית חייבים למצוא דרכים להסיר מעלינו אירועים מעין אלו שאנו עדים להם ברחבי המדינה".

 

החקירה: עובר אורח הבחין בחשוד סמוך לשעת הרצח

 

המשטרה ממשיכה לחקור את הנער בן ה-16 החשוד ברצח. חקירת הפרשה הועברה לידי מאגר חוקרי שפלה בראשותו של רב פקד ירדן קלנדרוב. הנער, בעל עבר פלילי עשיר בתחום עבירות הסמים, הרכוש והאלימות, מוכר היטב לבלשי הנוער של תחנת רחובות, שגם לא התקשו לאתר אותו לאחר שקיבלו את תיאורו. הנער, המתגורר באזור, היה בחופשה ממעון לחוסים בשרון. כאשר נעצר היה בהשפעת אדי דבק מגע שהריח. הוא הודה שאכן חנק את הנערה, אך לא ידע להסביר את מה קרה בדיוק, בטענה שאינו זוכר.

 

לאחר שהתגלה כי הנער היה בעל עבר פלילי עשיר והיה בחופשה בעת שביצע לפי החשד את הרצח, מתחו גורמים במשטרה ביקורת על אי העברתו למוסד לעבריינים. "שוב אנו רואים שהחמלה של בתי המשפט על בני נוער עולה ביוקר. מדובר בנער שעבר לא פעם את החוק וזאת אחת התוצאות של מעשיו".

 

החוקרים הצליחו לגבש את תמונת הרצח על-פי עדויות שגבו במהלך שעות ארוכות ממספר עוברי אורח: אתמול בשעות הערב נצפה הנער שותה משקאות חריפים באחד המועדונים בעיר. אחר כך הלך ברחוב והבחין במעיין, שאותה לא הכיר לפני כן. הוא תפס אותה, גרר אותה לחצר בית הספר הנטוש, ואז חנק אותה למוות.

 

מעדויות שהגיעו למשטרה עולה כי סמוך לשעת הרצח, ב-20:00 לערך, הבחין בנער עובר אורח באזור בית הספר הנטוש. זירת הרצח צמודה למועדון "מתאבקי רחובות". אחד מהם סיפר לחוקרים שהבחין בנער "בסערת רגשות" כשהוא יחד עם הנערה. עובר האורח חשד בזוג ושאל אותו לפשר מעשיו. החשוד השיב: "הכל בסדר. אין שום בעיה". האיש שסבר שאכן "הכל בסדר" המשיך בדרכו. רק מאוחר יותר סייע לחוקרים בפרטים המזהים של החשוד ברצח, שהביאו גם לתפיסתו. אחר כך הבחינו בנער צעירים שגם זיהו את הגופה, ודיווחו על כך למשטרה.

 

לאחר שנמצאה הגופה ולזירה הגיעו כוחות משטרה רבים, חזר עובר האורח, שראה את הנער סמוך לשעת הרצח, סיפר לחוקרים על מה שאירע קודם לכן וסיפק פרטים מזהים. בין השאר סיפר שהחשוד ממוצא אתיופי. הפרטים שנמסרו הובילו את  החוקרים לביסוס החשד. הם ניגשו לביתו, שם קשר את עצמו למעשה.

 

גורם במשטרה אמר: "זה מקרה קשה מאוד שלא זכור כבר שנים. אין ספק שהנער שעצרנו הוא שביצע את המעשה. בגלל מצבו והעובדה שהיה תחת השפעת אדי דבק מגע לא ניתן היה לחקור אותו כמו שצריך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום : עוזיעם ספיר
תלמידה מצטיינת. מעיין ספיר
צילום : עוזיעם ספיר
צילום רפרודוקציה:תומריקו
זירת הרצח
צילום רפרודוקציה:תומריקו
מומלצים