שתף קטע נבחר

הממשל נכנס לעובי הקורה: השליח וורד יתאם ההתנתקות

ממשל בוש נואש כנראה מלהמתין לתיאום ישראלי-פלסטיני ישיר של ההתנתקות. כדי למנוע נסיגה תחת אש הוחלט להרחיב את סמכויותיו של הגנרל וויליאם וורד. בעוד כשבועיים: מזכירת המדינה רייס תבוא לאזור

הממשל האמריקני החליט להגדיל את סמכויותיו של המתאם הביטחוני, הגנרל וויליאם וורד, ולהפקיד בידיו משימות של תיווך ביטחוני בין ישראל והפלסטינים לקראת יישום תוכנית ההתנתקות. זאת לאחר שבממשל הגיעו למסקנה כי למרות הצהרותיהם, הצדדים אינם מסוגלים לתאם ישירות את הפינוי. עד כה עסק הגנרל וורד במשימות של הדרכה וסיוע להקמת המערך הביטחוני של הרשות הפלסטינית.

 

 

בעקבות פגישותיהם בוושינגטון של שליח ראש הממשלה, דב וייסגלס, ויושב ראש הרשות, אבו מאזן, הגיעו בממשל למסקנה ששני הצדדים, למרות הצהרותיהם הפומביות, לא יוכלו לבצע את תיאום הפינוי ישירות.

 

כדי להבטיח הצלחת הפינוי, למנוע ירי על כוחות צה"ל הנסוגים וירי לעבר יישובים ישראלים, וכדי למנוע את סיכול הפינוי, הבינו בממשל כי ארה"ב חייבת להיכנס לתמונה. ה"וושינגטון פוסט" וה"ניו-יורק טיימס" האמריקנים מדווחים כי על השינוי סיפר אתמול יושב ראש הרשות בעת ביקורו בוושינגטון בפגישה עם כתבים ופרשנים ערבים. מלשכת שרון נמסר בתגובה כי מינויו של וורד אינו דורש את הסכמת ישראל. המינוי הוא לגיטימי ומדובר בשידרוג בלבד של סמכויותיו שממילא החזיק.

 

בתוך כך שליחים אמריקנים יגיעו בקרוב לאיזור ובראשם מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, שתבקר בשנית באזורנו בעוד כשבועיים.

 

ביקורה של רייס, באמצע חודש יוני, ייערך לאחר שלאזור יגיעו שני הפקידים הבכירים האחראים בבית הלבן ובמחלקת המדינה על המזרח התיכון - אליוט אברמס, סגן יועץ הנשיא לביטחון לאומי, ודיוויד וולש, יועץ מזכירת המדינה. לאחר ביקורה של רייס יחזרו אברהמס ווולש לביקור שני.

 

במקביל הודיעה הרשות הפלסטינית כי החלה לגייס 5,000 שוטרים ואנשי ביטחון, לקראת ביצוע תוכנית ההתנתקות. דובר משרד הפנים הפלסטיני, תאופיק אבו חוסה, אמר לסוכנות רויטרס: "פתחנו את הדלת לגיוס 5,000 שוטרים וכוחות הביטחון הלאומי. הכוחות הללו יצטרפו לשירותי הביטחון הפלסטיניים על מנת להתכונן לנסיגה הישראלית".

 

פרס: לפנות עוד התנחלויות בגדה

 

בתוך כך אמר המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, במהלך מפגש עם פעילים בעכו, טירה וכפר ברא, כי "ישראל תהיה חייבת לפנות התנחלויות נוספות בגדה".

 

לדבריו "מדובר בהתנחלויות שיהיה קשה לשבצן במפה העתידית של מדינת ישראל... לומר כי כל ההתנחלויות תשארנה במקומן יום לאחר תוכנית ההתנתקות, זה לא מתקבל על הדעת וזה לא יקרה".

 

באשר לגושי ההתיישבות הגדולים, אמר פרס כי השארתם בידי ישראל אפשרית רק מתוך ניהול משא ומתן והסכמה בין ישראל והפלסטינים.

 

"אני חושב שאפשר להגיע להסכם אמיתי ורציני על השארת הגושים בידינו, אך בלי הסכמה זה יהיה מאוד קשה ולדעתי, אף בלתי אפשרי.... הויכוח ביננו לבין הפלסטינים הוא על גודל הגושים והפיצוי בגינם ועל כך ניתן להגיע להסכמה", אמר פרס.

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
עם שרון. וורד יגיע לתאם
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
צילום: איי פי
הסמכויות הורחבו. וורד
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
רייס. תגיע בעוד שבועים
צילום: רויטרס
מומלצים