שתף קטע נבחר

צה"ל הכריז על החייל מג'די חלבי נעדר

צה"ל הודיע היום רשמית שהחייל מג'די חלבי בן 19 מדליית אל-כרמל "נעדר ארצי", צעד שמהווה אות לתחילת חיפושים נרחבים בכל הארץ. האב, נזמי, אמר ל-ynet: "אנחנו עשינו עד עכשיו את הכל לבד, והמפקדים שלו אפילו לא באו לברר מה קורה"

בדליית אל-כרמל שליד חיפה ממתינים בני משפחת חלבי בקוצר רוח למידע מבנם, החייל מג'די (19), שיצא מביתו ביום שלישי שעבר ומאז נעלמו עקבותיו. ככל שנוקף הזמן גובר חששם של ההורים, נזמי ופהאמיה לגורל הבן. בני המשפחה זועמים על רק שרק היום (ב'), חמישה ימים לאחר שנודע לצה"ל שהחייל נעדר, הוכרז כנעדר ארצי, ביטוי שמשמעו שאבד הקשר עם החייל.

 

ההכרזה הזו מהווה אות לפתיחת חיפושים וחקירה בידי צה"ל. עד כה ניהלו את החיפושים הממשפחה בסיוע שוטרים ומתנדבים. חבריו של מג'די, קרובי משפחה ומכרים מהיישוב, ערכו סריקות בחופי הים, סמוך לבסיסו בדרום חיפה, ביערות הכרמל ובמקומות שבהם עשוי היה לשהות. בעקבות מידע שהגיע לבני המשפחה לאחר פרסום היעדרו של מג'די, נערכו חיפושים גם בטבריה, באילת ובקריות.

 

מרכז החיפושים נמצא בבית המשפחה בדליית אל-כרמל. בקומה השנייה יושבת האם, פהאמיה, ועמה נשים נוספות שהגיעו לחזק את ידיה. בקומת הקרקע מתרכזים מארגני החיפושים, יחד עם האב, נזמי. האב אמר ל-ynet שקשה להאמין שמדובר בחטיפה, או בניסיון של הבן לפגוע בעצמו.

 

"בכל מקרה שחייל נעדר, חושבים על האפשרויות הגרועות ביותר. זו הסיבה שלחצנו על הצבא להתחיל לחפש כמו שצריך. אני בטוח שהם עשו את הבדיקות שלהם ואת החקירות, אבל לא היו חיפושים אמיתיים עד שמג'די הוכרז כנעדר. אנחנו חושבים שלא ייתכן שחייל יהיה נעדר, והצבא לא יתייחס לזה ברצינות. אנחנו עשינו עד עכשיו את הכל לבד, והמפקדים שלו אפילו לא באו לברר מה קורה", אמר האב.

 

המפקדים טילפנו לבית רק כעבור יומיים

 

נזמי סיפר ששירותו הצבאי של מג'די היה רצוף עליות ומורדות, וכי ביקש להעלות את הפרופיל הרפואי. "הוא החל את שירותו בחיל האוויר, בבית הספר הטכני. לא היה לו קל, וחברים שכנעו שיוריד פרופיל ויעבור לבסיס אחר. אחרי שהוא עבר לבסיס מאש"א בכניסה לחיפה (סדנת רכב של חיל החימוש) הוא הבין שעדיף היה במקום הקודם. כשביקש להעלות חזרה את הפרופיל הסבירו לו שזה לא עובד ככה".

 

החייל מג'די חלבי, שהיה לאחרונה ביחידתו ביום שני שעבר, יצא משם בערב ללא נשק אישי. מצה"ל נמסר כי מפקדו ניסה ליצור עמו קשר, אך החייל לא הגיע ליחידה ובסוף השבוע הוכרז כנפקד. בני המשפחה ראו אותו לאחרונה ביום שלישי בבגדים אזרחיים, והיו משוכנעים שהוא בדרכו לבסיס. בפעם האחרונה נראה במרכז היישוב מנסה לעצור טרמפים לכיוון חיפה. רק ביום חמישי בבוקר, התקשרו מפקדיו של החייל לברר מדוע לא הגיע לבסיס, ואז התברר הדבר להוריו.

 

"הוא לא נהג להתקשר הרבה. בדרך כלל אנחנו היינו מתקשרים אליו, לכן לא חששנו משום דבר כשלא הודיע לנו שהגיע לבסיס או משהו כזה. רק אחרי שהמפקדים התקשרו הבנו שיש בעיה", סיפר האב. "זה החלק הכי קשה. אנחנו מקווים שהכל בסדר איתו, ושהוא רק ברח, אבל אם ככה למה הוא לא מתקשר לאמא שלו? הלב שלה נקרע. היא כל כך אוהבת אותו, קשורה אליו והוא קשור אליה. איך ייתכן שהוא לא מתקשר כל כך הרבה זמן וגורם לה לכזו דאגה, אם הכל בסדר?".

 

מג'די חלבי נפקד מספר פעמים בעבר

 

לאחר שהמשפחה דיווחה כי אינה יודעת היכן הוא, נכנסה לתמונה המשטרה הצבאית החוקרת והכריזה עליו בתחילה כנעדר ברמה המקומית, ומאוחר יותר הוחלט להכריז עליו נעדר ברמה הגבוהה ביותר, הרמה הארצית.

  

קצין בכיר המעורב בחקירת היעלמותו של חייל מג'די חלבי אמר ל-ynet: "אנו בודקים את כל האפשרויות וחוקרים את המקרה ביסודיות, אך כרגע נראה כי האפשרות שהחייל נחטף אינה גבוהה". בהערכת מצב שערך מפקד המשטרה הצבאית החוקרת, אלוף-משנה מאיר אוחנה, בשיתוף גורמים ממשטרת ישראל הוחלט להכריז על החייל כנעדר - סטטוס נדיר יחסית.

 

"כעת נוכל לערוך בדיקות יותר יסודיות, המשטרה אף תפרסם הודעה לתקשורת ואם יהיה צורך לערוך גם חיפושים בשטח ממוקד, נעשה זאת", הסביר הקצין. לדבריו, אתמול התקבלה ידיעה כי החייל נראה באזור הקריות, אולם לפי שעה לא הגיע לצה"ל כל אימות לכך. הקצין גם ציין כי בעבר החייל נפקד מספר פעמים מיחידות בהן שירת, וגם בשיחות עם בני משפחתו נתגלו מספר סתירות באשר ללבוש בו נראה בפעם האחרונה, היום והשעה.

 

בשעות אחר הצהריים הגיעו לבית המשפחה שני קציני מצ"ח בדרגת סגן אלוף, והחלו לתחקר את בני המשפחה לגבי היעדרו של מג'די והחיפושים שכבר בוצעו. לבני המשפחה נמסר כי צוותים של מצ"ח יגיעו לבית על מנת לבדוק את חדרו של הבן. בשעת בוקר מוקדמת, יחל צה"ל בחיפושים בהיקף נרחב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: אחיה ראב"ד
מג'די חלבי
צילום רפרודוקציה: אחיה ראב"ד
צילום: אחיה ראב"ד
האב, נזמי
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: אחיה ראב"ד
האם, פהאמיה
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים