שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  משתתפי קדם האירוויזיון לא קיבלו את שכרם

  שירי מימון, האחיות פיק ושאר משתתפי קדם האירוויזיון לא קיבלו את התשלום המגיע להם. רשות השידור: "בגלל המלחמות של ביבי עם אולמרט אין תקציב לרשות השידור ולכן קיבלנו הוראה שלא לשחרר צ'קים"

  באמצע חודש נובמבר שעבר הודיעה רשות השידור הישראלית כי הליך ההדחה של מנכ"ל הרשות דאז, יוסף בראל, יגרור הקפאת ההפקות העתידיות של ערוץ 1 ובכללן תחרות קדם האירוויזיון. בעוד שחלק מהמדינות המשתתפות בתחרות כבר בחרו את נציגיהן בנובמבר, בישראל כלל לא ידעו אם, מתי ובאיזה פורמט תתקיים התחרות. הקפאת התכניות נבעה מהקפאת תזרים המזומנים של הרשות על ידי דן ג'ונה, החשב שמונה לרשות על ידי האוצר בשל חריגות עתק מהתקציב השוטף, גירעון ודו"ח לא מאוזן שהוגש על-ידי בראל, כך לטענת האוצר. בסופו של דבר הוחלט במפתיע שכן לקיים את התחרות במתכונתה הישנה ולאפשר לקהל לקבוע מי יהיה הנציג הישראלי לתחרות הזמר האירופית שחגגה השנה יובל. הקדם נקבע להיערך בשבוע האחרון של חודש פברואר ואמנים התבקשו להגיש מועמדויותיהם לתחרות מחודש דצמבר.

   

  למרות התחייבויותיה של הרשות לתגמל את האמנים שהשתתפו בקדם אירוויזיון בסכום של 17 אלף שקל כל אחד, עד כה - כארבעה חודשים לאחר התחרות ויותר מחצי שנה מאז החלו ההכנות לקראתה - טרם הועברו הכספים למשתתפים. ברשות קושרים את אי התשלום להחלטת האוצר ומאוחר יותר השר הממונה, אהוד אולמרט, שלא לאשר העברת כספי גביית

   האגרה ואומרים: "כספי האגרה הם מקור ההכנסה העיקרי של רשות השידור ובלעדיהם אין לנו תזרים מזומנים. פשוט אין כסף. אף אחד ברשות לא ידע שבסוף חודש מאי לא תאושר האגרה וזה פשוט לא תלוי בנו. כששר האוצר יאשר את האגרה, נוכל להעביר את הכסף. אנחנו נמלא אחר כל ההתחייבויות שלנו". תגובת הרשות תמוהה בעיקר בשל העובדה שבתחילת החודש אישר השר הממונה להתחיל בהליכים לגביית האגרה, זאת לאחר שקיבל מהמנכ"ל הזמני של רשות השידור, יאיר אלוני, דו"ח תקציב שהניח את דעתו.  

   

  האמנים מצדם זועמים. דוד אפשטיין, מנהלה האישי של הזמרת שירי מימון, אומר בתגובה: "דיברנו עם מנהל מחלקת הבידור של ערוץ 1 שהפיק את האירוע, יצחק זוננשיין, וגם הוא לא ידע לענות לנו למה הכסף מתעכב. אנחנו שוקלים את צעדנו בעניין".

   

  אצ'ה בר, מנהל "הצוללת הצהובה", בית ההפקה של הזמרת מרב סמן-טוב, רותח על הסחבת ועוד יותר על תגובת הרשות: "אחרי פניות חוזרות ונשנות למחלקת התשלומים של הרשות נאמר לנו שבגלל המלחמות של ביבי עם אולמרט, אין תקציב לרשות השידור, ולכן הם קיבלו הוראה שלא לשחרר צ'קים. 'אף אחד לא מקבל כסף', אמרו לנו. אני שואל מה הקשר בין מחט לתחת? אם רשות השידור לא מסוגלת לעמוד בהתחייבויות שלה, שלא תפיק אירועים ושתכריז על פשיטת רגל. למה אנחנו צריכים לשלם את מחיר המלחמות הפוליטיות שלהם? על סמך ההתחייבויות שלהם, אנחנו שכרנו שירותים של מעבד, אולפן, נגנים, כוריאוגרף, מאפרת ואחרים. גם כך מדובר בסכום סמלי, למה אנחנו צריכים לרוץ אחריהם?".

   

  מאיר קוטלר, מנהלן האישי של שרונה ודניאלה פיק, מחזק את דבריו של בר ואומר: "זו שערורייה שאי אפשר להעלות על הדעת. אנחנו תקועים עם חור תקציבי שנובע מזה שברשות לא עומדים בהתחייבויות שלהם כלפנו. את כל הכספים הוצאנו מכיסינו והם הלכו לתשלומים לאולפנים ונגנים, כי אנחנו לא נשארים חייבים לאנשים. אבל למה אני צריך לממן את רשות השידור? זה פשוט אבסורד - המדינה לא עומדת בהתחייבויות שלה וגוררת גופים או פרטים לגירעונות. כל נגע אי העמידה בתשלומים וצ'קים שחוזרים, נובע מזה. בעניין רשות השידור זה טירוף מערכות, אומרים לנו שהכסף לא אושר וזהו - אין לנו עם מי לדבר, אין כתובת, אף אחד לא מתנצל ולא אומר מתי ישולם הכסף. אנחנו יושבים מול מפלצת שדוחה אותנו בהלוך ושוב. זה מצב של חוסר אונים".

   

  מפדי הפקות, מנהליה של מיכל אמדורסקי, נוקטים בגישה פרקטית ואומרים: "אם לא נקבל את הכסף, נעביר את זה לטיפול של עורך דין. יש לנו סבלנות עד לגבול מסוים. אם נמצה את כל שאר הדרכים, לא נהסס לטפל בזה בדרכים אחרות. השקענו בהפקה 35 אלף שקל וזה בקימבונים והוזלת עלויות. אנחנו לא מזדעזעים מהסכום, אבל יש אמנים שאין להם ושלקחו הלוואות בשביל להשתתף בתחרות, יש כאלה שזה בא על חשבון האוכל של הילדים שלהם".

   

  ניר ברזילי, מבעלי חברת "תטה הפקות" המייצגת את הזמר מומי לוי, אמר: "אמרו לנו שכרגע אין תקציב ושנחכה. אנחנו פונים אליהם כמעט כל שבוע. לא ברור לי איך מוסד שהרוויח מחסויות לתחרות שאותן אני משוכנע שגבה, מושך אותנו בלך ובוא".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ערוץ 1
  האחיות פיק. למה אנחנו צריכות לממן את רשות השידור?
  צילום: ערוץ 1
  צילום: דניאל חכים
  סמן-טוב. את מחיר הפוליטיקה אנחנו משלמים
  צילום: דניאל חכים
  לאתר ההטבות
  מומלצים