שתף קטע נבחר

בוטלה הרשעת ארתור-אנדרסן בפרשיית אנרון

בית-המשפט העליון של ארה"ב החליט כי היה זה שלא-כדין להרשיע את ענק החשבונאות על ביצוע שיבוש הליכי משפט כאשר עובדיו השמידו מסמכים

בוטלה מכל וכל הרשעתו של תאגיד בקרת החשבונאות והייעוץ ארתור-אנדרסן בפרשיית אנרון - החליט היום (ג') בית-המשפט העליון של ארצות-הברית.

 

השופטים קבעו פה אחד כי חבר המושבעים קיבל מאת השופט (בערכאה הקודמת) הנחיות "פגומות" ו"בלתי-ברורות" ו"נרחבות יתר-על-המידה" -

ומשום כך לא יכלו המושבעים לקבוע כראוי, האם ארתור-אנדרסן אכן ביצע שיבוש הליכי משפט בכך שעובדיו השמידו מסמכים הקשורים בענק האנרגיה שקרס אנרון.

 

פרשנים אמרו כי פסיקת בית-המשפט העליון הינה מכה למימשל בראשות הנשיא ג'ורג' בוש: מימשל זה הדגיש את העובדה שהוא מגיש תביעות משפטיות נחרצות נגד עברייני צווארון-לבן, ושהוא מעניק עדיפות מוגברת לתביעות במקרים של שערוריות חשבונאיות. לאחר קריסת אנרון (דצמבר 2001), משרד המשפטים הפדראלי הציב את ארתור-אנדרסן ראשון על הכוונת.

 

מומחים הזכירו כי קריסת אנרון (לשעבר מהגדולות בענף הסחר-באנרגיה) גרמה לאבטלה שהקיפה 5,000 איש ויותר. ענק הסחר-באנרגיה ניסה לקדם עיסקה שבמסגרתה יירכש כל-כולו בידי חברה אחרת בתחום זה; ואז נתגלו מסמכים שלימדו כי התמונה המקובלת, ולפיה זה תאגיד רווחי ומוצלח, הינה שקרית ומבוססת על הונאה חשבונאית מסובכת.

 

על-כן, נציבות שוק ההון הפדראלית (רשות הפיקוח על שוק ניירות-הערך) בחנה את הדיווחים הפיננסיים המפותלים של ענק הסחר-באנרגיה. בדיוק

באותה עת, ארתור-אנדרסן יישם מדיניות המיועדת לפנות מקום בארכיונים ולהשמיד מסמכים ישנים שאין בהם צורך.

 

התביעה-הכללית טענה כי מהלך זה היווה "מסע להשמדת מסמכים" אשר הינם למעשה ראיות בפרשיית אנרון. הנתבע טען לא הייתה שום כוונה לפגוע בחקירה. אבל ארתור-אנדרסן הורשע - ולמעשה איבד את מרבית עסקיו (בקרת חשבונאות של תאגידים בורסאיים), אשר עד אז העמידו אותו בין 5 ענקי בקרת-החשבונאות בעולם. בערך 28 אלף עובדים נאלצו למצוא מישרה אחרת, ומן התאגיד נותרה רק קליפה מצומקת.

 

כעת החליט בית-המשפט כי לא-ראויות היו ההנחיות שניתנו למשובעים, ולפיהן יש להרשיע את הנתבע גם אם אנשיו טעו וחשבו כי הם פועלים כחוק בעת שהם משמידים מסמכים - ויש לראות את המעשה הזה כמבוסס על "כוונה בלתי-ראויה", כמו שמתייחסים אל רצון מובהק לעכב או להכשיל או אף לערער ולסלף הליכים רשמיים בתחום מציאת ראיות לפשע או לעברה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים