שתף קטע נבחר

הצלב האדום הודה: הפצנו מבחנות עם דם נגוע

הצלב האדום הקנדי לקח אחריות על האסון הבריאותי הגדול ביותר שאירע במדינה, במהלכו הופצו מבחנות עם דם נגוע ב-HIV ובצהבת C בשנות ה-80. מעל 3,000 איש מתו כתוצאה משימוש במבחנות עם דם נגוע. העונש: קנס של 4,000 דולרים קנדיים

ארגון "הצלב האדום" בקנדה הודה אמש (יום ב') כי הפיץ במהלך שנות ה-80 מנות דם נגועות בנגיף ה-HIV (איידס) ובצהבת מסוג C. בתמורה להודאה ולהתנצלותו הפומבית של הארגון הוחלט למחוק את האישומים הפליליים נגדו והוא נקנס ב-4,000 דולרים קנדים (כ-3,184 דולרים אמריקנים).

 

יותר מ-1,000 קנדים נדבקו ב-HIV לאחר שהשתמשו במנות הדם הנגועות. כ-20 אלף נוספים נדבקו בצהבת C. עד לשנת 1997 מתו 3,000 בני אדם כתוצאה משימוש במנות הדם הנגועות ומאז הלך מספר המתים וגדל.

 

מזכ"ל הארגון, ד"ר פייר דופלסי, שלח לאולם בית המשפט קלטת וידאו בה הוא מתנצל בפני הקורבנות ובני משפחותיהם. לדבריו, "ארגון הצלב האדום מתנצל בפני הנפגעים והמתים... מתנצל על הכאב שנגרם לבני משפחתם ולאהוביהם של אלה שנדבקו". עוד אמר דופלסי כי הארגון לוקח אחריות מלאה על "הפצת מוצרים פגומים לאלה שהפקידו את בריאותם בידינו".

 

התובע במשפט, ג'ון אייר, אמר כי הוחלט להסתפק בקנס הזעום משום שמדובר בארגון צדקה. סיבה נוספת, לטענתו, היא העובדה שהצלב האדום הקנדי אינו מתעסק עוד באסיפת והפצת מנות דם. בנוסף לקנס יקצה הצלב האדום 1.2 מיליון דולר למלגות לימודים עבור בני משפחות הנפגעים.

 

ג'ון פלטר, שנדבק ב-HIV ובהמופיליה (אי-קרישת דם) לאחר שקיבל עירוי דם נגוע, אמר כי הודאת הארגון מצביעה על אי-צדק רב. לדבריו, "חשבנו שטעות איומה הובילה לאסון הבריאותי הגדול בתולדות המדינה. כעת אנו יודעים שמדובר במשהו אחר- אנשים הפרו את החוק".

 

מרבית הנדבקים ב-HIV וצהבת C היו חולי המופיליה שקיבלו עירויי דם. דובר ארגון ההמופיליה הקנדי, מייק מק'ארתי, אמר כי איש לא יכול להיות מרוצה מתוצאות המשפט. לדבריו, "אלפי אנשים איבדו את חייהם. מאות על מאות של אנשים חיים עם תוצאות הוירוסים הקטלניים. אין בתוצאות המשפט הזה שום נחמה עבור אלה שסבלו מהסקנדל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי גל
(אילוסטרציה)
צילום: איתי גל
מומלצים