שתף קטע נבחר

המסבירן של המשטרה: נגיע לכל הישיבות והאולפנות

ניצב-משנה דוד ביתן הוא האיש המופקד על הניסיון לכבות את אש "המרי האזרחי" בעודה באיבה. אחת המשימות הבוערות המונחות על כתפיו: חדירה אל החממות בהן צומח "נוער הכבישים"

עת מונה לתפקיד "קצין ההסברה המשטרתי", נדמה שהתפקיד המרכזי של ניצב-משנה דוד ביתן יהיה להרגיע את תושבי המושבים והקיבוצים שמסביב לרצועת עזה, אלה שחייהם ייחסמו בחום של קיץ 2005 על-ידי שיירות המפנים והמפונים. בינתיים נראה שהוא ו-18 אנשי צוותו ייאלצו לעסוק הרבה יותר בלהטם של אלה שנדבקים אל האספלט החם ומאיימים לחנוק לנו את עורקי התנועה.

 

 

  

אין זה סוד שאחת הקבוצות המדאיגות את משטרת ישראל היא בני הנוער "הכתומים" בדרום הארץ - מוקש פוטנציאלי רב-עוצמה להתנתקות. אלה, להערכת המשטרה, יודעים היטב שהעימות על צירי התנועה ועל הצמתים יהיה אבן בוחן חשובה במאבקם. נצ"מ ביתן הוא האיש המופקד על הניסיון לכבות את אש המרי האזרחי של הנוער הכתום בעודה באיבה. אחת המשימות הבוערות המונחות על כתפיו היא חדירה אל החממות בהן צומח "נוער הכבישים" - אל עשרות הישיבות התיכוניות, האולפנות לבנות ויתר מוסדות החינוך דתיים בדרום.  

 

הם צמחו בדרום, אזור ימני-לאומי מובהק, בו תמכה מרבית האוכלוסייה באורח בלתי מסויג במפלגות הימין, ובראשן הליכוד, להנהגת המדינה. רבים מהם מאמינים באמת ובתמים בסיסמת שרון בימי טרום כנס הרצליה לפיה "דין נצרים כדין תל-אביב". את הקונפליקט, הגדול ממילא, מחדדת העובדה שלרובם קרובי משפחה המתגוררים בגוש קטיף. רבים מהם ניתן לראות מדי שבת בטרמפיאדות העמוסות, בדרכם להזדיין בתחמושת רוחנית בגוש קטיף, לקראת המאבק המאיים לקרוע את החברה הישראלית לשניים.

 

ביתן הוא בכלל ילד טוב קרית-שמונה. כשגדל והתגייס עבר מסלול של לוחם צנחנים בגדוד 202, קצונה, הדרכת צוערי קצונה בבה"ד 1 ופיקוד על פלוגה אדומה במילואים. מאז התגייס למשטרת ישראל, לפני 19 שנים, הספיק לסיים שני תארים ראשונים, במשפטים ובמדעי המדינה ותואר שני בחינוך. כיום הוא בן 46, נשוי, אב לששה ילדים ומתגורר באופקים. במסגרת שירותו פיקד על ארבע תחנות משטרה בדרום. ניסיונו המשטרתי רב השנים, מתינותו הטבעית והכיפה שעל ראשו הביאו אותו לתפקיד הרגיש מול נוער הכבישים הכתום.

 

"אנחנו באמת רוצים להציל את הילדים האלה"

 

יחד עם מפקדיו, מפקד המחוז הדרומי במשטרה והמפכ"ל, חווה ביתן את "ניסוי הכלים" של הנוער הכתום שעצר את המדינה לפני שבועיים וחצי. כתוצאה מכך החליטו השוטרים הבכירים להציב לפניהם יעד - לעצור את מחוללי המהומות הקטנים כבר שם, לפני שיגדלו ויחוללו לנו כאן בולקא ומבולקא שסופה מי ישורנו. כך נשלח ביתן לכל מוסדות החינוך הדתיים בדרום, אל תוך חממות התרבית של נציגי המרי האזרחי עלי כבישים. בפיו הושמה האזהרה: לחסימת הכבישים יש מחיר אישי, מתיק פלילי ועד למחבוש מאחרי סורג ובריח.

 

שעון החול של תוכנית ההתנתקות הולך ואוזל. ביתן, שעובד על זמן שאול, נפגש עם ראשי הישיבות, מנהלי המוסדות והרבנים, בניסיון לרתום אותם מרצון, או בכפייה אם יידרש, לעשיית הסדר הציבורי. "חשוב לי שיבינו ויעבירו את המסר לנוער. לא ניתן להם לעשות ככל העולה ברוחם, ואם יעשו כן – ישלמו את המחיר", אמר ל-ynet. ביתן יודע מה הוא אומר. הנחת העבודה המשטרתית קובעת שעל השוטרים להיערך בעוז לתסריט הכבישים החסומים.

 

"אנחנו רוצים להבהיר להם שלא כדאי להסתבך שלא לצורך", הסביר. "הורים ומורים יכולים להשפיע על הילדים וחשוב שיבינו שהם אחראים להם. כרגע יש בידינו שמות של חמישה מוסדות חינוך דתיים גדולים, שילדיהם היו מעורבים ברמה זאת או אחרת בפעולות המחאה בצמתים ובכבישים. מדובר בישיבות, באולפנות ובמוסדות שיש לנו סבירות שילדיהם נקלעו, או עתידים להיקלע, לסיטואציות דומות בהמשך. אנו נגיע גם לכל הייתר, אם לישיבות ולאולפנות בני עקיבא ואם לאחרים. אנחנו באמת רוצים להציל את הילדים האלה".

 

לדבריו, "האווירה בשיחות עם ראשי הישיבות והאולפנות הייתה חיובית. מדובר באנשי חינוך ותיקים שמבינים את הסיטואציה בה הם נמצאים, כמו גם את מחויבותם לחברה הישראלית. באחת הישיבות נפגשנו עם ראש הישיבה במשרדו והבהרנו לו את התמונה. תפישתו הייתה באופן חד ונחרץ נגד אלימות, נגד חסימת כבישים ונגד הפרעה למשטרת ישראל בעבודתה".

 

הוא התחייב לאסור על תלמידיו להשתתף בחסימות כבישים?

 

"זה לא כל כך פשוט. מדובר על אוכלוסיה המזוהה עם התפישה של ארץ ישראל השלמה ושל קדושת הארץ. אומר לי ראש ישיבה: 'אני לא שותף לארגון יציאת התלמידים באוטובוסים, חד-משמעית. אבל אם במסגרת התארגנות פנימית של הילדים, או על-פי בקשת ההורים, הם ירצו לצאת – זה עניינם'. עלי כמשטרה – התשובה הזאת לא קבילה".

 

המאבק מול בני הנוער וחוסמי הכבישים הכתומים לא פשוט לך, אולי דווקא בגלל הרקע המסורתי ממנו אתה בא.

 

"אין לי שום בעיה עם הדרך, היא ברורה לי וכך גם העובדה שאת החוק יש ליישם. אני עושה את המשימה שהוטלה עלי מתוך אמונה מלאה בצדקת הדרך".

 

והכיפה?

 

"אני מאמין שלא בגללה מוניתי לתפקיד ועם זאת, היא עוזרת לי להבין את הלך הרוח של הציבור איתו אני נפגש. זה רק יתרון בדרך לביצוע המשימה שהטילה עלינו ממשלת ישראל, השלמת פינוי תושביה היהודים של רצועת עזה בשלום. בעזרת השם, נצליח למנוע מהם את שיבוש החיים, אם בהסברה ואם בכפייה נחושה של החוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
מעצרים בצומת
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
נוער במעצר
צילום: אבי כהן
צילום: רוני סופר
מסביר. ביתן
צילום: רוני סופר
מומלצים