שתף קטע נבחר

תלמידים: יצאנו בוכים מהבגרות במתמטיקה

תלמידים מכל רחבי הארץ התלוננו אתמול על בחינת הבגרות במתמטיקה הקשה והמסובכת. תלמידת י"א שניגשה ל-5 יחידות: "בכיתי בטירוף. בכיתי באמצע, בסוף, בכל המבחן. היה נוראי. היה ממש קשה". ומה אומרים המומחים? "הבחינה היתה קשה - אבל לא מכשילה. הכל היה פתיר". משרד החינוך: לא קיבלנו תלונות

ברחבי הארץ ניגשו אתמול (ה') כ-70 אלף תלמידים לבחינת הבגרות הקשה מכולן - הבחינה במתמטיקה. רק מעטים יצאו מהבחינה עם חיוך. רבים מהם יצאו בדמעות. מערכת ynet הוצפה בפניות רבות של תלמידים שטענו שהבחינה היתה קשה במיוחד ובלתי הוגנת.

 

 

"היתה בגרות מתוחכמת וממש קשה. הייתי מיואש", מספר עודד גל, תלמיד י"ב מכרמיאל. "אני עושה 5 יחידות. יש לי מגן 95 ואני יודע את החומר. אבל הבגרות עצמה היתה קשה לכולם. לכל הכיתה היה מאוד קשה. כולם התבאסו. הייתה בגרות גרועה, אחרי שלמדתי כל כך הרבה התאכזבתי. ציפיתי מעצמי ליותר ומשרד החינוך הצליח להוריד לי את המורל".

 

לדבריו, "עניתי על שתי שאלות מתוך שלוש, את השלישית כבר לא הצלחתי. החומר שלמדתי איתו לממבחן - ספרי המיקוד - פשוט היה הרבה יותר קל". גל, שמתגייס בקרוב לקורס טייס, הוסיף: "בתור מתגייס אני מאוכזב. הגיוס הוא מוקדם ומועד ב' של הבחינה יוצא שלושה ימים לפני הגיוס שלי".

 

תמר רובינשטיין, תלמידת י"א בתיכון תלמה ילין ניגשה גם היא לבחינת בחמש יחידות. "בכיתי בטירוף. בכיתי באמצע, בסוף, בכל המבחן. היה נוראי. היה ממש קשה. המון מהשאלות הוצגו בצורה מאיימת - שונה ממה שתרגלנו. לדוגמה, בעיה ספציפית שבה בדרך כלל נתנו לנו נתונים על שני בני אדם - פתאום  קיבלנו נתונים על שלושה. זה כביכול דומה, אבל למעשה ממש שונה. נורא מלחיץ. אנשים יצאו בתחושה נוראית.

 

רובינשטיין מספרת כי התכוננה לבחינה במשך שבוע שלם. "לא עשיתי שום דבר חוץ מזה. אני נחשבת תלמידה חרשנית ובחיים לא חרשתי ככה. אני חוששת שעכשיו הכל ירד לטימיון".

 

גם לסיון קמחי, תלמידת י"ב באולפנת בני עקיבא-צפירה לא היה קל. קמחי ניגשה לבחינה בשלוש  יחידות. "נבחנתי בשני שאלונים. הראשון היה ממש קל אבל השני היה קשה. שאלות מסובכות. היו כמה שאלות שלמדנו, אבל טיפה יותר מסובכות ממה שהתכוננו אליו. הן התבססו על חומר בסטטיסטיקה והסתברות, בגיאומטריה. אחרי שעברתי את זה אני אפילו לא זוכרת את השאלות. כרגע אני פשוט באופוריה בגלל שסיימתי".

 

ומה אומרים המומחים?

 

ארד טלמון, מורה ברשת אנקורי, אומר כי הבחינה אמנם היתה קשה, אך הוגנת. "הבחינה היתה בהחלט לכיוון הקשה ולא לכיוון הקל. להערכתי שאלון 05 היה הוגן. אבל שאלונים 06 ו-07 היו שאלונים לא קלים. אמנם השאלות היו הוגנות, אבל בהחלט לכיוון הקשה.

 

טלמון מסביר כי שאלון 7 היה "שאלון ארוך עם המון עבודה שחורה. לא קשה באופן חריג. יש בו הרבה עבודה שחורה וזה מכניס תלמידים ללחץ של זמן. מה שבכיתה נראה בינוני-פלוס ופתיר, מלחיץ את התלמידים במבחן ונראה קשה. כמכלול, נוצר מבחן קשה בגלל האינטנסיביות, אבל אני לא חושב שזה מבחן מכשיל. השאלונים היו בהחלט פתירים".

 

לדברי טלמון, "זו רק השנה השנייה שבה נלמדת התוכנית החדשה למתמטיקה ולכן אין לנו עדיין השוואה או מגמה שניתן להצביע עליה בבירור. באופן כללי זה נראה כאילו משרד החינוך מנסה להקשות יותר מאשר בשנים אחרונות".

 

מנהלת אגף הבחינות במשרד החינוך, רחלה שיפר, אמרה בתגובה כי "למטה הבחינות בירושלים לא הגיעו דיווחים על קשיים מיוחדים במהלך הבחינה. המפקחת על המתמטיקה, ד"ר חנה פרל, מציינת כי הבחינה היתה הוגנת וברמה הנדרשת. אם תימצא בעיה בבדיקת המבחנים המשרד ייתן לכך מענה".

 

אבל את התלמידים זה לא מספק. הנה מקבץ של תגובות שהגיעו ל-ynet בדואר האדום אודות שאלוני הבחינה:

 

אסף ארזי תלמיד כיתה י"א מאלקנה נבחן בחמש יחידות

לימוד וסיפר: "היו שאלות ממש קשות. גם אם הייתי יושב שלוש שעות עם ספר, מחשבון ומורה פרטי אין איך לפתור את זה. בדרך כלל מה שתרגלת אתה יודע אחר כך לפתור. עשיתי בגרויות משנים קודמות לתירגול, וראיתי שאף פעם זה לא היה ככה. יש לי מגן 100 ועכשיו בגלל הבגרות אני אקבל איזה 60. התכוננתי הרבה מאוד זמן, אנחנו כבר כמה שבועות מתכוננים לזה. יכולתי לסיים מתמטיקה כבר השנה ועכשיו זה דפק אותי".

 

ליהי, תלמידת י"ב, כתבה: "אני חייבת להגיב על הבגרות הכל-כך לא הוגנת במתמטיקה. שאלון 06. יותר מהקושי, היה סיבוך ופשוט הכשילו תלמידים.  כל המבחנים שלי הם 90+ והמגן הוא 100. אני מבינה את החומר טוב ופותרת תרגילים קשים, אבל לתת כאלו תרגילים מסובכים בזמן בחינה? הלחיצו אותי כל-כך שלא הצלחתי לענות נכון. זה פשוט לא הוגן. הכשילו אותנו. זה היה פשוט רוע. בסך הכל אנחנו רוצים להשיג מה שמגיע לנו".

 

קובי, שגם הוא פתר את שאלון 06, מספר כי הבחינה הייתה "ממש קשה ולא פיירית". עוד כתב: "הגישו אותי על 92 במתמטיקה כציון מגן ולא יכול להיות שהצלחתי רק שאלה אחת. זה ממש בזיון".

 

גולש אחר, שהזדהה כ"בחור" כתב: "המבחן היה בלתי פתיר. שאלון 06 היה חסר פרופורציות והתגובות לכך נראות בכל הארץ. אנשים שילמו הון עבור קורסים, 7,000 ש"ח לערך, ונתקלו בשאלות לא הוגנות ולא פתירות ביחס למיקוד ולזמן הבחינה".


פורסם לראשונה 02/06/2005 21:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
בחינת בגרות
צילום: שאול גולן
צילום: חיים הורנשטיין
קשה, קשה (אילוסטרציה)
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים