שתף קטע נבחר

ירושלים: חומות של תקווה

הרגיעה בטרור הובילה לחידוש מיזמי התיירות בעיר העתיקה בירושלים. סיור על החומה משער יפו עד שער שכם הוא מבוא לרענון ההיכרות עם התמונות שלא שכחנו. לא רק ביום ירושלים

שנות האינתיפאדה הרחיקו מבקרים רבים מהעיר העתיקה בירושלים והכניסו אותה לתרדמת. אתרים שהיוו מקומות עלייה לרגל ננטשו, הקונים התרחקו מהשווקים התוססים וטיילת החומות נסגרה. אחת הערים ההיסטוריות המרכזיות בעולם ניצבה בפני דעיכה מוחלטת.

 

בחודשים האחרונים שוב יש ביקוש תיירותי לעיר העתיקה. מי שמשוטט בין סימטאותיה בשבתות, וגם בימי חול, לא יכול להתעלם מהפריחה המחודשת.

 

הפורום לקידום התיירות - כך נקרא הגוף שמבקש להעיר את ציון מתרדמתה, לפתוח אתרים סגורים, ליזום פרויקטים חדשים ולהחזיר את המטיילים אל בין החומות. בפורום חברים גופי תיירות שונים שהתאחדו למען המטרה. כתוצאה מכך כבר נפתח קטע מתוך טיילת החומות

בין שער יפו לשער שכם, וכך גם מגדל השער הרומי החבוי בתוך שער שכם ומערת צדקיהו, שדלתותיה היו נעולות כארבע שנים. 

 

חומת העיר הנוכחית נבנתה לפני כ-450 שנה, על ידי סולטן האימפריה העות'מנית סולימן ("המפואר"). החומה נבנתה מאבנים מקומיות ענקיות, קירותיה עבים מאוד ומסביבה חפיר שהיה מלא מים כדי להרחיק אויבים אפשריים. סיור על חומות העיר מאפשר הצצה כפולה - לתוך העיר העתיקה ואל העיר החדשה. 

 

תחילת המסלול בשער יפו, שהיה השער המרכזי של העיר ואליו הגיעו השיירות והעולים מנמל יפו. צמוד לשער נמצאים שני קברים עות'מנים עתיקים, שסביב קיומם יש אגדות רבות. אחת מהן אומרת שאלה הם קברי הבנאים של החומה שתיכננו את התוואי שלה ברשלנות. הסולטן החליט שככה לא בונים חומה והוציא אותם להורג. שיהיה.  

 

משמאל לקברים מטפסים בגרם מדרגות צר אל החלק העליון של חומות העיר. המעבר הצר אינו מאפשר הליכה בקבוצות גדולות. אם רוצים ללכת בזוגות, עדיף לעשות זאת חבוקים. כך טיילו זוגות אוהבים על החומות בשעת השקיעה עד סיום תקופת המנדט, ושוב חזרו ופקדו אותן אחרי מלחמת ששת הימים.  

 

כדורים תמורת מוקשים

 

משער יפו פונים מערבה ואחר כך צפונה, במקביל לרובע הנוצרי, תוך הצצה אל חצרות התושבים. בחלק מהחצרות גינות מטופחות - בוסתנים זעירים של עצי פרי, גפנים, רימונים ותאנים. יש גם מראות פחות מלבבים, של פחי אשפה ודודי שמש, אבל גם הם חלק ממרקם החיים.  

 

חולפים מצד ימין על פני בית הספר הנוצרי, שמתנשא גבוה מעל החומה. בתקופה שקדמה למלחמת ששת הימים נהגו תלמידי בית הספר לשחק בכדורים, ואלה עפו לא פעם אל האזור המפורז. ירדן פנתה בבקשה לישראל לאסוף את הכדורים. הממשלה נענתה

ברצון ורק ביקשה מהירדנים לסמן לחיילים את המוקשים שפוזרו בשטח. כך נאספו הכדורים ובידי הצבא נותרה מפת מיפוי המוקשים המדויקת.  

 

מגדלי התצפית מחייבים מבט שמאלה, לכיוון העיר החדשה. בתחילת המסלול תוכלו לראות מולכם את משכנות שאננים, גיא בן-הינום, מלון המלך דוד ומגדל ימקא, פרויקט כפר דוד בממילא, הסינמטק ומרכז בגין. כשהמסלול פונה לכיוון שער שכם מתגלים בית העיריה הישן, שקירותיו מחוררים מפגיעות ירי, וכנסיית נוטרדם. זהו מבנה יפהפה שבמרכזו ניצב פסלה של מריה, שמציגה את ישו בפני כל העולם. הכנסיה נבנתה במאה ה-19.

 

לקראת שער שכם לוכדת את העין תמונת הדקלים שמעטרים את רחבת הכניסה לשער. מבט אל תוך העיר העתיקה מגלה פנורמה יוצאת דופן: כיפת הסלע המוזהבת, כנסיית הגואל, כנסית הקבר, ובאופק הר הזיתים והר הצופים, שביניהם מתנשא המבנה המפואר של אוגוסטה ויקטוריה.  

 

פעמוני הכנסיות מצלצלים ברקע והשוק הצבעוני של שער שכם נגלה ממבט-על. שער שכם הוא השני בחשיבותו מבין שערי ירושלים וסביבו התנהלו חיי המסחר של העיר. הסיור ממשיך אל נבכי השער הרומי, ובו מיני-מוזיאון שמתעד את תולדותיו. הרגליים צועדות על אבני שביל עצומות שהיו חלק מהקארדו הרומי, והמבט כלפי מעלה, אל הקירות המאסיביים והתקרה שגובהה כמגדל, מותירים רושם עצום. בכיכר השער ניצב עמוד ועליו פסל הקיסר, ומכאן השם "באב אל עמוד". 

 

טיילת החומות פעילה בימים א'-ה' ובשבת בשעות 17:00-09:00 ובימי שישי עד 16 .14:00 ש"ח למבוגר, 8 לילד. סיורים מודרכים בתשלום וסיורי לילה לקבוצות בטלפון 6277962 02.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הטיילת. ככה לא בונים חומה?
צילום: רונית סבירסקי
מומלצים