שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  איך להפוך למצליחן? לרובין שארמה יש כמה עצות

  האם אתם מאשימים אחרים במה שקורה לכם? האם אתם חושבים שהדברים השליליים רודפים אחריכם? כדי להפסיק להיות קורבנות ולעבור למגרש המשחקים של המצליחנים, עליכם קודם כל לשנות את האופן בו אתם מביטים על העולם • רובין שארמה מלמד אתכם את הדרך הקצרה ביותר למבט אחר על החיים

  אחת השאלות הפופולריות ביותר שאני נשאל בסמינרים שאני עורך לאנשי עסקים היא לא איך יכול אדם לעשות שינויים בחייו שלו, אלא איך הוא יכול לגרום לאנשים סביבו לערוך את השינויים הרצויים לו.

   

  רגע האמת של חיינו מגיע כשאנחנו מבינים שאנחנו רואים את העולם לא כפי שהוא, אלא כפי שאנחנו, ושהדרך היעילה ביותר לשנות אדם אחר היא להתחיל בשינוי עצמך. אם תעשה את העבודה הפנימית ותאבחן את כל האמונות, הפחדים והנחות היסוד המגבילות, שגורמים לך להרגיש קטן וחסר חשיבות (ואז תמצא את העוז להחליף אותם באמונות והנחות יסוד מתאימות יותר), העולם סביבך ישתנה כבדרך נס. אז תוכל לראות את העולם בעיניים חדשות ותהיה מופתע עד כמה הוא השתנה, כמעט בן לילה.

   

  האמת היא שהעולם לא השתנה כלל. רק אתה – והדרך שבה אתה רואה אותו – השתנו. מנהיגות היא לא משהו שאפשר ללמד. אפשר רק להדגים אותה. והדרך הטובה ביותר לשנות את חייהם של אחרים, ולתת להם השראה לשאוף להיות הכי טובים שהם יכולים להיות, היא לא להסתכל רחוק, אלא אל עצמך פנימה. כדי לגדול כאדם ולהגיע לעוצמה האנושית הגדולה ביותר שלך, אתה נדרש לקחת מאה אחוז אחריות על כל נסיבות חייך.

   

  הטלת האשמה על אחרים בכל מה שלא מוצא חן בעיניך, איננה אלא תירוץ המסיר ממך את האחריות. אתה יכול להגיע לדרגה הגבוהה ביותר שלך כאדם כשתדע להכיר בעובדה שהדרך היחידה לשנות את הנסיבות היא לשנות את עצמך. וככל שאתה גדל ומחכים, ככל שתממש טוב יותר את האדם שנועדת להיות, כך ידמה לך שהנסיבות החיצוניות משתנות באורח פלא כמעט.

   

  לפניכם ארבע אסטרטגיות שתוכלו להשתמש בהן כדי להגיע לשינוי שאתם רוצים לראות בעולם:

   

  1. יש להבין שאין מציאות אובייקטיבית, אלא רק סובייקטיבית. במילים אחרות, אנחנו רואים את העולם דרך מערכת מסננים אישיים, הנצבעים על ידי ההיסטוריה האישית שלנו (כמו גם על ידי המורשת הרגשית). חוויות הילדות שלנו, למשל, כמו גם חוויות הבגרות, ההשפעות שספגנו, הספרים שקראנו והאנשים שנקשרנו אליהם, מתמזגים כולם ליצירת העדשות שדרכן אנחנו מתבוננים על העולם.

   

  תפקידו של כל בן אנוש הוא להרהר באופיים של המסננים דרכם הוא רואה את העולם, ולהבטיח לעצמו שהוא אכן מתבונן באמת. אם הראייה שלנו מעוותת ולא מדויקת, אנו צריכים לעבוד על עצמנו כדי לנקות את העדשות ולהשיב לעצמנו את הפרספקטיבה הנכונה.

   

  2. יש להפסיק לשחק את "הקורבן". רבים מאיתנו מאמצים את תפקיד הקורבן ולא מצליחים להשתחרר ממנו, כי הוא הופך לחלק מהזהות שלנו. כולנו מכירים אנשים שאוהבים להצביע על הזולת ולומר "הוא עשה לי את זה", או "אני מצוי בנסיבות האלה בגלל הבוס, בן/בת הזוג, הכלכלה..." העובדה היא שכל אחד מאיתנו התברך ביכולת לשלוט על גורלו. לכל אחד מאיתנו יש הכוח להתעלות מעל לנסיבות הנוכחיות ולהביא את החלומות והדמיון אל תוך עולם המציאות.

   

  3. יש לאבחן, לבדוק ולתקן באופן שוטף. בחינה עצמית דורשת תהליך תלת-שלבי: ראשית, חייב אדם לאבחן מה מצבו בחיים. תהליך זה כולל פיתוח תפיסה של העוצמות הפנימיות שלו כמו גם של החולשות, וקביעה מה אנחנו עושים נכון ואיפה אנחנו טועים. בשלב השני יש לערוך בדיקה של הנתונים והעדויות. צריך לנתח אותם ולתת להם לחלחל אל תוך התודעה.

   

  ולבסוף, חייבים לשקוע עמוק בתוך עצמנו כדי למצוא את העוז לתקן את ההתנהגות שגורמת לנו להגביל את עצמנו. רבים מדי מאיתנו ממעיטים בערך עצמם, ורק כשמגיעים לגיל שיבה מגיעה ההכרה מה היינו יכולים להיות. לכל אחד מאיתנו ישנה היכולת לתרום לעולם ולשפר את עצמנו תוך כדי התהליך. רבים מאיתנו ויתרו על החיים שדמיינו לעצמם כשהיו צעירים. אבל הזמן לשנות הוא עכשיו.

   

  4. יש להבין שהתכונות הרעות שאנו מזהים בזולת הן לעיתים תכופות השתקפויות של האני העמוק ביותר שלנו. הנה נקודה שממש מרתקת אותי: אם היינו בני אדם מפותחים באופן מושלם ומלאי הגשמה עצמית, והיינו חשים רק אהבה לכל הסביבה, לא היינו יכולים בשום אופן לראות דברים שאינם מושלמים באנשים הסובבים אותנו. זאת אחת האמיתות האוניברסאליות בכל הנוגע לשליטה על עצמנו: ככל שאנחנו לומדים להכיר ולכבד את עצמנו, כך נצליח לראות טוב יותר את התום והאור באנשים סביבנו, גם אם בעבר האמנו שהם רעים, קטנוניים או זועמים.

   

  העובדה שאנחנו רואים בהם את התכונות השליליות היא לעיתים קרובות השתקפות של תכונות שליליות בנו שדורשות טיפול. הרעיון הזה איננו קל לעיכול במבט ראשון, אבל אם באמת נבין אותו, נוכל לצאת לדרך חדשה וליצור לעצמנו את החיים הטובים ביותר שאנחנו יכולים לחוות.

  תרגום: לילית וגנר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שינוי עכשיו. רובין שארמה
  צילום: סי די בנק
  שחקו נכון את המציאות. בהצלחה
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים