שתף קטע נבחר

יום ירושלים: תקציבים חדשים ופקקים רגילים

העבודות הממושכות בכבישי העיר נפסקו, הרחובות נוקו והדגלים נתלו: ירושלים חוגגת 38 שנים לאיחודה. העיר, שסובלת מעזיבה של צעירים ונטישת עסקים, מקווה לקבל תקציב מיוחד שיחייה אותה מחדש. בינתיים היא חושפת נתונים מעודדים על ילודה ושיגשוג ומתפארת: ירושלים היא העיר הצעירה במדינה

העבודות לפיתוח הכבישים בירושלים הופסקו היום (יום א') למשך היומיים הקרובים לרגל חגיגות יום ירושלים, על מנת שהמבקרים הרבים שצפויים להגיע לבירה יוכלו ליהנות משקט יחסי - כזה שלא היה מנת חלקם של הירושלמים לאחרונה.

 

העיר מוכנה לחגיגות: רחובות העיר מקושטים בדגלים והאנדרטאות והצירים הראשיים נוקו למשעי. האירועים לציון 38 שנים לאיחודה של העיר ייפתחו רשמית בשעה 17:30, עם תחילת "מצעד ההתיישבות העובדת" במעמד נשיא המדינה משה קצב, ראש העיר אורי לופוליאנסקי, שרים וחברי כנסת.

 

התהלוכה תצא מרחבת העירייה שבכיכר ספרא, ויטלו בה חלק חוגגים מהמועצות האזוריות, חיילים, רקדנים, שחקני תיאטרון ועוד רבים אחרים שיצעדו עד לגן סאקר. לצעדה החגיגית משמעות נוספת כמובן: פקקים ועומסי תנועה קשים צפויים במרכז העיר עקב חסימת הצירים.

 

עוד קודם לכן, בשעה 14:00, העניק ראש העיר בכיכר ספרא. אותות הוקרה לשוטרים וחיילים מצטיינים. בצהריים חילקו שם מיץ תפוזים חינם.

 

בשעה 20:30 בערב תחל בבריכת הסולטאן הופעה של שרית חדד, יזהר אשדות, קובי אוז, שלומי שבת וזהבה בן שתחגוג גם מלאת 20 שנה ללהקת "אתניקס".

 

במזרח ירושלים אין חגיגות. שם נתלו הבוקר דגלים שחורים בכפרים עיסאוויה ג'בל מוכבר ובמחנה הפליטים שועאפט ועל הבתים צויירו ססמאות כגון "ירושלים- בירת פלסטין".

 

לרגל יום ירושלים פירסמה העירייה נתונים מעודדים על העיר. כך למשל מציינת העירייה שלמעלה מעשרה אחוזים מאוכלוסיית המדינה הם תושבי ירושלים. בעירייה מציינים גם שהשנה נולדו בירושלים יותר תינוקות מאשר בתל אביב, חיפה וראשון לציון יחדיו. עם זאת, העירייה לא מציינת האם מדובר ביהודים, חרדים או בערבים, ובוודאי יש לה סיבות לכך.

 

בעירייה מציינים גם שירושלים היא העיר הצעירה ביותר בארץ כש-53 אחוזים מתושביה הם בני 24 ומטה. עובדה זו מעודדת למדי אם מתעלמים מכך שאחרי גיל 24 רוב הצעירים עוזבים את העיר למקומות אחרים.

 

ועוד קצת נתונים

 

שוק הנדל"ן בירושלים פורח. בתחילת הרבעון הראשון של 2005 חלה עלייה של 96 אחוזים במספר הדירות שנמכרו בעיר בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. באפריל חלה עלייה של 40 אחוז בלינות של תיירים בעיר ביחס לאפריל אשתקד.

 

בירושלים, למי שרוצה לדעת, יש 212 צמתים מרומזרים 51,500 פנסי רחוב, 1,425 פארקים וגנים ציבוריים וכ-2,000 אתרים ארכיאולוגים. השם הפופולארי בקרב תלמידי כיתות א' הוא דניאל לבנים ועדן או שירה לבנות. במגזר הערבי זה מוחמד לבנים ואיה לבנות.

 

ראש הממשלה אריאל שרון הודיע שבכוונתו להביא לאישור הממשלה תוכנית כוללת לפיתוח וקידום העיר. במסגרת התוכנית, שנועדה להילחם בעזיבה של צעירים ונטישת עסקים, תקבל העיריה תקציב מיוחד בסך של 40 מיליון שקל בשנה.

 

התוכנית מציעה, בין השאר, מלגות והטבות לסטודנטים שיסכימו להישאר בעיר לאחר תום לימודיהם, תמריץ לזוגות צעירים שיעברו לעיר בדמות מענק חינוך וסיוע בטיפול בילדים, וכן סיוע בארנונה ליזמים שיעבירו את עסקיהם לירושלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דפנה מרוז החברה להגנת הטבע
העיר לבשה חג. מגדל דוד (ארכיון)
צילום דפנה מרוז החברה להגנת הטבע
צילום: חיים צח
פקקים ברח' הלל
צילום: חיים צח
צילום: איי אף פי
המתח המתמיד
צילום: איי אף פי
מומלצים