שתף קטע נבחר

צה"ל: הרגנו את ראש הג'יהאד באזור ג'נין

חיילי צה"ל כיתרו מאז שעות הבוקר מבנה בו שהה מנהיג הג'יהאד, מרווח כמיל, ולאחר חילופי אש הרגו אותו. בחילופי האש נהרג שוטר פלסטיני - פעיל הפתח. חייל נפצע קל מרסיסים בתקרית. לאחר האירוע יצאו מאות מתושבי קבטיה לרחובות וקראו: "נקמה, נקמה". גורם ביטחוני פלסטיני ל-ynet: לאחר הפעולה בקבטיה יקשה עלינו לשמור על הרגיעה באזור

קץ הרגיעה? כוחות צה"ל הרגו הבוקר (יום ג') בקבטיה את ראש הג'יהאד האיסלאמי באזור ג'נין, מרווח כמיל, שתכנן להוציא פיגועים לישראל. כמיל, בכיר בג'יהאד האסלאמי, היה היעד למבצע שנמשך משעות הבוקר. הפלסטינים מציינים כי זכארנה, שוטר פלסטיני ופעיל פתח, הצטרף לחילופי האש שהתפתחו במקום ונורה למוות מאש החיילים. במהלך הפעילות נפצע קל חייל צה"ל מרסיסים ופונה לבית החולים "העמק" בעפולה.

 

עם תום הפעולה לאחר שהחיילים זיהו כי כמיל אינו עוד בחיים לאחר שהמבנה קרס עליו, נסוגו מהעיירה. מייד אחר כך יצאו לרחובות כמה מאות מתושבי העיירה וסביבתה שמחו נגד הפעולה. ההמונים נשאו את גופתו של בכיר הג'יהאד במרכז ג'נין וקראו: "נקמה, נקמה בישראל". בסוף המסע הובאה הגופה לבית החולים.

 

משעות הבוקר פעלו כוחות מיוחדים של צה"ל - דובדבן, אגוז ונח"ל בכפר קבטיה שליד ג'נין במאמץ לאתר מבוקשים. במהלך הפעילות צרו הכוחות מסביב לבית שבו התבצרו המבוקשים. הכוחות קראו להם לצאת, אך המבוקשים ירו לעברם והחיילים השיבו באש. 

 

במשך הפעילות, שניים מהמבוקשים הסגירו את עצמם, אך המבוקש הבכיר כמיל סירב לצאת והמשיך לירות לעבר הכוחות. צלפים של צה"ל ירו לעברו והרגו אותו. על-פי הפלסטינים, בפעולה נפצעו עוד ארבעה פלסטינים. בסמוך לגופתו של כמיל נמצאו M16, אקדח ורימון.

 

כמיל היה היעד למבצע המעצרים שהחל בשעות הבוקר. במקביל למצור על הבית, החלו ברחבי הכפר הפרות סדר שכללו ירי אל החיילים, ובמהלכן השיב הכוח באש.

 

הפלסטינים מאשרים כי כמיל שהה עם ההרוג השני זכארנה בבית כאשר הגיחו לעברם מארבעת כיווני הבית חיילי צה"ל והחלו לפתוח לעברם באש. זכארנה, פעיל פתח, הוא גם שוטר במשטרה הפלסטינית.

 

שכנים ועדי ראייה מדווחים כי לאחר קריאה ראשונה למתבצרים להסגיר את עצמם, פתחו חיילי צה"ל באש מאסיבית תוך ירי מרגמות וירי מן האוויר לעבר המבנה. עדי ראייה ושכנים מציינים כי הדיירים במבנה נצמדו אל הרצפה בדירותיהם וכי הצבא לא איפשר יציאה מסודרת ובטוחה של השכנים והדיירים מהאזור.

 

במחבוא: פעיל פתח ופעיל ג'יהאד יחדיו

 

גורמים פלסטינים אומרים ל-ynet כי אין זה מפתיע שבמבנה הסתתרו יחד פעילי פתח ופעילי ג'יהאד אסלאמי. בתחילת השבוע פרסמו גדודי חללי אל-אקצה ופלוגות אל-קודס, הזרועות הצבאיות של הפתח ושל הג'יהאד האסלאמי, הודעה משותפת ולפיה הם מקימים חוליות משותפות על מנת להגיב על פשעי ישראל. הפעילים וביניהם זכרייה זביידה הודיעו גם כי הם מסרבים למסור את נשקם למנגנוני הביטחון הפלסטינים. כאמור, הבוקר נהרגו שניים מפעילי שני הארגונים.

 

מקור ביטחוני פלסטיני אומר ל-ynet כי ג'נין היתה אחד האזורים השקטים ביותר מאז תחילת ההודנה וכי גדודי חללי אל-אקצה באזור הקפידו לשמור על הוראות ההנהגה הפלסטינית ועל הרגיעה, אולם לדבריהם לאחר פעולה זו יקשה הדבר על אנשי הביטחון הפלסטינים לשמור על השקט באזור. יחד עם זאת, אמר הגורם הביטחוני כי אנשי הביטחון הפלסטינים יעשו הכל כדי למנוע את ההידרדרות שלדבריו משרתת את אותם גורמים בממסד הצבאי הישראלי שאינם מעוניינים בהצלחת הרגיעה ואינם מעוניינים בהצלחת תוכנית ההתנתקות.

 

ברשות הפלסטינית לא קושרים בין ההסלמה בצפון הגדה לבין ההתדרדרות ברצועה. לדבריהם, הפעולה בגדה היא יוזמה ישראלית ללא כל אירוע פלסטיני שהצדיק פעולה מן הסוג הזה.

 

מתקפת קסאמים בשדרות

 

גם בדרום הולכת וקורסת הפסקת האש. כוחות צה"ל הרגו אדם שרץ מכיוון רפיח המצרית לרפיח הפלסטינית. ככל הנראה, התכוון האיש להבריח אמצעי לחימה. כוח בציר פילדלפי פתח לעברו באש והוא נהרג. צה"ל ערך סריקות.

 

לפחות שתי רקטת קסאם נחתו ב-7:00 בבוקר בשדרות. אחת מהן פגעה פגיעה ישירה בבית מגורים סמוך לבית הספר "רבין" בעיר וגרמה נזק למספר דירות. אם ושתי בנותיה בנות שש ו-18 ששהו בדירה שנפגעה לקו בחרדה ופונו לבית החולים ברזילי באשקלון.

  

במקביל לפגיעה בדירה, נחתה רקטה נוספת בשטח פתוח באזור אחר של שדרות, לא הרחק מביתו של ראש העירייה, אלי מויאל. חוקרי המשטרה הגיעו למקום הנפילה ובמקביל פועלים כוחות אחרים לנסות ולאתר את מקומות הנפילה הנוספים שדווחו על-ידי התושבים.

  

אחת הרקטות פגעה בביתה של משפחת מלך בשדרות, כשכל בני המשפחה שהו בבית באותו זמן. "שמענו פיצוץ חזק", הם סיפרו, "כל הבית רעד ורקטת הקסאם פגעה בקומה השנייה של הבית וגרמה לנו לנזק רציני מאוד. זה היה נס ממש מה שקרה פה. אבל כולנו חרדים מאוד ולא משתחררים מהירי הזה וקשה לי אפילו לדבר על זה". כעת נמצאים בבית המשפחה אנשי מד"א ומשטרה ונציג העירייה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הגופה נישאה ברחובות ג'נין
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
לחימה בג'נין. ארכיון
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
זביידי. יגיב?
צילום: רויטרס
מומלצים