שתף קטע נבחר

האוצר: נגביר את הביקורות בישיבות ובעמותות

החשב הכללי מכחיש את הצהרתו של יו"ר ועדת הכספים, לפיה המדינה תצמצם את מספר הביקורות שהיא עורכת בעמותות ובישיבות מ-4 פעמים בשנה לפעם ב-3 שנים. מצהיר: "להפך, אנחנו מגבירים את הפיקוח, ומתכוונים לבצעו בעצמנו"

משרד האוצר לא יצמצם את מספר הביקורות שהוא עורך בעמותות ובישיבות, ואף יעלה את התדירות שלהן. כך מבהיר החשב הכללי באוצר, ירון זליכה, במכתב ששלח שלשום ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה).

 

כמו כן, הודיע זליכה כי מעתה יערכו כל הביקורות על ידי פקידים ורואי חשבון ממשרד החשב הכללי עצמו.

 

הרקע למכתב הן ההצהרות של ליצמן לפני כשבוע בתקשורת, לפיהן קיבל התחייבות בכתב מזליכה להקטין באופן דרסטי את מספר הביקורות הללו ולערוך אותן מעתה רק פעם ב-3 שנים.

 

עד כה, נערכו 4 פעמים בנשה ביקורות על ידי נציגי משרדי הממשלה, כולל פקידים ורואי חשבון ממשרד האוצר, רשם העמותות, הביטוח הלאומי וגופים נוספים, ביקורות כדי לבדוק את הניהול הכספי בעמותות הנתמכות בידי הממשלה, כולל ישיבות דתיות וכוללים. 

 

"בתגובה לפרסומים, ברצוני להבהיר כי לא קיימת כל התחייבות לערוך ביקורות בישיבות רק אחת ל-3 שנים", כתב זליכה לליצמן, "ההפך הוא הנכון: השינויים שהונהגו בשנה האחרונה הגבירו משמעותית את יכולת הפיקוח והבקרה. כמו כן, החלטתי כי מעתה ייערך הפיקוח על מוסדות המקבלים תמיכה ממשלתית על ידי מטה החשב הכללי עצמו, כיוון שעד כה בוצעה הביקורת בידי גורמים שונים, ללא תיאום ביניהם, ולכן היא הייתה יעילה פחות.

 

"בהזדמנות זאת גם הגבלנו את שיעור הוצאות ההנהלה בעמותות, כדי לעקר את התופעה הפסולה של הפניית כספי משלם המסים למימון תקורות על חשבון התמיכה בנזקקים. הנני בטוח כי גם לך, כיו"ר ועדת הכספים, חשוב לוודא כי כספי המדינה מועברים רק למטרות שלשמן נועדו", כותב זליכה.

 

בקהילה החרדית מתרעמים זה תקופה ארוכה על "הטרדות" מצד נציגי הממשלה המבקרים את הישיבות. לטענת ליצמן, אין כל צורך לבצע חקירות פנימיות בישיבות בתדירות כה גבוהה, הגם שלא נמצאו לאחרונה שום ממצאים על ניהול לא תקין של הכספים בישיבות. לפני כשבועיים הודיע ליצמן, כי אם לא יושג הסכם שבמסגרתו יוסר "הסיוט" ממוסדות התורה, ועדת הכספים תפסיק לאשר העברות תקציביות בתוך משרד החינוך.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל הדרי
זליכה: "לא הבטחתי, להפך"
צילום: ישראל הדרי
צילום: סבסטיאן שיינר
ליצמן: "זליכה הבטיח להפסיק את הסיוט"
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים