שתף קטע נבחר

שלמה נחמה: רפורמת בכר תיפגע בשכבות החלשות

יו"ר בנק הפועלים, מנכ"לית בנק לאומי והיו"ר לשעבר של דיסקונט מתחו ביקורת קשה על הרפורמה המוצעת בשוק ההון, שלדבריהם תסכן את חסכונות הציבור

ראשי הבנקים הגדולים הופיעו היום (ג') בפני ועדת הכספים של הכנסת והתייחסו לדו"ח בכר, לרפורמה בשוק ההון. יו"ר בנק הפועלים, שלמה נחמה, אמר כי "מעבדת הניסיונות של האוצר פוגעת בראש ובראשונה בשכבות החלשות ובמעמד הביניים שלא יהיה להם כסף לשלם על ייעוץ נכון לניהול חסכונותיהם, והם יהיו המפסידים העיקריים של הרפורמה".

 

נחמה ציין, כי שר האוצר, בנימין נתניהו, "הגדיר את הדו"ח כ'ניתוח פולשני', וכולנו מכירים את הסיכונים וההשלכות הכרוכים בניתוח כזה - במקרה ותהיה טעות, לא ניתן יהיה לתקנה".

 

נחמה ציין כי רפורמה מסוג זו נכשלה בבריטניה, לאחר שהציבור שילם מחיר יקר בעד ניהול החסכונות שלו.

 

מאור: ועדת בכר מציעה ניתוח לב פתוח

 

מנכ"ל בנק לאומי, גליה מאור, אמרה כי "ועדת בכר מציעה ניתוח לב פתוח למערכת הבנקאית תוך לקיחת סיכונים גדולים ובלתי הפיכים. במקום להתחיל את הניסוי המעבדתי כמו שעושים ברפואה, בתחילה על בעלי חיים ורק לאחר מכן על בני אדם, כאן מציעים לעשות את הניסוי קודם כל על בני אדם, והמשמעות היא - סיכון חסכונות הציבור. 

 

"מדובר במהלך עצום, המעביר 250 מיליארד שקל בין גופים עסקיים. התהליך נטול הדרגתיות, אין חזרה אחורה, אין תוכנית מילוט, אין ניסוי מוקדם שמאפשר שינויי כיוון והתאמות הכרחיות. במקום לאפשר לבנקים להמשיך ולהיות חלק מהשחקנים בשוק משוכלל, מחליטים כי עליהם לצאת מהשוק לחלוטין. בניגוד לנעשה עם תאגידים ריאליים בהם הוגבלה רמת האחזקה המקסימלית של הבנקים, כאן הוחלט כי הבנקים לא יהיו במשחק", אמרה מאור.

 

היא הוסיפה שצריך לערוך את הרפורמה באופן שקול ומדוד כגון מכירת חלק מהקרנות והקופות ולא את כולן, ולקבוע נקודת מבחן לאורך יישום הרפורמה. "לבנקים יש מערכת הפצה מצוינת ואנו רוצים לשמר אותה. הרפורמה מציעה שבסופו של דבר הלקוחות ישלמו בעבור מערכת ההפצה, דבר שאינו עומד במבחן טובת הציבור", אמרה מאור.

 

אריה מינטקביץ', לשעבר יו"ר בנק דיסקונט, יצא נגד מערכות הפיקוח השונות וטען שחלק מהבעייתיות במערכת הבנקאית היא שיש יותר מדי רגולטורים, אשר כל אחד מהם מושך את הסמיכה לצד שלו, ובסופו של דבר הציבור מפסיד.

 

מינטקביץ' שאל מדוע עד כה אף רגולטור לא הוביל ליצירת שקיפות בקופות הגמל, דבר שניתן היה לעשות בתוך 24 שעות על ידיי החלת תקנות הרשות לניירות ערך של חברה נסחרת על הקופות, כך שהציבור היה יכול לקבל מידע ולפיו לקבל החלטות טובות יותר. "לא תיתכן תחרותיות על ידי הוצאת שחקנים מהמערכת אלא רק על ידי הוספת שחקנים למערכת", אמר מינטקביץ'.

 

"אפליה מתקנת לטובת הבנקים הבינוניים"

 

דוב קוטלר, מנכ"ל בנק אגוד, טען כי "יש לבצע אפליה מתקנת ברפורמת בכר לטובת הבנקים הבינוניים כדי לתת להם יתרון יחסי ורק כך נשיג יתרונות לטובת הצרכנים".

 

לדבריו, אחד השינויים האפשריים ברפורמה הוא קביעת נתח שוק מקסימילי מסוים מהקופות והקרנות, כגון 5% או 7%. מהלך כזה יביא לדבריו, הכפלת מספר המתחרים בהשוואה למוצע על ידי ועדת בכר ולאחר מספר שנים ניתן יהיה לבחון איך הדבר השפיע על שוק ההון.

 

נשיא לשכת סוכני ביטוח, יוסי מנור, אמר בוועדה, כי "אסור לתת לבנקים לשווק ביטוח". לדבריו, כי כבר היה ניסיון כושל במכירת ביטוח על ידי הבנקים למשכנתאות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
נחמה. "מעבדת הניסיונות של האוצר"
צילום: שאול גולן
צילום: צביקה טישלר
מאור. "ניתוח לב פתוח"
צילום: צביקה טישלר
מומלצים