שתף קטע נבחר

חדש ברשת הישראלית: ערוץ טלוויזיה לוחמת

היום עלה לרשת אתר actv.co.il, המציע במה לקולות אלטרנטיביים, שאינם נשמעים בתקשורת הממסדית, וישדר סרטים קצרים, קליפים ואפילו שידורים חיים ממוקדי תרבות, אמנות וחברה

היום (ה') עלה לרשת אתר acTV, המשדר סרטים קצרים וכתבות בנושאים חברתיים, סביבתיים, זכויות אדם, זכויות בעלי חיים, וידאו ארט, קליפים ועוד. זאת, עם פתיחת פסטיבל האקטיביזם 2005, שנפתח היום בלוד, ויימשך שלושה ימים.

 

לדברי מומו יואל, מנהל האתר, acTV מבקש "למלא צורך של מגזרים ויחידים, שקולם אינו נשמע בכלי התקשורת המסחריים והממסדיים". הוא מקווה כי השידורים באתר יעוררו מודעות ציבורית לבעיות חברתיות וסביבתיות באמצעות מעקב אחרי ההתקדמות, או הנסיגה בטיפול בהן.

 

באתר ניתן לצפות בסרטונים, המחולקים על פי קטגוריות, כמו אזרחי וחברתי, סביבה, זכויות בעלי חיים, וידאו ארט, נוער ומוזיקה, וכן שידורים חיים מפסטיבל האקטיביזם. הנושאים בהם עוסקים הסרטים הם זכויות מיעוטים, בהם מהגרי עבודה, בדואים ומזרחים, נישואין אזרחיים, סרבנות, גלובליזציה, בעיות בערים מעורבות, גדר ההפרדה, מחסומים, חיים בצל הכיבוש, הריסות בתים ועוד.

 

הגולשים מוזמנים לצפות בסרטים באמצעות שידור Castup המבוסס על Media Player של מיקרוסופט, כאשר ניתן גם לשלוח קטעים הלאה לחברים או להוסיפם לרשימת צפיה אישית. 

 

האג'נדה היא של הארגונים

 

יואל, פעיל חברתי, הוא חבר בוועד המנהל של אינדימדיה ובין מקימי הארגון, וכיום הוא מכהן גם כיו"ר עמותת קהילה, אמנות ותקשורת, שהפיקה בעבר שני פסטיבלים של סרטים קצרים לא מסחריים מהעולם. הוא עוסק, על פי עדותו, בהנחיה, הוראה והפקת טלוויזיה ווידאו לארגונים חברתיים וסביבתיים זה מספר שנים.

 

לדבריו, הוא השקיע באתר מכיסו הפרטי, וזאת, עקב הצורך הדחוף, לדעתו, במתן במה לתכנים ומגזרים בחברה הישראלית שלא זוכים לייצוג הולם בתקשורת הממסדית. "אנחנו נקיים מעקב שוטף על מאבקים חברתיים וסביבתיים, כמו קמפיין חוצה ישראל למשל, נעקוב אחרי התפתחויות, נעלה סרטים ונמשיך להציג אותם באתר".

 

"אין לנו אג'נדה עצמאית ואנו שואפים לספק לארגונים החברתיים אמצעי נוסף לתיעוד הפגנות, כנסים ופעילויות אחרות ולהביא את המידע לידיעת הציבור", הוא אומר. לדבריו, על אף שהוא עומד בקשר עם מספר ארגונים, הוא מקיים איתם שותפות תוכנית בלבד, ואין ארגון זה או אחר שעומד מאחורי האתר.

 

"לא בלב הקונצנזוס"

 

הסרטים הקיימים הופקו על ידי ארגונים, עמותות ויוצרים עצמאיים, שהמשותף להם, על פי יואל, הוא צורך ב"מרחב משתף היוצר מגוון של קולות". בין הארגונים אשר סרטיהם מופיעים באתר נמנים אדם טבע ודין, אינדימדיה, זכויות בעלי חיים ואחרים. "כרגע זה בשלב הפיילוט. בקרוב יהיו עשרות ארגונים שגם נאסוף מהם חומר מוכן, וגם נפיק להם תכנים ייחודיים".

 

"נכון שכל הארגונים האלה מפעילים אתרי אינטרנט, אך האתר שלנו יאפשר להם לבטא את המסרים שלהם בשפה טלוויזיונית", הסביר יואל.

 

האתר מפעיל כ-30 צלמים, עורכים ובמאים, שיסייעו בהפקת סרטים המתעדים את אירועי הפסטיבל ותכניו, כאשר ארגון אינדימדיה יעמיד לרשות הצוות שלוש מערכות עריכה. 

 

חלק מהמימון שהוקצב הוקדש להפקות יקרות, בהן שידורים חיים ממקומות תרבות, אמנות וכדומה, עם תשתית Upload גבוהה המיועדת לתמוך בשידורים חיים ממועדוני מוזיקה, הופעות, ערבי ספרות בבית ביאליק, כנסים וימי עיון במכללה החברתית ועוד.

 

נוסף על כך, מעוניינים אנשי האתר לאפשר לגולשים לשלוח להם תכנים רלוונטיים באמצעות האתר. "אנחנו רוצים לעודד אנשים להביע את דעתם ולדווח לנו על מנת לשתף כמה שיותר גולשים בפרויקט", הוא אומר.

 

ומה לגבי זכויות יוצרים?

 

"יש לנו אחריות משפטית מסוימת, אך נשתדל שלא לצנזר. כמובן שלא נפרסם דברי הסתה. אם יהיו תביעות - נתמודד איתן. ברור מאליו שתהיה ביקורת כאשר מדובר בארגונים המבקרים תאגידים וגופים ציבוריים. נבצע בדיקה עיתונאית כדי לראות שהכל כשר, ואם הנתונים בדוקים, אזי עשינו את עבודתנו. נשמח שיתבעו אותנו, כי זה יתן במה ציבורית לדיון".

 

פונה גם לגולשים מחו"ל

 

האתר פונה גם לגולשים ופעילים מחו"ל, וגירסה אנגלית נמצאת כעת בעבודה, וצפויה לעלות לרשת בתוך כחודשיים, כאשר בהמשך יוצע תרגום לשפות נוספות.

 

בשלב הנוכחי לא ברור מהיכן יגיע המימון להמשך הפעילות, לאור העובדה שהסכום שיואל הקציב לשרתים, אחסון המדיה ופעילויות נוספות אמור להספיק למשך שנה. "לא ברור עדיין כיצד האתר ירוויח. זו בהחלט הוצאה לא קטנה, אבל הדברים יתבהרו בעתיד, יכול להיות שחלק מהארגונים יתנו את חלקם ובהמשך אולי יהיו תכנים בתשלום, במתכונת VOD (או Video On Demand, וידאו על פי דרישה)", הוא אומר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
acTV. במה אלטרנטיבית
פסטיבל האקטיביזם 2005. שידורים חיים
מומלצים