שתף קטע נבחר

שביתת רעב בכלא מגידו: קוראן הושחת בפשיטה

ל-ynet נודע כי בעת פשיטה על תאים ואוהלים בכלא, הושחתו שלושה ספרי קוראן. האסירים: "כל הספרים נקרעו באותה צורה ובאותו מקום כמעט בספר, מה שמעיד על כך שכוונת אותו סוהר היתה להשפיל את המוסלמים". שב"ס: "כמה דפים התעופפו כשסוהר ניער את הספר אולם נראה כי הם דפים ששייכים לספר אחר". השר עזרא שביקר בכלא: "זו פרובוקציה". טיבי: "כמה סמלי שזה קורה בדמוקרטיות של ישראל וארה"ב"

האם פרשת השחתת ספרי הקוראן בכלא גוונטאנמו בקובה, שהסעירה את העולם המוסלמי, עלולה לחזור גם כאן? בכלא מגידו שורר היום (ג') מתח רב, בעקבות פגיעה בספרי הקודש.

 

אסירים פלסטינים העידו באוזני כתב ynet על שהתרחש הבוקר בכלא הביטחוני: לאחר הספירה, פשטו 260 סוהרים על התאים והאוהלים. הם הפכו את בגדי האסירים על הרצפה, שפכו שמן ומזון ולפי העדויות, נהגו בברוטאליות. מספר אסירים הושמו בבידוד. במהלך החיפוש, טענו כמה אסירים, אף קרעו אנשי שב"ס שלושה ספרי קוראן.

 

בכלא, כאמור, מתארים אווירה מתוחה. מתוך רצון למנוע הסלמה חמורה, יזמו מספר אסירים שיחה עם מנהל הכלא, שהבטיח לדבריהם למנות ועדה אשר תבדוק את טענותיהם על השחתת ספרי קוראן.

 

"אנו מקווים כי הבדיקה תהיה אמיתית ומשמעותית, שכן האסירים ממורמרים על הפרשה וזועמים", אמרו האסירים. הערב אף החליטו האסירים הביטחוניים לפתוח ממחר בשביתת רעב בלא הגבלת זמן ולהחרים את כל ביקורי המשפחות, עד שהנהלת הכלא "תמצה את הדין עם האחראים". מלשכתו של ראש הרשות, אבו-מאזן, התקשרו לעודד.  

 

ומה אומרים בשירות בתי-הסוהר? תחילה נמסר כי "במהלך חיפוש, נפרמו כמה דפים מספר קוראן שנוער. בעקבות כך הורה נציב שירות בתי-הסוהר, רב-גונדר יעקב גנות, למנהל הכלא לבדוק את האירוע, כדי שלא יישנה. בחיפוש בבית-הכלא נתגלו 31 טלפונים ניידים, מטענים, 22 דיבוריות, כרטיסי חיוג, סוללות, מכשירי הקלטה, 40 דוקרנים וכן כסף מזומן".

 

מאוחר יותר תיקנו בשב"ס את גרסתם ואמרו כי הדפים שהתעופפו מתוך ספר הקוראן היו כנראה דפים מספר אחר שכן הם היו גדולים יותר.

 

ואולם, נציגי האסירים בכלא ומחוץ לו לא משתכנעים ודוחים את תוצאות בדיקת השב"ס. הם טוענים כי אף ספר לא נלקח לבדיקה ולא מסכימים להעביר לשלטונות הכלא את הספרים שנקרעו. לדבריהם, אם היה מדובר בספר אחד, ייתכן והיו מסכימים לקבל את טענת התקלה או פרימת העמודים, אולם כאשר מדובר בשלושה ספרים שכולם נקרעים על ידי אותו סוהר - אין מקום לטענה על טעות או לטענה לפיה הדפים אינם שייכים לספר קוראן.

 

מקורבי האסירים טוענים כי מדובר במהלך מכוון של שלטונות הכלא. "אין זה מפתיע כי בתקופה האחרונה מתרבים מעשי ההתנכלות דווקא בכלא מגידו - לאור ההישגים שהשיגו שם האסירים", הסביר אחד הנציגים שמחוץ לכלא. "אפשר לאכול שם דגים ובשר אדום, לצפות בטלוויזיה באין מפריע. האסירים בבתי הכלא האחרים מבקשים להשוות את תנאיהם, ולכן הנהלת שב"ס מבקשת לפגוע בתנאים במגידו". 

 

"משחק מסוכן באש"

 

השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, ביקר בכלא בעקבות המתיחות שנוצרה, והסיק כי "מדובר בפרובוקציה". ח"כ מוחמד ברכה, שהגיע אף הוא לביקור במקום, טוען שראה במו עיניו ספר פגום, ומתכוון לדרוש הבהרות מהשר לביטחון פנים: "התלמידים הישראלים עולים על מוריהם האמריקנים בגוונטאנמו, זה משחק מסוכן באש ופגיעה קשה ברגשות המוסלמים בעולם כולו". 

 

ח"כ אחמד טיבי הגיב בזעם על הפרשה, עם פרסומה ב-ynet: "על פניו, מדובר בהתנהגות שפלה ותת תרבות. יש לחקור ולהעניש את האחראים. כל כך סימלי שהדברים האלה מתרחשים בדמוקרטיות של ארצות-הברית וישראל. פגיעה בסימלי דת והשחתת ספר קוראן הן דבר בל ייעשה, ועל כן אבקש להעלות את הפרשה לדיון דחוף בכנסת".

  

בתנועה האיסלאמית אומרים כי "אם יתברר שאכן פגעו בקוראן, זהו דבר רגיש ביותר ומסוכן". שייח' עבדאללה נימר דרוויש, מנהיג הפלג הדרומי בתנועה האיסלאמית, הסביר בשיחה עם ynet: "יש שלושה דברים שהם קו אדום עבור המוסלמי - המסגדים, הקוראן והנביא. לפני שהעניין צובר תאוצה, יש להשעות מיד את החשודים ולפתוח בחקירה מקיפה. אם יתברר שאכן עשו זאת, יש להענישם ולפרסם זאת בכלי התקשורת, שאם לא כן - אני לא רוצה לחשוב מה חלילה עלול להיות. 

 

"ספר הקוראן הוא קדוש ושמיימי עבור המאמינים המוסלמים ויותר מכך, הוא הספר הקדוש בעולם עבורנו. אם הייתי צריך להחליט אם למסור את חיי או למסור את הקוראן - הייתי מוסר את חיי. אני לא רוצה להפחיד חלילה איש, אבל ראינו מה קרה בארץ ובעולם סביב סוגיית חילול הקוראן".

 

שייח' כמאל חטיב, סגן ראש הפלג הצפוני, מסכים עם הדברים: "נראה כאילו חילול הקוראן הפך נורמה, בה נוהג כל מי ששונא את האיסלאם והמוסלמים. אי אפשר לתאר את הפשע של חילול הספר השמיימי הזה, שנחשב גם פיזית לספר קדוש שכל מי שמבקש לקרוא בו חייב להיטהר. השנאה שנוצרת בנפשם של המוסלמים בלי ספק תגרור תגובות. אם ישראל רצינית בכוונותיה לבנות גשר לעולם הערבי והמוסלמי, היא חייבת להבין שהתנהגות שכזאת לא תסייע".

 

גם בחמאס הזדרזו להגיב לידיעה. בהצהרה שפירסמה התנועה נאמר כי "לאחר האיומים על מסגד אל-אקצה, מגיע תור הקוראן. לא נשב בחיבוק ידיים נוכח הפגיעה בקודשי המוסלמים והזלזול ברגשותיהם".


פורסם לראשונה 07/06/2005 17:05

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי נחמיאס, רענן בן-צור ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הספרים שנפגעו
צילום: רענן בן צור
כלא מגידו (ארכיון)
צילום: רענן בן צור
צילום: עטא עוויסאת
"רגיש ומסוכן". שייח' דרוויש
צילום: עטא עוויסאת
צילום: חיים צח
"פרובוקציה". עזרא
צילום: חיים צח
מומלצים