שתף קטע נבחר

מופז בא לחומש וזכה למטח גידופים

"דיקטטור", "פחדן" ו"יהודי אינו מגרש יהודי" הן רק חלקן המתון של הקריאות בהן נתקל שר הביטחון, בבואו לפגישה עם התושבים העומדים להתפנות. "אנו מרגישים כאילו נאנסנו פעמיים", אמרו לו. בשא-נור הסמוכה החרימו את הפגישה: "זה תרגיל תקשורתי ציני"

נכנס לגוב האריות: תחת אבטחה כבדה הגיע אחר הצהריים (יום ג') שר הביטחון שאול מופז לביקור בהתנחלות חומש שבצפון שומרון, המיועדת לפינוי במסגרת תוכנית ההתנתקות. גם כאן, כמו בביקורו האחרון בגוש קטיף, ציפתה לשר קבלת פנים עוינת. מופז היה אמור להיפגש גם עם תושבי ההתנחלות שא-נור, אך הם החליטו להחרים את הפגישה.

 

עוד בטרם הגיע מופז למפגש שתואם מראש עם תושבי חומש, התחממה האווירה. כאשר נכנס למקום, התלהטו הרוחות אף יותר. "דיקטטור", "פחדן", "דם יהודי אינו הפקר", "יהודים לא יילכו כצאן לטבח" ו"יהודי אינו מגרש יהודי" הן רק חלקן המתון של הקריאות שהטיחה קבוצה של תושבים בשר הביטחון.

 

אתי רוזנבלט שמתגוררת בחומש 20 שנה שאלה את השר מופז: "במצב הנוכחי אני מרגישה שנאנסתי פעמיים. פעם אחת על ידי ממשלה אטומה שמגרשת אותי מהבית מבלי לדבר איתי בכלל, אחרי שבאתי לכאן בשליחותה, והפעם השנייה כאשר חומש עברה תקופה של אינתיפאדה קשה...".

 

"אם לא יהיה לי סידור הולם ומכובד למקום ביום פקודה, אני מודיעה לך - אני מתבצרת בבית שלי ועם זה תצטרכו להתמודד. זה יהיה קשה יותר מאשר להתמודד עם הצעירים פה בחוץ", הוסיפה רוזנבלט.

 

תושב אחר, נתי שילה, חובש כיפה, אמר למופז: "אני גר פה עוד לפני שהיית שר ביטחון. מכל קצוות העולם הגיעו ליישוב הזה על מנת לחיות כאן. הבטן שלי מלאה אבל הדבר הראשון שרציתי להגיד לך הוא על הזלזול הבוטה באנשים. יש פה שחיתות של משפחה אחת ששייכת למפלגה שלך.... אנו מביטים קדימה. אנחנו נהיה פה ואתה לא יודע איפה תהיה", הוסיף שילה.

 

דב אוקנין, שמתגורר בחומש משנת 1992. "בחמש השנים האחרונות הפקירו אותנו. אני יוצא מהבית לכיוון העבודה וזה כמו שאני יוצא למלחמה. בעבודה אני נלחם על הפרנסה ובדרך חזרה אני נלחם להגיע הביתה... כל השנים האמנו שאנו עושים דבר טוב. הפרחנו את השממה".

 

מיכאל מנשרוב, שמתגורר 13 שנים בחומש, אמר למופז: "ראיתי באיזה התלהבות חתמת על נושא גירוש יהודים. אני בן 66. אתה חתמת על הגירוש שלי. לאן אתה מגרש אותי? אליך לכוכב יאיר? מה שעשו גרמנים אתם לא צריכים לעשות. אתה והבוס שלך אכזבתם אותי זה בושה".

 

במהלך כל הפגישה חייך השר מופז באי נוחות. הוא לא ענה לשאלות התושבים אבל אמר, בין היתר: "אני מקווה שבשבועות הקרובים תקבלו את התשובה לאן אתם עתידים לעבור... באתי לכאן כיוון שביקשו ממני לשוחח איתכם. המהלך הזה קשה וכואב. הוא לא קל לאיש. מרגע שהתקבלה החלטה צריכים לראות איך מבצעים אותה בצורה הטובה ביותר.

 

"הבנתי ש-30 משפחות מוכנות לעבור באופן קהילתי. ישנם כמה אופציות ואחת מהם זה איזור יד חנה. אני מקווה שבשבועות הקרובים תקבלו את התשובה לאן אתם עתידים לעבור. נעשים מאמצים גדולים מאוד על ידי ממשלת ישראל בימים האלו ובימים הקרובים".

 

כאשר ביקש להמשיך ולדבר צעקו לעברו חלק מהתושבים ואחרים עזבו את המקום בטענה שלא נתן להם תשובות.

 

"תרגיל תקשורתי ציני"

 

אתמול, בסקירה ביטחונית בכנסת, הפנה השר מופז קריאה אישית למתנחלים: פנו את הילדים עוד לפני ההתנתקות, ביקש מהם, "כדי לחסוך להם את הטראומה". הוא שב והבהיר כי הנשק ייאסף מן התושבים בסמוך למועד הפינוי, אפילו בכוח.

 

תושבי שא-נור, שהחרימו את הפגישה, אמרו: "מופז מגיע לסיור בתרגיל תקשורתי ציני. מופז היה צריך להגיע לפה כדי לשמוע ולראות את הסכנות שבהתנתקות עוד לפני שהפך את עורו במאה ושמונים מעלות כדי להישאר שר ביטחון. כשמנסים לבצע אונס קבוצתי באישה היא לא מדברת עם האנסים כיצד יבצעו את זממם, אלא מנסה למנוע את האונס הזה וזה מה שאנחנו נעשה, נמנע את פשע הגירוש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מופז בגוב האריות תחת אבטחה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
תושב המקום מורחק
צילום: רויטרס
צילום: אלכס קולומויסקי
לא נלך? לכוכב יאיר? חומש (ארכיון)
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים