שתף קטע נבחר

יוזמה: קטינים שיחסמו כבישים בעידוד הוריהם - יוצאו מחזקתם

בכיר בפרקליטות: נשקלת האפשרות להכריז על קטינים שהפרו את הסדר במסגרת המאבק בהתנתקות, והוריהם לא יפעלו לשחררם ממעצר - כעל "נזקקים". המשמעות: פקידות סעד יוכלו להוציאם מחזקת הוריהם

מסלימים את המאבק בחוסמי הכבישים: הורים שמעודדים את ילדיהם להפר את הסדר או לחסום כבישים במסגרת ההתנגדות לתוכנית ההתנתקות, או כאלה שאינם פועלים לשחרר את ילדיהם שנעצרים במהלך פעולות דומות, מסתכנים בהוצאת ילדיהם מחזקתם - כך עולה מתוכנית שנשקלת בימים אלה בפרקליטות.

 

גורם בפרקליטות אמר היום (יום ג') שהפרקליטות שוקלת להפעיל פקידות סעד, שיפנו לבתי משפט ויבקשו להכריז על אותם קטינים כעל "קטינים נזקקים".

 

לפי חוק הנוער, רשאיות פקידות הסעד לפנות לבית המשפט ולבקש להכריז על קטין המוזנח על ידי הוריו כעל "קטין נזקק". הזנחה במקרה זה היא גם מצב שבו קטין מעורב באופן שיטתי בעבירות על החוק, והוריו אינם מתערבים ואולי אף מעודדים אותו להמשיך.

 

במסגרת מבצע "ניסוי כלים" שארגנו מתנגדי ההתנתקות לפני כשבועיים נעצרו עשרות מתפרעים. 14 מהם עדיין נתונים במעצר; 7 מהם קטינים ומתוכם 5 צעירות שעד שלשום סרבו להזדהות וגם עכשיו נותרו במעצר נוכח סירובן לחתום על תנאי שיחרורן. התוכנית שנשקלת בפרקליטות היא אחת התגובות הנשקלות כפיתרון לאותן קטינות, שהוריהן נמנעו במשך זמן רב מליצור עימן קשר ישיר כדי שלא לחשוף את זהותן ממניעים אידאולוגיים.

 

לדברי הגורם, מאז תחילת 2005 ועד תחילת יוני נעצרו כ-715 אנשים בחשד להפרות סדר, מתוכם - 348 קטינים. נגד 289 מתוך העצורים הוגשו כתבי אישום, מתוכם - 91 קטינים.

 

הנחיה: אפשרו חופש ביטוי מירבי

 

בפרקליטות בוחנים גם פיתרון אפשרי לנזק הרב שגורמים מתנגדי ההתנתקות לרכוש. הגורם הבכיר בפרקליטות גילה כי נשקלת ברצינות האפשרות להגיש נגדם תביעות אזרחיות.

 

תביעה אזרחית אחת כבר הוגשה נגד חיים פנירי, שהזעיק כוחות משטרה וביטחון רבים אל יער רמות שבירושלים ודיווח על חטיפה שלא הייתה, במטרה להתיש את כוחות הביטחון והמשטרה.

 

בתוך כך שיגרה הפרקליטות הנחיות לצמרת המשטרה ולפרקליטי המחוזות לפיה עליהם לעשות הכל כדי לשמור על חופש ההפגנה והביטוי של מתנגדי ההתנתקות.

 

המשטרה למשל הונחתה שלא להחרים שלטים עם חומרי הסברה של מתנגדי ההתנתקות אלא על פי אישור שיתקבל מפרקליטות המדינה. בנוסף, נאסר למנוע כניסת אוטובוסים ונאסר למנוע כניסת אנשים למקומות ציבוריים רק בשל העובדה שהם נושאים עימם חומרי הסברה בגנות ההתנתקות או ביגוד בצבע כתום.

 

הפרקליטות הונחתה שלא להגיש כתב אישום על הפרות סדר או על התקהלות בלתי חוקית נגד אנשים שנאספים במטרה למחות נגד תוכנית ההתנתקות, אלא אם הם מפריעים הפרעה ממשית לסדר הציבורי באופן שמסכן את התנועה או מסכן צירים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
הכרזה על קטין "נזקק" יכולה להביא להוצאתו מחזקת הוריו
צילום: צפריר אביוב
צילום: גיל יוחנן
הנחיה למשטרה: לא כל הפגנה היא עילה למעצר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים